Przemysław Chojnicki, Sygnity

Sektor energetyczny w najbliższym czasie czeka wiele zmian i wyzwań. Przełomowym momentem dla uczestników rynku będzie rok 2024. Wtedy to w życie wejdzie obowiązek obsługi masowej wymiany danych w ramach systemu CSIRE. Już teraz warto rozpocząć poszukiwania partnera, który będzie w stanie dostarczyć narzędzia spełniające nowe, wymagające standardy, wskazuje w komentarzu eksperckim Przemysław Chojnicki, Menedżer Jednostki Biznesowej w Sygnity.

Nowe obowiązki będą dotyczyły między innymi sprzedawców energii, użytkowników uprawnionych oraz innych użytkowników rynku. Wszystkie te podmioty mogą skorzystać z Sygnity Data Hub. Jest to rozwiązanie, które spełnia wszystkie standardy przesyłania danych do systemu CSIRE, skutecznie realizuje procesy i ma możliwość kontroli stanu ich realizacji.

Co oferuje Sygnity DH4CSIRE?

Sygnity Data Hub For CSIRE CSIRE przetwarza dane w sposób efektywny. Jest to możliwe dzięki ograniczonej liczbie interfejsów i utworzeniu jednego punktu dostępu do informacji. Sama obsługa nie stanowi też problemu. Interfejs został opracowany w nowoczesny, przyjazny dla użytkownika sposób. Co najważniejsze, Sygnity DH4CSIRE to rozwiązanie elastyczne. W łatwy sposób może być dopasowane do zmieniających się potrzeb oraz wymagań i implementowane w trzech wariantach, w zależności od oczekiwań.

Wariant pierwszy to niezależny moduł komunikacyjny aktywny. Identyfikuje zdarzenia oraz przygotowuje, wysyła i realizuje procesy CSIRE. Ta opcja najlepiej sprawdza się w przypadku ograniczonej możliwości integracji systemów dziedzinowych lub konieczności centralizacji procesów wymiany danych. DH4CSIRE ma możliwość częściowego odciążenia tych procesów i przejęcia logiki ich realizacji.

Wariant drugi to DH4CSIRE wraz z MDM. Łączy on platformę integracyjną i komunikacyjną z wydajnym systemem klasy MDM. W tym wariancie możliwa jest integracja systemów obsługujących procesy występujące na rynku energii. System dodatkowo zapewnia narzędzia do pozyskiwania, przechowywania, przetwarzania i udostępniania danych pomiarowych oraz ich analityczne raportowanie. Wariant pierwszy i drugi są wariantami aktywnymi. Zapewniają scentralizowaną konfigurację, monitorowanie i nadzorowanie realizacji procesów CSIRE.

Wariant trzeci jest wariantem pasywnym. Reaguje na zdarzenia z innych systemów, zapewnia komunikację między CSIRE i systemami dziedzinowymi zewnętrznymi. DH4CSIRE w tym wariancie będzie odpowiadał za skuteczne dostarczenie informacji w wymaganym standardzie i protokole oraz monitorowanie wymiany danych.

Dostosowanie sektora energetycznego do nowych wymagań nie jest procesem, który można przeprowadzić z dnia na dzień. Firmy, które będą zobligowane do spełnienia nowych standardów, już dziś powinny rozpocząć poszukiwania najlepszego systemu. Warto wybrać partnera, który nie tylko dostarczy kompleksowe rozwiązanie, ale też będzie gwarantował merytoryczne wsparcie ze strony specjalistów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments