Ailleron oczekuje lekkiego spowolnienia rynku IT w tym roku, ale w 2024 branża ma wracać do solidnego wzrostu dynamik. Mimo bankructw w amerykańskim sektorze finansowym spółka nie widzi, aby jej klienci finansowi obawiali się realnego kryzysu. Instytucje nadal planują projekty rozwojowe, wskazał zarząd spółki podczas webinaru Strefy Inwestorów.

Grzegorz Młynarczyk, wiceprezes zarządu Ailleron

Zakładamy, że w roku bieżącym podpiszemy kolejne kontrakty. To był świetny rok dla Grupy Software Mind, mamy strategię na 2023 rok, patrząc historycznie grupa 5-krotnie zwiększyła skale działalności, do poziomu 344 mln zł przychodów i wyniku operacyjnego na poziomie blisko 60 mln zł Co planujemy? Oczywiście chcemy zwiększyć wzrost organiczny, ten rok będzie wyzwaniem dla całej branży IT, patrząc na projekcje wielu firm dostarczających klientom usługi, widzimy zmniejszenie dynamiki wzrostu w porównaniu do ostatnich lat, również zakładamy w chwilowe wyhamowanie dynamiki.

Planujemy kolejne akwizycje, chcemy zwiększyć potencjał w kolejnych latach. Według większości analiz, w 2024 roku powinien nastąpić powrót do wyższych dynamik wzrostu w sektorze IT, niektórzy twierdzą, że ta dynamika zwiększy się już podczas końcówki 2023 roku, my jednak wolimy podchodzić do tego ostrożnie.

Skupiamy się na potencjale sprzedażowym w USA i rozszerzeniu tam oferty usługowej dla klientów. Chcemy rozwijać się zarówno organicznie, jak i dokładając kompetencje dzięki akwizycjom, nad którymi pracujemy. Zakładamy wzrost rynku na poziomie kilkunastu procent, chcemy rosnąć szybciej niż rynek.

Tomasz Król Członek Zarządu, CFO

W latach poprzednich  dynamika wzrostu organicznego była dość istotna, w samym Software Mind w roku 2022był to poziom niemal 50 proc., podobnie rosły duże organizacje.
Oczekiwania analityków na rok 2023 w zakresie wzrostu przychodów wśród wiodących spółek świadczących usługi na rynku IT zakładają około 10-17 proc. wzrost r/r, a większe dynamiki dopiero w 2024 roku. Pomimo oczekiwań co do niższej dynamiki w roku 2023 wycena giełdowa spółek pozostaje bardzo wysoka, mediana EV/EBIT dla globalnych notowanych spółek podobnych do Software Mind to wskaźnik nieco ponad 20.

Grzegorz Młynarczyk, wiceprezes zarządu Ailleron

Spółka Virtual Software LLC uzyskała dostęp do swojego konta w SVB i około polowa kwoty – 2,3 mln USD – została już przelana do innych banków. Na podstawie informacji jakie do nas docierały, przypuszczaliśmy, że w ciągu tygodnia będzie dostęp do połowy salda, a w kolejnych tygodniach będą uwalniane środki do pełnej wysokości salda. Nie mamy sygnałów od klientów finansowych na temat realnego kryzysu, pracujemy z dużymi i
istotnymi bankami, nie widzimy realnego spowolnienia. Wiele banków przygotowuje się na różne scenariusze, jednak większość zakłada, ze rynek się odbije i zakłada projekty rozwoju wspólnie z nami. Nie widzimy negatywnego wpływu i paniki.

Z punktu widzenia operacyjnego wydarzenie z SVB nie stanowi turbulencji dla grupy. Nie mamy klientów, którzy maja znaczące środki w SVB, więc z punktu widzenia operacyjnego i cash flow nie stanowi to zagrożenia dla ich działalności. Oprócz spółek z Silicon Valley pracujemy z klientami z różnych rejonów USA. To cześć naszego portfolio, sytuacja związana z SVB nie wpłynęła w żaden sposób na to, co realizujemy z naszymi klientami czy na ich deklaracje w zakresie dalszego rozszerzania współpracy.

Tomasz Król Członek Zarządu, CFO

W przypadku samego Softare Mind utrzymujemy poziom marży, zwiększamy wolumen sprzedażowy. Chcemy zbudować skale w Ailleronie tak aby w średnim okresie czasu dojść do porównywalnych marż na poziomie operacyjnym jak Software Mind. Naszym celem na 2023 rok jest podpisanie 3 nowych umów z bankami w modelu LiveBank SaaS.

Chcielibyśmy być spółką rok w rok dywidendową, zakładamy, że w tym roku będziemy
rekomendować wypłatę dywidendy. Przez ostatnie dwa lata dywidenda była wypłacana i taki trend chcemy utrzymać.

Grzegorz Młynarczyk, wiceprezes zarządu Ailleron 

Branża technologiczna nie zmniejszyła się, oczywiście ze względu na recesję i prognozy wstrzymała chwilowo swoje inwestycje, jednak nie oznacza, że je anulowała. Wiele spółek deklaruje, ze w II połowie tego roku powróci do inwestowania. My uważamy, że nasza branża będzie rosła co najmniej kilkunastoprocentowo r/r, chcąc rosnąc szybciej chcemy się do tego przygotować przez poszerzanie zakresu usług i stać się one-stop-shopem dla klientów.

Wyjście z inwestycji Software Mind zakłada podstawowy scenariusz – debiut na giełdzie zagranicznej. W tej chwili nie są prowadzone działania, by ten debiut zrealizować. Chcemy być spółką, która jest bardzo zdrowa, z klientami, świetnym zespołem. I to mam nadzieje będzie stanowiło odpowiedni warunek by debiut i kapitalizacja były udane.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments