Według statystyk na całym świecie jest ponad 3 miliardy graczy. W Polsce ta grupa liczy ponad 20 milionów – zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku. Wśród nich znajdują się nie tylko osoby grające w ramach hobby czy relaksu, obecnie na świecie prężnie rozwija się e-sport, czyli branża gamingu profesjonalnego. Kołem napędowym oraz gwarantem istnienia tego rynku jest szybki internet, którego dziś potrzebują zarówno profesjonalni gracze, jak i amatorzy wirtualnych rozgrywek – tak wynika z eksperymentu, który przeprowadziła NEXERA – jeden z największych dostawców multi-światłowodu w Polsce.

Uczestnicy eksperymentu przeprowadzonego podczas festiwalu Meet At Rift, którego partnerem wspierającym była NEXERA, przekonali się o wartości szybkiego i stabilnego internetu podczas pojedynków gamingowych. Mieli oni możliwość rywalizacji w grze League of Legends z Wojtkiem „Lewusem” Strykowskim – streamerem, e-sportowcem i jednym z najlepszych graczy w Polsce specjalizujących się w grze na alei środkowej. Rozegrał on w sumie 100 meczów, przy czym w 50 z nich napotykał ping (opóźnienie) na poziomie 90-110 ms. Takie wartości są charakterystyczne dla internetu radiowego i mobilnego. Dla porównania warto w tym miejscu zaznaczyć, że już 50 ms opóźnienia znacznie utrudnia rozgrywkę, a każda kolejna milisekunda może przesądzić o porażce lub zwycięstwie.

Słabszy internet sabotuje graczy?

Dla amatorów i nowych graczy szczególnie ważne jest zdobywanie doświadczenia i nieustanny rozwój swoich umiejętności. Wysoki ping może jednak prowadzić do licznych frustracji. Aspirujący e‑sportowcy mogą nie odczuwać zauważalnego wzrostu swojego poziomu, a to z kolei obniża ich motywację do dalszej gry. Nawet najbardziej doświadczeni zawodnicy przy dużych opóźnieniach mają problem z szybkim podejmowaniem decyzji, wykonywaniem precyzyjnych ruchów i przewidywaniem działań przeciwników. Istotne opóźnienie zatem nie pozwala wykorzystać graczom pełnego potencjału swoich umiejętności.

Podczas gry z większymi opóźnieniami musiałem wybierać postacie potrafiące atakować na dystans. To wyrównywało moje szanse. Walka w zwarciu przy wysokim pingu była o wiele bardziej męcząca. Bohaterowie, którzy wymagają od gracza większej wprawy, stają się właściwie bezużyteczni. To oznacza, że słabe połączenie nie pozwala nam, profesjonalnym e-sportowcom, wykorzystać w pełni swoich umiejętności. Trudno mi wyobrazić sobie treningi w takich warunkach, gdybym miał zaczynać swoją karierę od nowa. – powiedział Lewus.

Wysoki ping odbiera przyjemność gry

Brak możliwości wykorzystania i rozwoju swoich umiejętności przekłada się na skuteczność w grze. Potwierdza to eksperyment NEXERY. Efektywność Lewusa w pierwszej turze kształtowała się na poziomie 96%, w drugiej rundzie spadła do 86%. Należy jednak pamiętać, że indywidualne zdolności nie są jedynym kluczem do wygranej.

Najpopularniejsze gry online oferują tryby wieloosobowe, które wymagają ciągłego kontaktu ze współzawodnikami. Słabe połączenie internetowe często uniemożliwia skuteczną komunikację między graczami, a tym samym nie pozwala na wdrażanie ustalanych na bieżąco taktyk. To może prowadzić do porażki oraz rodzić niepotrzebne frustracje i spory w drużynie.

Światłowód pomocą dla graczy

Najlepsze warunki do gry, bez względu na poziom gracza, zapewnia światłowód, który oferuje znacznie wyższą prędkość niż jego radiowy czy mobilny odpowiednik. Technologia ta pozwala na skrócenie czasu przesyłania informacji między komputerem gracza a serwerem gry. Dzięki temu ping jest znacznie niższy w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań internetowych, co przekłada się na płynną rozgrywkę. Ponadto sieć szerokopasmowa jest mało podatna na zakłócenia. W efekcie gracze są mniej narażeni na utratę połączenia w trakcie gry. Do tego można dodać wiele innych zalet, takich jak np. stabilna, niezależna od innych użytkowników przepustowość oraz większa szybkość pobierania i przesyłania.

Jakość internetu ma często większy wpływ na grę niż parametry komputera. Dlatego wybierając połączenie, które ma zapewnić nam płynną grę, powinniśmy kierować się przede wszystkim prędkością download i upload. Najbardziej satysfakcjonujące efekty zapewnią wartości na poziomie min. 300 Mb/s dla pobierania i min. 50 Mb/s dla przesyłania. Multi-światłowód, podłączony do komputera za pomocą kabla, charakteryzuje się o wiele wyższymi parametrami oraz dużą stabilnością. Użytkownicy internetu coraz częściej się o tym przekonują – i co ważne potwierdzają to dane. Z raportu #RegionyNEXERY2023 wynika, że wraz z upowszechnianiem się internetu światłowodowego rośnie udział łączy powyżej 300 Mb/s. – podsumowuje Jacek Wiśniewski, prezes zarządu firmy NEXERA.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments