Robs Group Logistic chce rosnąć z dwucyfrową dynamiką

Robert Dąbrowski, prezes_RGL

Robert Dąbrowski, prezes Robs Group Logistic, w rozmowie z ISBtech rozwoju spółki na rynkach skandynawskich i zachodnioeuropejskich, działalności w Polsce, trendach cyfrowych w logistyce i obecności na giełdzie.

1. Realizujecie w Danii kontrakt dla DSV? Proszę powiedzieć coś więcej o samej realizacji i projekcie DSV w Horsen.

Wcześniej pracowaliśmy na szwedzkich obiektach należących do firmy DSV. Myślę, że mamy dobre doświadczenie i pozytywne rekomendacje stąd możliwość uczestniczenia w kolejnych, znacznie większych projektach. Obecne zlecenia rozpoczynają prace montażowe o docelowej powierzchni magazynów przekraczającej 260 tys. metrów kwadratowych.

Inwestycja DSV w Horsen jest realizowana w ramach największego projektu logistycznego tej globalnej grupy. Duński potentat chce przeznaczyć blisko 300 mln euro na stworzenie centrum logistycznego, które będzie odpowiadało potencjałowi DSV i rozwojowi rynku w kolejnych latach.

Obiekt będzie składał się z magazynów, biur oraz terminalu cross-dockingowego. Centrum będzie miało powierzchnię 700 tys. metrów kwadratowych i zostanie oddane już za 3 lata.
Dla nas jest to największe przedsięwzięcie – pod względem skali powierzchni w którym
uczestniczymy, natomiast w przeszłości realizowaliśmy już większe kontrakty pod względem wartości.

2. Wasz kontrakt ma zostać zrealizowany do końca tego roku. Czy widzicie możliwości dalszej współpracy w ramach projektu DSV w Horsen?

W Danii uczestniczymy w budowie największego centrum logistycznego w Europie. Chcemy
zbudować trwałą pozycję na tym rynku z naszymi partnerami. Jeśli chodzi o ten konkretny projekt to naszym partnerem jest firma JUNGHEINRICH. W ramach tego projektu negocjujemy kolejne kontrakty już na przyszły rok. Z racji skali tego centrum logistycznego, staramy się z wyprzedzeniem zapewnić możliwości wykonania usług.

3. Wchodzicie ze swoimi usługami na nowy rynek. Jak wygląda duński rynek magazynowy i jakie ma przed sobą perspektywy?

Rynek duński jest obecnie jednym z szybciej rozwijających się pod względem nowych powierzchni magazynowych, co wynika z ogólnej tendencji w logistyce, przenoszenia zasobów bliżej rynków zbytu. Zapotrzebowanie na nowoczesne obiekty logistyczne jest relatywnie wysokie w Danii. Na tym rynku już są lub wchodzą największy potentaci w branży. W 2022 roku obroty branży w tym kraju wyniosły prawie 10 mld zł i stanowiło istotny wzrost w stosunku do roku 2021. Obecnie na rynku duńskim prawie nie ma pustych powierzchni logistycznych, co powoduje wzrost cen i zapotrzebowania na nowe obiekty.

4. Na jakie kolejne rynki chcecie wejść do połowy przyszłego roku?

Intensywnie pracujemy nad dystrybucją używanych regałów na rynek ukraiński. Widzimy rosnącą liczbę zapytań w tej kwestii. Dodatkowo podtrzymujemy zamiar wejścia na największy rynek magazynowy w Europie, czyli rynek niemiecki. Jesteśmy tam obecni ale jeszcze w mniejszej skali.

Na tym rynku chcemy zaistnieć zarówno z towarami jak i usługami. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy, mamy nadzieję poinformować o ich efektach wkrótce. Pozostałymi rynkami na których chcemy oferować nasze usługi są: Finlandia, Norwegia, Holandia oraz Belgia.

5. Jesteście liderem na rynku w Szwecji, a co z waszą obecnością na rynku polskim?

Na rynku polskim skupiamy się na sprzedaży towarów i usługach serwisowych. Czynnikiem
decydującym jest możliwość zapewnienia ciągłości prac i sprzedaży towarów. Nie ukrywamy, że pod względem chłonności i popytu są rynki bardziej atrakcyjne od Polski. Także pod względem marżowości.

6. Dywersyfikujecie swój biznes również o dodatkowe usługi jak np. systemy fotowoltaiczne. Czy na rynku szwedzkim jest duże zapotrzebowanie? Czy z ofertą zamierzacie wyjść również na inne rynki?

Działalność dywersyfikujemy w następujący sposób: usługi (montaże/przebudowy), handel oraz produkcja akcesoriów. Oferta konstrukcji dla fotowoltaiki jest w trakcie przygotowywania, mamy własne projekty i prototypy, niemniej ze względu na charakter i specyfikę starannie opracowujemy ten model biznesowy. W pierwszej kolejności chcemy oferować konstrukcje na rynku szwedzkim, gdzie OZE jest bardzo popularne. Firmy na tym rynku bardzo dbają o redukowanie śladu węglowego i pozyskiwanie zielonej energii. Świadomość społeczna wpływu na środowisko naturalne jest bardzo wysoka, a to mocno napędza rynek i inwestycje w odnawialne źródła energii. Jeśli chodzi o wejście na inne rynki z podobną ofertą to dużo zależy od powodzenia na rynku szwedzkim. Jesteśmy optymistami pod tym względem ale jest to proces długotrwały.

7. Jakie są trendy digitalizacji i nowych technologii w magazynach? Jaki w tym kontekście widzicie potencjał rozwoju dla siebie?

Zarządzanie magazynem w dzisiejszych czasach jest niezwykle dynamicznym i skomplikowanym procesem. Obecnie w celu utrzymania optymalnego poziomu towarów i efektywności zarzadzania wykorzystuje się najnowocześniejsze zdobycze technologii. Robotyzacja i digitalizacja to główne trendy w zarządzaniu magazynem. Technologie uprościły utrzymanie trwałego i elastycznego łańcuchu dostaw, co jest dzisiaj niezwykle ważne. Automatyczne systemy w logistyce stają powszechne, a ważnym elementem staje się robotyzacja procesów magazynowych.

Najnowocześniejsze magazyny wykorzystują urządzenia transportu bliskiego, tym samym
automatyzując pobieranie towarów i odkładanie ich we właściwe miejsca. Podobnie jest z automatyzacją transportu ładunków. Zatem potencjał technologiczny jest bardzo duży. Automatyka magazynowa jest w obszarze naszych działań – czyli montaży. Bacznie obserwujemy trendy i nowinki w tej dziedzinie. Natomiast obecnie skupiamy się na naszych podstawowych usługach, oferując prace montażowe również pod zautomatyzowane magazyny.

8. Jaki poziom przychodów chcecie osiągnąć do końca tego roku? Jak widzicie perspektywę 2024 r., utrzymacie dynamikę wzrostu?

Nie publikujemy prognoz. Niemniej chcemy w trzecim i czwartym kwartale tego roku utrzymać wysokie dwucyfrowe dynamiki wzrostu przychodów. W ocenie potencjału można się posiłkować wynikami za pierwszy i drugi kwartał br. oraz informacjami i danymi z naszych raportów miesięcznych. Jeśli chodzi o rok 2024 to przyspieszenie inwestycji w sektorze magazynowym będzie nam sprzyjać. Pozytywnie patrzymy w przyszłość i stawajmy sobie ambitne cele. Przychodowo chcemy rozwijać się w tempie minimum 25 procent w skali roku.

9. Planujecie w najbliższym czasie emisje akcji? Jeśli tak to na co chcielibyście przeznaczyć pozyskany kapitał?

W chwili obecnej nie planujemy emisji akcji. Posiadane środki finansowe oraz te wypracowywane z bieżącej działalności operacyjnej są w pełni wystarczające do obsługi posiadanego długu oraz zapewniają dynamiczny rozwoju Robs Group Logistic.

10. Czy będziecie się ubiegać o przeniesienie notowań Robs Group Logistic na główny parkiet GPW?

Jesteśmy na NewConnect stosunkowo od niedawna, bo od kwietnia tego roku. Na pewno chcemy zbudować mocne fundamenty do tego, aby z powodzeniem spełnić wymagania stawiane przed kandydatami do przeniesienia się na główny parkiet. Tak, w dłuższej perspektywie będziemy dążyć do przeniesienia się na rynek regulowany GPW.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments