Webcon zaprosił do współpracy MCI Capital, wiodący fundusz Digital & ClimaTech Private Equity w Europie Centralnej i Wschodniej. Nabycie przez fundusz większościowego pakietu udziałów otwiera nowy rozdział międzynarodowej ekspansji największego polskiego producenta oprogramowania klasy low-code. W szczególności spółka planuje dalszy rozwój w krajach niemieckojęzycznych.

Od 2006 roku Webcon z sukcesem buduje pozycję lidera w obszarze technologii low-code umożliwiającej zwinne tworzenie aplikacji biznesowych i obiegów dokumentów. Firma konsekwentnie realizuje strategię ekspansji międzynarodowej, sukcesywnie zwiększając swoją obecność na rynkach zagranicznych, a produkowana przez nią platforma wybierana jest przez wiodące firmy w krajach Europy i Ameryki Północnej. Dzięki platformie Webcon BPS klienci realizują misję cyfrowej transformacji skutecznie cyfryzując nawet najbardziej złożone procesy biznesowe.

Z początkiem roku spółka rozpoczęła poszukiwania partnera dysponującego doświadczeniem w zakresie skalowania biznesu i ekspansji zagranicznej w spółkach sektora technologicznego, aby przyspieszyć tempo ekspansji międzynarodowej.

Proces transakcyjny trwał blisko rok i był niezwykle złożony. W tym czasie otrzymaliśmy wstępne oferty od szerokiego grona inwestorów z Polski i zagranicy, z których wyselekcjonowaliśmy jedynie kilku, którzy pozostali w procesie. Pomysł na rozwój najbardziej zbieżny z naszymi wyobrażeniami i celami został przedstawiony przez MCI Capital, jedną z najdynamiczniejszych grup Private Equity w naszym regionie Europy. – mówi Łukasz Wróbel, wiceprezes i CBDO w Webcon.

MCI Capital jest czołowym funduszem Digital & ClimaTech Private Equity w Europie Centralnej i Wschodniej i specjalizuje się w inwestycjach w obszarze technologicznym. Od 1998 roku fundusz wsparł ponad 100 spółek i dzięki udanym wyjściom zarobił dla swoich funduszy ponad 1 mld euro. Ostatnią zrealizowaną transakcją był zakup pakietu kontrolnego w spółce eSky w 2022 roku.

Strategia funduszu skupiona jest na inwestycjach w gospodarkę cyfrową i climatech. Zakłada budowę wartości spółek poprzez wsparcie ich w realizacji celów biznesowych, korzystając z kapitału marki MCI, kompetencji profesjonalnego zespołu i najlepszych światowych praktyk.

Rozpoczynając współpracę z MCI, jesteśmy podekscytowani perspektywą skorzystania z ogromnego doświadczenia funduszu w zakresie ekspansji międzynarodowej spółek sektora technologicznego. Inwestycję traktujemy jako partnerstwo, dzięki któremu Webcon istotnie zwiększy skalę działalności, rozpoznawalność marki i przychody generowane na kluczowych rynkach międzynarodowych. – mówi Radosław Putek, założyciel i prezes zarządu Webcon. 

MCI posiada duże doświadczenie w rozwijaniu spółek B2B oferujących własne oprogramowanie, jak i we wspieraniu spółek w ekspansji zagranicznej. W obecnym portfelu posiadamy takie spółki B2B SaaS jak: IAI – lidera w obszarze rozwiązań e-commerce w Polsce, czy Focus – lidera w segmencie CPaaS. Cieszymy się, że będziemy mogli od teraz wspierać Webcon w skalowaniu spółki na rynkach europejskich. – komentuje Tomasz Czechowicz, partner zarządzający w MCI.

Webcon jest niekwestionowanym liderem na polskim rynku, a od kilku lat istotnie zwiększa swój udział sprzedaży na rynkach zagranicznych – w szczególności na rynkach niemieckojęzycznych oraz Ameryki Północnej. To w tym obszarze MCI widzi główny obszar wzrostu w okresie inwestycyjnym.

Webcon zbudował produkt low-code, który zyskał uznanie u wielu polskich i zagranicznych klientów. Jednocześnie spółka działa na szybko rosnącym rynku, który jest wspierany przez globalny trend cyfryzacji organizacji. Widzimy bardzo duży potencjał w dalszym skalowaniu spółki zarówno w Polsce, jak i za granicą, w szczególności rynkach niemieckojęzycznych, gdzie spółka realizuje już istotny udział swojej sprzedaży. Równocześnie spółka przechodzi transformację w modelu sprzedaży z licencji wieczystych na subskrypcje i SaaS. W tych obszarach chcemy ją wesprzeć i wzmocnić. – mówi Michał Górecki, starszy partner inwestycyjny w MCI.

Zarówno zarząd jak i strategia spółki pozostają niezmienione, a ich celem jest zwiększanie skali działalności międzynarodowej i świadomości marki na kluczowych rynkach.

Inwestycja MCI Capital jest potwierdzeniem zarówno jakości biznesu, który udało nam się zbudować od podstaw, jak i olbrzymiego potencjału, który tkwi w naszym fenomenalnym produkcie bardzo dobrze odbieranym przez klientów na całym świecie. Od zawsze mieliśmy ambicję zbudowania firmy globalnej i wierzę, że z MCI Capital wspólnie osiągniemy ten cel. – mówi Łukasz Malina, współzałożyciel, wiceprezes i członek zarządu Webcon.

Webcon posiada biura w Polsce, Portugalii oraz Stanach Zjednoczonych, a w ramach międzynarodowej sieci partnerskiej współpracuje z 73 partnerami wdrażającymi rozwiązania na platformie Webcon. Z systemu korzysta już ponad 850 firm na 5 kontynentach. Wśród nich są firmy takie jak m.in. Polpharma, Mitsubishi Electric, Tauron, LPP, czy Pratt & Whitney Canada.

Funkcjonalność i wiarygodność firmy potwierdzili analitycy globalnego rynku IT – Webcon jako jedyny polski dostawca został uwzględniony w raporcie agencji Forrester Research „Now Tech: Digital Process Automation”, plasując się w międzynarodowym gronie 43 wiodących dostawców technologii do digitalizacji procesów biznesowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments