Wywodząca się z Czech firma Forscope, która dostarcza legalne, używane oprogramowanie firmom i instytucjom publicznym, zwiększa aktywność na polskim rynku. Potwierdzają to pierwsze kontrakty z przedstawicielami administracji publicznej i podmiotami komercyjnymi.

Forscope może już pochwalić się sprzedażą oprogramowania dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, instytutu NASK czy firm takich jak Domsfera oraz EZT. Z analiz prowadzonych przez Forscope wynika, że w efekcie wykorzystania używanych licencji, firmy i instytucje publiczne są w stanie oszczędzić aż do 70 proc. wydatków na ten cel.

Używane oprogramowanie – czy to legalne?

Coraz więcej podmiotów otwiera się na zakup używanego oprogramowania w postaci licencji wieczystych zakupionych i wykorzystywanych wcześniej przez inne organizacje. Najlepiej świadczą o tym liczby – według szacunków Forscope średni wzrost tego rynku sięga już około 20 proc. rocznie.

Sprzedaż używanego oprogramowania to proces w pełni legalny, co potwierdzają Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 23 kwietnia 2009 roku, orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 3 lipca 2012 roku oraz dalsze orzeczenia i wyroki wydane w kolejnych latach przez TSUE i sądy krajowe.

W Forscope dysponujemy szeregiem opinii prawnych opracowanych przez specjalistów z obszaru prawa autorskiego (z różnych krajów europejskich), które jednoznacznie potwierdzają, że odsprzedaż i wykorzystanie używanych licencji wieczystych na oprogramowanie są zgodne z prawem w ramach całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego – wyjaśnia Mateusz Drozdowski, Product Manager w Forscope.
Odsprzedaż i wykorzystanie używanego oprogramowania może nastąpić wyłącznie pod określonymi prawnie warunkami i przy jednoczesnym prawidłowym udokumentowaniu pochodzenia, m.in. poprzez wykazanie, że licencja została udzielona bezterminowo w zamian za jednorazową opłatę, producent oprogramowania udostępnił oprogramowanie do pobrania, egzemplarz został sprzedany nabywcy przez producenta lub za jego zgodą na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a także, że poprzedni właściciel odinstalował i dezaktywował posiadane przez niego oprogramowanie.

Co istotne, z możliwości zakupu używanych licencji coraz częściej korzystają nie tylko podmioty prywatne, ale i ministerstwa, urzędy, szpitale czy instytucje samorządowe.

Forscope trafia w niszę

Cena używanego oprogramowania stanowi kluczowy czynnik przekładający się na decyzję zakupową klientów. Ta niezwykle atrakcyjna opcja pozwala kupić software w cenie nawet o 70 proc. niższej niż pierwotny koszt zakupu. W efekcie organizacje mogą przeznaczyć zaoszczędzone środki na przykład na inwestycje w dalszą digitalizację swojej działalności.
Zwiększający się popyt na używane oprogramowanie jest z sukcesem wykorzystywany przez Forscope. To największy w Europie Środkowej broker oprogramowania z główną siedzibą w Brnie. Założycielem i szefem firmy jest Jakub Šulák – przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem, twórca odnoszącej sukcesy agencji rozwoju e-commerce Shockworks i absolwent Wydziału Informatyki Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Jakub Šulák, założyciel i CEO Forscope

Kiedy w 2016 roku startowaliśmy z Forscope na czeskim rynku, musieliśmy zmierzyć się z szeregiem wyzwań. Najważniejszym z nich było wytłumaczenie odbiorcom, że handel używanym oprogramowaniem może odbywać się legalnie, przynosząc korzyści wszystkim stronom. Udało się to, dzięki czemu dziś możemy się pochwalić ponad 10 tysiącami zrealizowanych projektów oraz tysiącami organizacji publicznych i prywatnych na liście zadowolonych klientów. Do tego dochodzą ponad 4 mln euro rocznego przychodu z produktu oraz plany na 30 proc. wzrost w tym roku. W ciągu zaledwie siedmiu lat dokonaliśmy rynkowej ekspansji do dziewięciu krajów regionu, a jednym z nich jest właśnie Polska. – wskazuje Jakub Šulák, założyciel i CEO Forscope.

Oprogramowanie „z drugiej ręki” to nie tylko w pełni legalna, ale również korzystna finansowo alternatywa, zapewniająca dostęp do wszystkich funkcji software’u. Każdy menedżer, integrator, czy specjalista ds. technologii informacyjnych powinien rozważyć taką możliwość, ponieważ pozwala ona na optymalizację kosztów oprogramowania i bardziej wydajne gospodarowanie zasobami IT. Na taki krok decyduje się zresztą coraz więcej organizacji w Polsce, co potwierdza wydłużająca się lista naszych klientów, obejmująca m.in. szereg ministerstw, urzędów miejskich, instytucji badawczych i spółek prywatnych. – dodaje Leszek Badowski, Country Manager na Polskę w Forscope.

Forscope zapewnia dożywotnią gwarancję prawną wraz z dokumentacją gotową do audytu, co eliminuje ryzyko zakupu. Firma jest certyfikowanym partnerem Microsoft i posiadaczem certyfikatów ISO 9001:2015 oraz ISO/IEC 27001. Oferuje też używane oprogramowanie na licencji wieczystej wydawane przez firmy takie jak Autodesk, Oracle oraz VMware. Obok sprzedaży oprogramowania „z drugiej ręki”, Forscope zajmuje się skupem wieczystych licencji na oprogramowanie od firm, które ich nie potrzebują lub nie używają, np. w efekcie przejścia na model chmurowy (subskrypcja).

Od niedawna przedsiębiorstwo jest również oficjalnym dystrybutorem IceWarp — kompleksowej platformy do komunikacji i współpracy, będącej alternatywą dla konkurencyjnych rozwiązań Microsoft 365 i Google Workspace.

Broker prowadzi zarówno sprzedaż bezpośrednią, jak i przez resellerów, gwarantując marże na poziomie ponad 30 proc. wartości sprzedaży.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments