Orange Polska będzie realizował w przyszłym roku projekty innowacyjne w ramach strategicznej wizji całej grupy transformacji w kluczowych kierunkach ‘telco as a platform’, poinformował szef innowacji Orange Polska Marcin Ratkiewicz.

Szef innowacji Orange Polska Marcin Ratkiewicz

W 2024 plany obszaru innowacji Orange Polska to łączenie rozwiązań ICT z biznesem, cyberbezpieczeństwo w czym mamy silne kompetencje oraz projekty ‘telco as a platform’ w ramach transformacji całej grupy, bo w Polsce jesteśmy mocni w obszarze dotyczącym sieci. Pracujemy też nad AI jako komponentem produktów i wspierania procesów. Ponadto na bieżąco wspieramy działania całej grupy Orange. — poinformował dziennikarzy Ratkiewicz podczas Orange Open Tech Day. 

Bruno Zerbib, Chief Technology & Innovation Officer Grupy Orange, wskazał że Orange realizuje strategię otwarcia i transformacji dostawcy komunikacji na „platform company”.

Wierzę, że 5G jest ostatnim G i idziemy od teraz w permanentne innowacje. To nie będzie 6G, ale ciągłe ograniczanie opóźnień, kolejne fale IoT, nieustanna poprawa efektywności i wydajności. Dlatego – jako Orange – musimy stać się otwartą na alianse i partnerstwa platformą, charakteryzującą się podejściem agile, software defined, cloud based i open source. Planujemy silne inwestycje w upscalling, rescalling, aby nasza sieć stała się o wiele bardziej inteligentna i odpowiadała na wyzwania oraz szanse przyszłości. — zapowiedział Zerbib podczas briefingu z mediami.

W ramach strategii Orange zdecydował o skalowaniu w ramach całej grupy również rozwiązań B2B2C opracowanych w Polsce, jak m.in. system ochrony dla budynków, wirtualny doradca Max, czy wifi box obsługujący do 10 Gb/s.

„Projekty z Polski wprowadzane są już w innych krajach ze wsparciem na poziomie grupy m.in. oparty o AI system customer value management, projekt odnawiania używanego sprzętu elektronicznego, centrum nadzoru sieci mobilnej lub światłowodowej. Rozwijamy także komponenty sieciowe i platformy TV. Realizujemy usługi cyberbezpieczeństwa z Polski na rynki afrykańskie. Mamy najnowszy w grupie dekoder TV, gdzie w Polsce opracowaliśmy software i jego funkcje oraz Live Objects, czyli platformę świadczenia usług IoT. Mocni jesteśmy też w video analityce. — wymienił szef innowacji Orange Polska.

W ramach „otwierania” struktur Orange i budowy platformy obszar innowacji Orange Polska pracuje nad potencjalnymi współpracami ze zlokalizowanymi w Polsce działami badawczymi innych czołowych firm międzynarodowych.

Przyglądamy się takim projektom, na pewno to jedna z rzeczy na która jesteśmy otwarci. – podsumował Ratkiewicz.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments