Robert Domagała, Infrastructure Solution Group Technology Consulting Manager, Dell Technologies, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o kluczowych aktualnie trendach technologicznych.

Na czele zmian stoi rozwój sztucznej inteligencji (AI). Oczywiście chodzi tu szczególnie o rozwój generatywnej AI (Gen AI), bowiem rozwiązania takie jak Computer Vision i Machine Learning osiągają obecnie plateau produktywności.

Generatywna AI zyskuje na znaczeniu dzięki upowszechnieniu narzędzi z niej korzystających, ale również dzięki dostępności odpowiednio dużej mocy obliczeniowej, pozwalającej na efektywne trenowanie modeli i przetwarzanie dużych i ciągle rosnących ilości danych. Nie bez znaczenia jest też możliwości korzystania z niej lokalnie. Według badania Dell GenAI Pulse Survey z ubiegłego roku, 82% decydentów IT woli lokalne lub hybrydowe rozwiązania dla GenAI, przy czym bezpieczeństwo, koszty i możliwość kontroli są tu najważniejszymi argumentami (37%). W tej edycji badania firmy, które wyszły poza etap pilotażowy z projektami generatywnej AI, w zdecydowanej większości twierdziły, że
są na dobrej drodze do uzyskania znaczących wyników (87%). Nadchodzące miesiące będą czasem zintensyfikowanej pracy nad tym, by faktycznie zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i postawić na projekty o najwyższej stopie zwrotu.

Ponadto obserwujemy także wzrost znaczenia ochrony przed coraz bardziej skomplikowanymi zagrożeniami. Raport IBM na temat trendów w cyberbezpieczeństwie na rok 2024 wskazuje, że generatywna sztuczna inteligencja zyskuje na znaczeniu, zarówno jako narzędzie ochrony, jak i potencjalne zagrożenie [1]. Reagując na zjawiska takie jak ransomware, oszustwa i ataki socjotechniczne, firmy zwiększają swoje wysiłki w zakresie wykrywania i zapobiegania zagrożeniom, często z wykorzystaniem AI. Rosnąca świadomość ryzyka, wraz z nowymi regulacjami, także skłania do poszukiwania zaawansowanych rozwiązań w zakresie ochrony, które zapewnią ciągłość działania. Coraz większe znaczenie zyskuje podejście Zero Trust.

W obszarze Edge technologie takie jak blockchain i rozwiązania Multi-Access Edge Computing (MEC) zwiększają efektywność zarządzania danymi, zmniejszają wyzwania związane z ich przesyłaniem, poprawiają bezpieczeństwo i prywatność. IoT usprawnia wymianę i przetwarzanie danych na krawędzi. Wszystkie te elementy, połączone z rozwojem sieci 5G i 6G, obiecują lepszą przepustowość i niższe opóźnienia, wspierając rozwój nowych aplikacji i usług. Przetwarzanie danych na krawędzi ma także istotny wpływ na czas reakcji w systemach informatycznych, szczególnie ważny w krytycznych aplikacjach. Zmniejszając opóźnienia, edge computing poprawia wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo systemów. [2]

Ostatni, ale równie ważny trend, to zrównoważony rozwój. Firmy coraz bardziej koncentrują się na efektywności energetycznej swoich operacji, poszukując rozwiązań, które przyczyniają się do obniżenia kosztów operacyjnych i pozytywnie zmieniają wpływ firmy na środowisko. W kontekście regulacji dotyczących efektywności energetycznej takie podejście staje się kluczowym elementem strategii biznesowych.

Nie można jednak zapomnieć, że wszystkie trendy ukazują rosnącą złożoność i wzajemne zależności technologii. Wnioskiem na rok 2024 jest to, że firmy powinny aktywnie dostosowywać się do różnych trendów, aby pozostać konkurencyjne. Integracja niektórych rozwiązań AI, skuteczne zarządzanie cyberbezpieczeństwem, wykorzystanie potencjału edge computing oraz nacisk na zrównoważony rozwój razem współtworzą nową rzeczywistość biznesową.

1 https://securityintelligence.com/articles/cybersecurity-trends-ibm-predictions-2024/
2 https://www.startus-insights.com/innovators-guide/edge-computing-trends/

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments