Firma BSH, która w stolicy Dolnego Śląska produkuje lodówki i piekarniki marek Bosch i Siemens, zwiększa moce swoich zakładów przy ulicy Żmigrodzkiej. Spółka uruchomiła produkcję nowego modelu chłodziarko-zamrażarki Green Collection, w której wykorzystuje bardziej przyjazne dla środowiska materiały. We Wrocławiu powstają już najbardziej energooszczędne modele lodówek z portfolio firmy.

Uruchomienie produkcji zaawansowanych modeli lodówek było możliwe dzięki budowie nowej platformy produkcyjnej we wrocławskiej fabryce BSH.

Inwestycja o wartości ponad 52 mln złotych była następnym kamieniem milowym w rozwoju zakładu. Dzięki niej wzrastają nie tylko moce produkcyjne fabryki. Możliwa staje się w niej także produkcja najbardziej zawansowanych technologicznie urządzeń. – powiedział Hector Lanuza Cerzocimo, dyrektor fabryki lodówek BSH we Wrocławiu.

Do produkcji lodówek Green Collection BSH wykorzystuje tzw. zieloną stal. Od tradycyjnej stali różni się ona sposobem powstawania, podczas którego nie spala się ogromnych ilości węgla. Dzięki temu ilość emitowanego w tym procesie dwutlenku węgla jest zdecydowanie mniejsza. Z zielonej stali powstają panele boczne lodówki. Ponadto wszystkie ruchome elementy jej wyposażenia, szuflady i półki w drzwiach, są wykonywane z biotworzyw.

Ślad węglowy materiałów użytych do produkcji lodówki Green Collection jest mniejszy o 33 procent w porównaniu do modeli wytwarzanych z materiałów tradycyjnych. Należy przy tym pamiętać, że od końca 2020 r. wszystkie fabryki, magazyny i biura BSH na świecie są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Nieuniknione emisje firma kompensuje przez projekty z certyfikatami Gold Standard i Verified Carbon Standard.

Mistrzowie oszczędzania

W fabryce BSH przy ul. Żmigrodzkiej we Wrocławiu powstaje też inna najbardziej energooszczędna lodówka z portfolio firmy. W ubiegłym roku została zaprezentowana w Berlinie na największych w Europie targach elektroniki użytkowej IFA. Lodówka z Wrocławia z najlepszej klasy energetycznej A zużywa rocznie tylko 104 kilowatogodzin. Dla porównania dziesięcioletnie lodówki pobierają średnio około 500 kilowatogodziny rocznie.

Oznacza to rocznie wyższe rachunki za prąd o około 400 zł. Wymiana starego i nieefektywnego urządzenia przynosi znaczące oszczędności. Jak szacuje APPLiA Polska, czyli związek pracodawców AGD, nawet 25 procent lodówek w polskich domach ma ponad 10 lat. Ich wymiana na nowoczesny sprzęt pozwoliłaby na zaoszczędzenie ogromnej ilości energii elektrycznej i ograniczenie rocznej emisji dwutlenku węgla o kilka ton.

BSH we Wrocławiu

Dwie wrocławskie fabryki spółki BSH zostały uruchomione w 2017 r. na miejscu dawnych zakładów AGD przy ul. Żmigrodzkiej 143.

Zainwestowaliśmy w tym miejscu w nowe obiekty i nowoczesne systemy produkcyjne ponad 840 mln złotych. Docelowo fabryki będą produkowały rocznie po około milion urządzeń. W 2020 r. firma otworzyła we Wrocławiu nowe centrum logistyczne o powierzchni 30 000 m2 z własną infrastrukturą kolejową. Aby przygotować się na nadchodzące wzrosty produkcji, w ubiegłym roku firma wynajęła dodatkowy magazyn o powierzchni około 45 000 m2. – powiedział Andreas Marek, dyrektor lokalizacji BSH we Wrocławiu.

Zrównoważony rozwój w BSH

W ostatnich latach tylko we Wrocławiu spółka BSH zmniejszyła roczne zużycie prądu w dwóch fabrykach o wartość równą zużyciu prądu przez około 1400 jednorodzinnych domów. Zakłady zmniejszyły też zużycie gazu i wody. Wszystkie z sześciu fabryk BSH w Polsce są zasilane energią elektryczną z jedynie odnawialnych źródeł, przede wszystkim z farm wiatrowych.

Poza tym we wszystkich lokalizacjach w Polsce BSH instaluje panele fotowoltaiczne na dachach fabryk, magazynów, biur oraz na parkingach. Takie instalacje działają już w Warszawie i w Rzeszowie. Powstaną również we Wrocławiu. Dzięki temu firma będzie rocznie zamieniała promienie słońca w około 10 procent swojego rocznego zapotrzebowania na prąd. Grupa BSH zdecydowała też, że na całym świecie do 2030 r. 95 procent tworzyw, które wykorzystuje do produkcji, będzie nadawało się do recyklingu, a jej produkty będą w 50 procentach składały się z materiałów z recyklingu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments