Zbigniew Juroszek, prezes ATAL, w komentarzu eksperckim dla ISBnews o planach dewelopera na 2024 rok.

W 2024 roku spodziewamy się utrzymania podobnej sprzedaży jak w ubiegłym roku. Możliwe są wzrosty kontraktacji dla najlepiej przygotowanych firm, które stale uruchamiają nowe projekty.

Na dynamikę cen wpływ mają przede wszystkim rozbudowane procedury administracyjne, które wydłużają proces inwestycyjny oraz niewystarczająca podaż związana m.in. z kurczącymi się zasobami gruntów w dużych miastach.

Oddzielnym temat jest system rządowego wsparcia – czekamy na konkretne propozycje nowej koalicji. Wyższa kontraktacja będzie możliwa za sprawą rządowego wsparcia dla wybranych grup nabywców.

Spodziewamy się również obniżek stóp procentowych, ale one mogą mieć miejsce w III/IV kwartale przyszłego roku. To będzie dodatkowy czynnik stymulujący wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości.

Będziemy dalej rozglądać się za gruntami, ponieważ stale uruchamiamy nowe inwestycje. W 2023 roku wprowadziliśmy do oferty kilkanaście inwestycji na wszystkich rynkach, w których działamy. W związku z tym musimy na bieżąco uzupełniać bank ziemi.

ATAL posiada już odpowiednie zasoby gruntów pozwalające na uruchomienie lub rozpoczęcie przygotowań do przedsięwzięć deweloperskich w kolejnych okresach. Tylko w 2022 roku nabyliśmy nowe grunty pod inwestycje za kwotę 373 mln zł, na łączny PUM 402 tys. mkw. Ponadto od stycznia do września u.br. ATAL nabył działki za kwotę 132 mln zł, na łączny PUM 85 tys. mkw. Bank ziemi Grupy na 30.09.2023 wyniósł 752 tys. mkw. PUM.

W 2024 planujemy dalej zwiększać skalę naszej działalności, będziemy dalej uruchamiać kolejne inwestycje i projekty. Mniejsze firmy wciąż będą mieć problemy z dostępnością do gruntów i atrakcyjnego finansowania swojej działalności. W związku z tym planujemy naturalnie pozyskać jeszcze większą część rynku pierwotnego w największych aglomeracjach w Polsce.

Będziemy dalej przyglądać się naszej rentowności i działać na rzecz poprawy wskaźników, by zwiększać wartość spółki. Zamierzamy dalej być aktywni na rynku kapitałowym i pozyskiwać finansowanie z emisji obligacji. Od początku obecności ATAL S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Spółka wypłaciła akcjonariuszom już blisko 1 mld zł. Tu dalej chcemy kontynuować naszą politykę w zakresie podziału zysków z naszymi akcjonariuszami.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments