Vertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej oraz rozwiązań zapewniających ciągłość jej działania, przedstawił szczegóły dotyczące współpracy z firmą Intel, branżowym liderem w dziedzinie tworzenia technologii zmieniających świat.

W jej ramach Vertiv będzie dostarczał rozwiązania chłodzenia cieczą do infrastruktury obsługującej rewolucyjny nowy akcelerator sztucznej inteligencji Intel Gaudi3, którego premiera zaplanowana jest na 2024 rok. Aplikacje korzystające z mechanizmów sztucznej inteligencji oraz wysokowydajne komputery emitują coraz większe ilości ciepła, co skłania przedsiębiorstwa do sięgania po rozwiązania chłodzenia cieczą, aby uzyskać bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska opcje zarządzania warunkami klimatycznymi.

Akcelerator sztucznej inteligencji Intel Gaudi3 będzie instalowany zarówno w serwerach chłodzonych cieczą, jak i powietrzem, wspieranych przez stworzoną przez Vertiv infrastrukturę chłodzenia dwufazowego z pompą. Rozwiązanie to zostało przetestowane z akceleratorami do mocy obciążenia cieplnego wynoszącej 160 kW, przy użyciu wody o temperaturze od 17°C do 45°C. Rozwiązanie chłodzone powietrzem zostało przetestowane z akceleratorami o mocy do 40 kW, co oznacza, że można je wdrażać w centrach danych z ciepłym powietrzem otoczenia, o maksymalnej temperaturze do 35°C.

To średniociśnieniowe rozwiązanie chłodzenia bezpośredniego, korzystające z czynnika chłodniczego, pomoże klientom wdrożyć mechanizmy ponownego wykorzystania ciepła, chłodzenia ciepłej wody, chłodzenia wolnym powietrzem, a także zwiększyć współczynniki efektywności zużycia energii (PUE) i efektywności zużycia wody (WUE) oraz zmniejszyć całkowity koszt użytkowania infrastruktury (TCO).

Akcelerator sztucznej inteligencji Intel Gaudi3 stanowi idealne rozwiązanie umożliwiające współpracę firm Vertiv i Intel. Nadal rozszerzamy szerokie portfolio rozwiązań chłodzenia cieczą, dzięki czemu jesteśmy w stanie wspierać liderów sztucznej inteligencji nowej generacji, takich jak Intel. Vertiv pomaga klientom szybko i niezawodnie przyspieszyć wdrażanie mechanizmów sztucznej inteligencji, jednocześnie wspierając ich w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. – powiedział John Niemann, starszy wiceprezes, odpowiedzialny w Vertiv za linię biznesową produktów do zarządzania warunkami klimatycznymi.

Obliczenia związane ze sztuczną inteligencją przyczyniają się do zwrócenia uwagi na takie aspekty jak wydajność energetyczna, koszty i efektywność, które stanowią główne obawy współczesnych przedsiębiorstw. Aby obsłużyć zwiększającą się moc cieplną oraz strumień ciepła generowanego przez akceleratory nowej generacji, Intel nawiązał współpracę z Vertiv i innymi partnerami ekosystemowymi, co umożliwiło stworzenie innowacyjnego rozwiązania chłodzącego, które będzie miało kluczowe znaczenie dla pomocy klientom w osiągnięciu krytycznych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. – powiedział dr Devdatta Kulkarni, główny inżynier firmy Intel oraz inżynier prowadzący w zakresie warunków klimatycznych w projekcie realizowanym we współpracy z Vertiv.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments