Współczesna gospodarka jest coraz bardziej scyfryzowana. Praktycznie nie ma już branży, która nie korzystałaby z najnowszych dobrodziejstw technologicznych. IT pełni wspierającą rolę dla firm na niemal każdym etapie działalności – od zarządzania zasobami, poprzez produkcję, aż po HR. Droga do cyfrowej dojrzałości, w której organizacje w pełni wykorzystują możliwości zaawansowanych narzędzi informatycznych jest długa, jednak liderzy polskich firm widzą w tych zmianach prawdziwą wartość dodaną.

Według raportu PwC „Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość”, 86 proc. firm, które jeszcze nie korzystają z chmury obliczeniowej, planuje przenieść zdecydowaną większość swojej działalności w środowisko cloud computing do końca 2025 roku.

Firmy, obecnie korzystające z chmury, chcą dalej budować swoją strategię IT w oparciu o nią, widząc w niej realne szanse na rozwój biznesu – według raportu Polcom i Intel „Inwestycje w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” 66 proc. firm chce zwiększać nakłady na rozwijanie krytycznych systemów biznesowych – ERP, WMS czy CRM – a ponad połowa (55 proc.) planuje inwestycje w automatyzację produkcji. Dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej, rodzime firmy mogą skoncentrować się na wdrażaniu niezbędnych aplikacji biznesowych. – mówi Anna Kulikowska, Dyrektor Handlowy w Polcom.

Problemem na drodze do osiągnięcia cyfrowej dojrzałości jest konserwatywne podejście do rozwiązań chmurowych. Z raportu PwC wynika, że 40 proc. polskich firm wykorzystuje cloud computing do modernizacji, a nie wprowadzania nowych usług czy systemów. Jedynie 25 proc. stosuje wieloaspektowe podejście do tematu, które pozwoli im usprawnić całość działalności i skutecznie wypracować przewagi konkurencyjne.

Większość polskich firm jest na początku adaptacji technologii cyfrowych. Stopień cyfryzacji w rodzimych przedsiębiorstwach jest niższy niż w Europie Zachodniej, jak wynika z unijnego badania DESI. – podkreśla Anna Kulikowska.

Istotnym elementem krętej drogi do cyfrowej dojrzałości jest odpowiedzialne podejście do cyberbezpieczeństwa. Dane są najważniejszym surowcem współczesnej gospodarki i potrzebują ciągłej i skuteczniej ochrony przed atakami hakerskimi i innymi zagrożeniami. To właśnie rozwiązania z zakresu cybersecurity są na trzecim miejscu najpilniejszych inwestycji według wspomnianego już raportu Polcom i Intel „Inwestycje w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023”. Również w tym obszarze doskonale sprawdzają się rozwiązania chmurowe.

Usługi cybersecurity w modelu SaaS stają się coraz bardziej popularne. Pozwalają bowiem na ochronę przed cyberatakami w trybie ciągłym. Specjaliści IT pracują 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, obsługując i raportując każdy podejrzany incydent bezpieczeństwa, zgodnie z regulacjami prawnymi i najwyższymi standardami przedsiębiorstwa. – mówi Stanisław Borkowski, Dyrektor Pionu Bezpieczeństwa i Jakości w Polcom.

Decydenci w firmach są świadomi, że droga do cyfrowej dojrzałości nie obejdzie się bez szeregu inwestycji w IT. International Data Corporation – IDC – jedna z największych agencji badawczych przewiduje, że skumulowana roczna stopa wzrostu (CAGR) sektora IT w latach 2023-2027 wyniesie 5,6 proc. dla Europy Zachodniej (WE) i 5,8 proc. dla Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments