Bogdan i Elżbieta Kaczmarek oraz Innova Capital, poprzez spółkę celową Breticontic Investments Sp. z o.o., przejmują 100% udziałów w spółce Pfleiderer Polska. Transakcja typu corporate carve-out dotyczy polskich zakładów produkcyjnych międzynarodowej Grupy Pfleiderer, której właścicielem są fundusze zarządzane przez podmioty powiązane ze Strategic Value Partners. Zamknięcie transakcji oczekiwane jest w pierwszej połowie 2024 roku, pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód regulacyjnych, a także spełnienia innych zwyczajowych warunków zawieszających.

Pfleiderer Polska jest producentem wysokiej jakości płyt drewnopochodnych. Spółka oferuje najwyższy poziom obsługi klienta oraz konsekwentnie angażuje się w działania w obszarze zrównoważonego rozwoju. Firma posiada trzy zakłady produkcyjne: Pfleiderer Grajewo, Pfleiderer MDF Grajewo, a także Pfleiderer Wieruszów. Pfleiderer Group jest w 100% własnością funduszy zarządzanych przez globalną firmę inwestycyjną – Strategic Value Partners.

Miguel Kohlmann, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Pfleiderer, powiedział: – Po wielu latach działalności w ramach Grupy, ogłoszone dziś przejęcie doprowadzi do formalnego rozdzielenia działalności Pfleiderer w zakresie produkcji płyt w Niemczech i Polsce. Inwestycję Państwa Kaczmarek oraz Innova Capital postrzegamy jako dowód zaufania do obecnej strategii i modelu biznesowego Pfleiderer Polska, jej ugruntowanych relacji z klientami oraz jakości kadry zarządzającej i pozostałych pracowników. Transakcja nie będzie miała wpływu na pozostałą działalność Grupy, w tym Pfleiderer Deutschland oraz Silekol w Polsce.

John Brantl, współzarządzający europejskiego zespołu inwestycyjnego w Strategic Value Partners, powiedział: Cieszymy się z procesu kreacji wartości w spółce Pfleiderer Polska. Był on możliwy do zrealizowania dzięki ogromnemu zaangażowaniu kierownictwa oraz pozostałych pracowników firmy. Dziękujemy zespołowi Pfleiderer Polska za wspaniałe zaangażowanie i z niecierpliwością czekamy na dalszy jej rozwój z nowym właścicielem u steru.

Bogdan i Elżbieta Kaczmarek, którzy realizują transakcję wspólnie z Innova Capital, to prywatni inwestorzy i właściciele m.in. zakładów produkujących wysokiej jakości meble i materace w Europie Środkowowschodniej.

Największą siłą napędową ludzkości jest rywalizacja. Naszym celem jest dalsze umacnianie pozycji oraz wspieranie rozwoju Pfleiderer Polska na polskim rynku płyt drewnopochodnych – kluczowym dla europejskiego przemysłu meblarskiego. Jako nowi inwestorzy finansowi w spółce zamierzamy rozwijać najnowocześniejsze technologie i poszerzać jej możliwości produkcyjne. Będziemy skupiać się także na poprawie efektywności i realizacji projektów związanych z zieloną transformacją. – powiedział Bogdan Kaczmarek.

Transakcja jest czwartą inwestycją w ramach najnowszego funduszu Innova/7, który w ostatnich 12 miesięcy pozyskał ponad 350 mln euro.

Andrzej Bartos, Senior Partner w Innova Capital, podkreśla: Transakcja ta zapewnia nam strategiczną ekspozycję w polskim sektorze produkcji mebli. Sektor ten jest prawdziwą lokomotywą polskiego eksportu i w perspektywie średnio i długoterminowej ma przed sobą dalszy dynamiczny rozwój. Pfleiderer Polska jest wyróżniającym się uczestnikiem tego rynku, z doskonałym kierownictwem i atrakcyjnym potencjałem wzrostu. Szczególnie cieszy nas także współpraca z Bogdanem i Elżbietą Kaczmarek, uznanymi przedsiębiorcami z ogromnym doświadczeniem w m.in. w branży meblarskiej.

Wzajemnie uzupełniające się kompetencje członków tego konsorcjum finansowego umożliwią nowym właścicielom Pfleiderer Polska pełniejsze wykorzystanie możliwości spółki na rynku lokalnym oraz poszukiwanie nowych ścieżek wzrostu, w tym tych związanych z zieloną transformacją. Spółka już teraz jest liderem w zakresie wykorzystania drewna pochodzącego z recyklingu i zamierza kontynuować rozbudowę tego źródła surowca.

Rothschild & Co był doradcą finansowym Strategic Value Partners oraz Pfleiderer Group, a Kirkland & Ellis był doradcą prawnym. Greenberg Traurig pełnił rolę doradcy prawnego Bogdana i Elżbiety Kaczmarków oraz Innova Capital.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments