Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 16-20 stycznia.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Kryptowaluty: Z rynku kryptowalut ubyło 1,5 bln USD w 2022 r., tj. znacznie więcej niż podczas poprzednich rynków „niedźwiedzia” w 2014 r. (spadek o ok. 5 mld USD) i w 2018 r. (spadek o ok. 511 mld USD), wynika z wyliczeń ISBiznes.pl. Z kolei indeks MVDA25, w którego skład wchodzi 25 kryptowalut, przyniósł w ub.r. stopę zwrotu w wysokości -74,2% (wobec +313,2% rok wcześniej).

Cyberbezpieczeństwo: Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało kolejną wersję projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), który zakłada przebudowę modelu współpracy w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz dodanie do niego przedsiębiorców komunikacji elektronicznej, podał resort.

Płatna TV: Wartość polskiego rynku płatnej telewizji i liczba subskrybentów mają wzrastać w najbliższych latach, w obliczu spadków na większości rynków zagranicznych. Zmiana wartości rynku w Polsce (CAGR) w latach 2022-2027 prognozowana jest na 3%, podano w raporcie Arthur D. Little, przygotowanym na zlecenie Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL. Jednocześnie Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zwraca uwagę, że procedowana obecnie ustawa, tzw. Lex Pilot, przyczyni się do spadku wartości polskiego rynku.

Praca w IT: Łącznie opublikowano ponad 106 tys. ofert skierowanych do branży IT w 2022 r., z czego 23 tys. w IV kw., wynika z raportu inhire.io IT Market Snapshot 2022. W zakresie wynagrodzenia koniec 2022 roku przyniósł wzrost proponowanych stawek, jednak wysoka inflacja znacząco obniżyła zarobki specjalistów.

Omnibus: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) bada, jak rynek dostosował się do nowych przepisów wynikających z implementacji dyrektywy Omnibus, dotyczącej m.in. transparentnego informowania o obniżkach cen. W tym celu UOKiK sprawdził ok. 40 stron internetowych przedsiębiorców działających w sektorze e-commerce w różnych branżach. Niezależnie od działań wobec branży e-commerce, w ramach postępowania wyjaśniającego rozpoczną się kontrole Inspekcji Handlowej w sklepach stacjonarnych. Na początku inspektorzy skontrolują 6 sieci handlowych: Biedronka, Dino, Kaufland, Lidl, Netto i Żabka.

E-commerce: 43% seniorów robi zakupy przez internet, zaś 71% seniorów konsumentów korzysta z internetu, wynika z raportu „Dojrzali konsumenci w Polsce” ARC Rynek i Opinia. Najczęściej seniorzy przez internet kupują odzież, obuwie oraz sprzęt elektroniczny.

IT: Monitorując sytuację branży w 2022 roku, specjaliści przez pierwsze trzy kwartały roku mogli cieszyć się licznymi wzrostami, niemal w każdym aspekcie. Dopiero w IV kwartale, po raz pierwszy od dwóch lat zanotowano wyraźną tendencję spadkową, według danych raportu inhire.io IT Market Snapshot 2022. W IV kw. znacząco spadła liczba publikowanych ofert pracy, w tym także tych dotyczących pracy zdalnej. Zmniejszyła się również liczba przedsiębiorstw poszukujących specjalistów IT. Mimo wzrostu poziomu stawek, w świetle inflacji na poziomie 17,9% – podwyżki wynagrodzenia nie były już tak odczuwalne, jak wcześniej. Wzrosła natomiast liczba ofert pracy na część etatu, która w IV kw. zanotowała rekordowy wzrost na poziomie 1,7%.

Automatyzacja: 98% przedstawicieli sektora MŚP planuje w ciągu najbliższych dwóch lat informatyzować wybrane obszary w swoich firmach. Ponad 50% ankietowanych ma zamiar udoskonalać systemy bezpieczeństwa i ochrony informacji. Wśród cyfrowych technologii potrzebnych najpilniej małe i średnie firmy wymieniają przede wszystkim obsługę faktur i dokumentów finansowych. Mimo bardzo pozytywnego nastawienia do informatyzacji w sektorze MŚP, transformacji cyfrowej towarzyszą obawy. Na wysokie koszty wdrożenia narzędzi wskazuje 45,2% małych firm oraz 52,6% średnich. Coraz więcej przedstawicieli sektora MŚP przekonuje się do rozwiązań chmurowych. Z kolei 7% uważa, że nie jest to bezpieczne rozwiązanie, a 31,5% ankietowanych jest zdania, że wszystko zależy od wiedzy użytkowników na temat zabezpieczeń. Pozostałe firmy – 61% – są raczej lub zdecydowanie pozytywnie nastawione do przechowywania danych w chmurze, wymienia raport Konica Minolta „Od prowizorycznej do świadomej transformacji w sektorze MSP”.

Telekomunikacja: RFBenchmark podsumował 2022 roku pod kątem jakości i szybkości Internetu mobilnego świadczonego przez polskich operatorów komórkowych. Najlepszym operatorem w kategorii średniej szybkości pobierania danych 5G został Plus, a 4G LTE T-Mobile.

Praca w IT: Just Join IT we współpracy z GeoComply opublikował „Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022”, który wskazuje że średnie realne zarobki na UoP deklarowane przez juniorów i seniorów są nieznacznie niższe od wynagrodzeń podawanych w ogłoszeniach. O blisko 2500 zł brutto mniej niż w ofertach, zarobią natomiast midzi na UoP, w przypadku kontraktów B2B juniorzy deklarują realne zarobki niższe o kilkaset złotych od podawanych w ogłoszeniach, u midów jest to średnio prawie 500 zł więcej, a u seniorów prawie 4000 zł różnicy na korzyść rzeczywistych wynagrodzeń, najlepiej wynagradzaną specjalizacją był DevOps, gdzie według deklaracji badanych specjalistów IT senior na UoP mógł zarobić do 46 tys. zł miesięcznie, a samozatrudniony nawet 90 tys. zł, wg ofert pracy w 2022 r. specjaliści IT na każdym poziomie doświadczenia (junior, mid, senior) mogli liczyć na czterocyfrowe podwyżki średniego wynagrodzenia, na umowie o pracę junior mógł zarobić o 15,9%, mid o 24,5%, a senior – o 28,3% więcej niż przed rokiem, przy samozatrudnieniu juniorzy, midzi i seniorzy mogli otrzymać odpowiednio o 16,5%, 18,3% oraz 25,1% wyższe wynagrodzenie względem 2021 r. Rozpiętość średnich wynagrodzeń w IT za rok 2022 wyniosła od ok. 7,5 tys. zł miesięcznie dla juniora na UoP, do ponad 27 tys. zł dla seniora na B2B. Liczba zamieszczonych na Just Join IT ofert pracy dla programistów i innych pracowników sektora IT, wzrosła w 2022 r. o 183% w porównaniu z rokiem 2021, zaś w 2022 r. pracodawcy poszukiwali ponad 175 tys. specjalistów z branży technologicznej. W 2022 roku najbardziej poszukiwani byli programiści JavaScript oraz Java, a także testerzy aplikacji, najpopularniejszymi kategoriami wśród specjalistów IT poszukujących pracy były JavaScript, Testing, Java, PM, Python i .NET.

Blockchain: Mimo ubiegłorocznego krachu na rynku kryptowalut, zapotrzebowanie branży IT na umiejętności programistyczne związane z blockchainem wzrosło w ostatnich 12 miesiącach o 552% – wynika z najnowszej edycji raportu firmy DevSkiller „Digital & IT Skills Report”. Blockchain był tym samym najszybciej rosnącą technologią na platformie DevSkillera do oceny i zarządzania umiejętnościami technologicznymi. Najczęściej weryfikowaną przez pracodawców umiejętnością związaną z blockchain w 2022 roku była znajomość języka programowania Solidity. Stanowił on 44% wszystkich testów wysłanych za pośrednictwem platformy DevSkillera do pracowników firm i kandydatów do pracy. Tuż za nim w pierwszej trójce znalazły się Hardhat (22%) oraz Smart Kontrakty (15%).

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

Megasam24: Chce w tym roku osiągnąć 18 mln zł przychodów wobec 12 mln zł wygenerowanych w 2022 r., poinformował twórca i prezes Megasam24 Dariusz Krzysztoporski.

Sescom: Odnotował 3,3 mln zł skonsolidowanej straty netto w roku obrotowym 2021/2022 (październik 2021 – wrzesień 2022) wobec 3 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie, powołując się na szacunkowe dane.

IFS Poland & EE: IFS Poland & Europe East (IFS Poland & EE) zakłada w aktualizacji strategii m.in. wzrosty sprzedaży na rynkach zagranicznych i rozbudowę ekosystemu partnerów, podała spółka.

Orange Polska: Udostępnił mobilną sieć pierwszym pięciu operatorom wirtualnym, podała spółka. Planuje w tym roku kolejne nowości w ofercie MVNO.

DHL Parcel, Allegro: DHL Parcel rozpoczyna współpracę z Allegro, która obejmuje zarówno doręczenie w ramach usługi Allegro Smart!, jak również dostawy międzynarodowe do klientów z krajów Unii Europejskiej, podał DHL.

Pointpack: Spodziewa się wzrostu przychodów o 34% r/r do 19,4 mln zł w IV kw. ub.r., podała spółka. Względem poprzedniego kwartału przychody według szacunków wzrosły o 28%.

Agora: Prowadzone przez Agorę analizy wykazały konieczność dokonania odpisu w segmencie Prasa Cyfrowa i Drukowana, podała spółka. Odpis aktualizujący dotyczy wartości goodwill przypisanego do segmentu. Wpływ tego odpisu na skonsolidowany wynik netto Grupy Agora w IV kw. 2022 r. to 43,4 mln zł.

One2Tribe: Jest „w przededniu” licencjonowania partnera na rynku USA i Kanady, poinformował wiceprezes Wojciech Ozimek.

Vercom: Odnotował trzycyfrowy wzrost przychodów i marż w 2022 r., w którym dokonał przejęcia spółki MailerLite, poinformował ISBnews.TV prezes Vercom Krzysztof Szyszka.

Answear.com: Ocenia, że jest „na dobrej drodze, aby wyczerpać potencjał magazynu, szacowany na 2 mld zł”, poinformował prezes Krzysztof Bajołek. Do 2025 roku spółka chce wejść do krajów bałtyckich, mniejszych bałkańskich i Mołdawii, a następnie otworzyć rynki zachodnioeuropejskie.

Vigo Photonics: Odnotował skonsolidowane przychody w wysokości 19,74 mln zł w IV kw. 2022 r., wobec 22,25 mln zł rok wcześniej, podała spółka.

STS: Dzięki wyjściu z Wielkiej Brytanii, nowej umowie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej (PZPN) i optymalizacji biznesu spodziewa się dalszej poprawy EBITDA oraz NGR r/r w całym bieżącym roku, poinformował prezes Mateusz Juroszek.

STS: Grupa planuje szereg działań, których celem jest zwiększenie rentowności prowadzonej działalności. W tym celu spółka reorganizuje działalność, skupiając się na Polsce i wygaszając aktywność w ramach licencji w Wielkiej Brytanii i Estonii, podała spółka.

STS: Grupa wygenerowała NGR (wartość zakładów zawartych przez klientów, pomniejszona o wypłacone wygrane i podatek od gier) na poziomie 200 mln zł w IV kw. 2022 r., podała spółka. W całym ub.r. NGR wyniósł 663 mln zł. Ze wstępnych szacunków STS wynika także, że skorygowana EBITDA w ubiegłym roku wyniosła między 265 a 275 mln zł.

Binance, Picodi: Największa giełda kryptowalut Binance i polski serwis cashback Picodi łączą siły. Dzięki kooperacji, internauci w kilkudziesięciu krajach zyskają możliwość otrzymywania zwrotu wydawanych w sklepach online pieniędzy w USDT, BNB i BTC za pomocą platformy płatniczej Binance Pay.

Snowflake: Firma oferująca Chmurę Danych zapowiada szybką rozbudowę warszawskiego centrum inżynierskiego i zatrudnienie kolejnych specjalistów w najbliższych latach. Obecnie w polskim biurze firmy pracuje ponad dwustu specjalistów, co oznacza wzrost o ok. 100% r/r. W związku z tym firma przenosi się do większego biura w Warszawie. Warszawskie centrum inżynierskie jest drugą tego typu – po Berlinie – placówką Snowflake w Europie. Obecnie polski zespół R&D Snowflake skupia się na rozbudowie możliwości tworzenia aplikacji opartych na danych z silnym naciskiem na budowę platformy dla twórców tychże aplikacji. Polscy specjaliści rozbudowują również produkt w zakresie Data Engineering, tworząc interfejs użytkownika (UI) dla inżynierów danych oraz dostarczając zestaw konektorów, upraszczających proces migracji danych do Snowflake. W celu polepszania doświadczenia użytkownika (UX) wśród dostawców danych, firma rozwija także UI w obszarze Data Marketplace.

Vertiv: Giordano Albertazzi został nowym CEO firmy. Jako swoje główne cele na nowym stanowisku zapowiada wzmacnianie wyników finansowych przedsiębiorstwa. Wcześniej Albertazzi kierował w Vertiv m.in. regionem EMEA. Nowy CEO obejmuje stanowisko w okresie silnego popytu na rynku centrów danych. Vertiv poinformował o rekordowej wartości zamówień w wysokości 4,7 mld USD na koniec trzeciego kwartału 2022 roku.

INEA: W 2022 odnotowała wzrost przychodów o 4%, przekroczyła liczbę 300 tys. klientów indywidualnych.

Fiberhost: Miniony rok był niezwykle ważny dla operatora otwartych sieci światłowodowych. Infrastruktura spółki objęła swoim zasięgiem ponad 1 mln adresów. Co więcej, do połowy 2023 roku łącznie spółka będzie gotowa świadczyć usługi dla 1,3 mln gospodarstw domowych.

T-Mobile Polska, Infinera: Podpisały porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju i dostarczania usług cyfrowych o wysokiej wydajności dla klientów biznesowych T-Mobile.

Stoen Operator: Wyasygnuje w 2023 r. na inwestycje energetyczne w Warszawie prawie 474 mln zł, co oznacza ponowne przekroczenie wartości z poprzedzającego roku. Wśród priorytetów znalazły się inwestycje w cyfryzację infrastruktury, przebudowa istniejących i budowa nowych linii średniego i wysokiego napięcia, większe nakłady finansowe na przyłączenia oraz wymiana ok. 140 tys. liczników warszawskich odbiorców na inteligentne urządzenia pomiarowe. Strategicznym obszarem dla Stoen Operator i całej Grupy E.ON są inwestycje w inteligentne rozwiązania sieciowe. Na ten cel w najbliższych latach spółka chce wydać łącznie ok. 800 mln zł. W zeszłym roku powstało 100 stacji smart. W tym roku Stoen Operator zamierza zwiększyć tempo smartyfikacji i planuje wyposażyć kolejnych 150 stacji średniego i niskiego napięcia w urządzenia sterujące, usprawniające nadzór nad pracą warszawskiej sieci elektroenergetycznej.

Beyond.pl: Uczące się maszyny, sztuczna inteligencja, 5G, Internet Rzeczy (IoT) – to niektóre z obszarów współpracy pomiędzy spółką i Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, które podpisały umowę o współpracy przy tworzeniu innowacyjnych projektów technologicznych, które mają potencjał zwiększenia konkurencyjności Polski na technologicznej mapie Europy.

GIEŁDA, EMISJE, M&A 

LabPlus: Startup realizuje drugą rundę inwestycyjną na poziomie ok. 2 mln euro, podała spółka. Fundusze z organizowanej rundy zostaną przeznaczone m.in. na międzynarodową komercjalizację. Na wzrost przychodów w Polsce startup liczy już w tym roku, a rozmowy dotyczące warunków współpracy prowadzi obecnie m.in. z klientami z Indii.

F1 Solutions: Auriga – włoski dostawca oprogramowania dla systemów bankowych i płatniczych – nabył większościowy pakiet udziałów w polskiej spółce F1 Solutions, która jest dostawcą oprogramowania do obsługi bankomatów, wpłatomatów, sejfów depozytowych, kas oraz do zarządzania gotówką, podał Auriga.

Creotech Instruments: Zużywa środki z ubiegłorocznej emisji akcji w większym stopniu niż to wcześniej zakładano, ale przynajmniej do końca roku nie przewiduje ruchów w obszarze pozyskiwania kapitału w formie emisji akcji, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Jacka Kosiec.

JR Holding: Zainwestował 1,2 mln zł w Tres Comas, właściciela aplikacji do monitoringu i zarządzania pracownikami Moniti, podała spółka.

Vaqat: Startup stworzony przez Daniela Robaczewskiego ma odpowiadać na problem licznych nadgodzin w korporacjach, firmach konsultingowych i start-upach. Vaqat zamknął rundę pre-seed i pozyskał ponad 1,8 mln zł od Untapped Capital, amerykańskiego funduszu Venture Capital, a także prywatnych inwestorów w Stanach, Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

The Boundary: Przejął Buildmedia, czołową firmę w segmencie city-scale digital twins doświadczeń cyfrowych.

Progress: Dostawca oprogramowania do tworzenia aplikacji i infrastruktury informatycznej, zawarł umowę przejęcia firmy MarkLogic, która oferuje autorską bazę danych NoSQL wraz z systemami do zarządzania metadanymi oraz mechanizmami sztucznej inteligencji, uzupełniając tym samym portfolio produktów Progress. Według prognoz roczny przychód firmy Progress po zamknięciu transakcji wzrośnie o 100 mln USD.

BPX: Firma konsultingowa wspierająca przedsiębiorstwa w doskonaleniu procesów zarządzania poprzez skuteczne wdrażanie rozwiązań klasy ERP oraz Business Intelligence, rozszerzyła swoją grupę kapitałową o spółkę Milestone Dom Wdrożeniowy. Akwizycja jest elementem strategii BPX, w ramach której firma stale zwiększa skalę swojej działalności na kolejnych rynkach i rozwija ją o nowe rodzaje produktów i usług. Konsultanci reprezentujący Milestone DW specjalizują się we wdrożeniach z zakresu HR i systemów księgowych. Firma ma na koncie realizacje dla ponad 150 firm w różnorodnych sektorach (m.in. usługowym, handlowym czy bankowym), w tym współpracę z takimi partnerami jak Microsoft czy Oracle. Dzięki nowym zasobom BPX planuje realnie rozwijać ofertę dla klientów, co umożliwi realizację celów strategicznych i dywersyfikację biznesu. Wraz z akwizycją grupa kapitałowa poszerzyła także swoją bazę klientów.

Deel: Dostawca globalnych rozwiązań w zakresie zatrudniania i płac, zakupił Capbase – stworzoną przez polskiego biznesmena firmę pomagającą w zakładaniu biznesu oraz łączeniu wynalazców i startupów z inwestorami. Dzięki zintegrowanym rozwiązaniom organizacji, również polscy przedsiębiorcy będą mogli rozwijać skalę swoich działań zarówno poprzez zatrudnianie pracowników z całego świata, jak i dostęp do inwestorów oraz ich kapitałów.

ClearSpace: Szwajcarska firma serwisowania na orbicie i aktywnego usuwania śmieci kosmicznych, sfinalizował rundę finansowania serii A o wartości 26,7 mln euro, której przewodzą OTB Ventures i Swisscom Ventures. Do rundy dołączył Lakestar i grupa VC z całego świata. ClearSpace intensyfikuje działania przed pierwszą na świecie misją usuwania śmieci kosmicznych, ClearSpace-1, której rozpoczęcie zaplanowano na 2026 rok.

SunRoof: W rozszerzonej rundzie Growth pozyskał 63 mln zł, aby zaoferować system dachów solarnych jeszcze większej liczbie właścicieli domów na całym świecie. Finansowanie pochodzi od trzech wiodących europejskich funduszy, specjalizujących się w technologiach klimatycznych: World Fund, Nordic Alpha Partners oraz Legal & General Capital.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE 

SatRev: Zawarł z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) trzyletnią umowę o wartości 38,995 mln zł z prawem opcji do przedłużenia o jeden rok, podała spółka.

CloudFerro: Konsorcjum złożone z siedmiu europejskich dostawców: T-Systems (lider), CloudFerro, Sinergise, VITO, Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR, ACRI-ST i RHEA zrealizuje kontrakt na stworzenie i bieżące świadczenie usług w ramach największego ekosystemu danych obserwacji Ziemi – Copernicus Data Space Ecosystem, podało CloudFerro.

AGP: Advanced Graphene Products (AGP) Podpisał w styczniu br. dwie długoterminowe umowy na dystrybucję filamentu z grafenem do druku 3D, które są ważnym krokiem w kierunku zwiększenia skali sprzedaży filamentów pod marką PROGRAFEN opracowanych i produkowanych przez spółkę.

Fondee: Czeski fintech wprowadził swoją platformę do inwestycji w Polsce, podała spółka. Oferta gotowych portfeli składa się z akcji i obligacji w funduszach typu ETF (Exchange-Traded Fund).

finne: Na polski rynek wchodzi wyszukiwarka nieruchomości finne, która w dniu premiery będzie oferowała największy wybór ponad 2500 zweryfikowanych nieruchomości biurowych i magazynowych na wynajem.

Avanade: Globalny dostawca rozwiązań Microsoftu, wspólnie z Amperity, dostawcą platform danych klientów, oferują na europejskim rynku innowacyjną platformę, która ujednolica dane klientów pochodzące z różnych źródeł i dostarcza firmom wgląd w ich interakcje z klientami w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie ma na celu usprawnić wykorzystanie własnych danych marketingowych w organizacjach. Wewnętrzne dane Amperity wskazują, że firmy z reguły błędnie identyfikują 23 proc. swoich klientów, co ma wpływ na około 53 proc. ich rocznego przychodu.

Transition Technologies PSC: Przeprowadza cyfrową transformację Oerlikon Surface Solutions, spółki z grupy Oerlikon, notowanego na giełdzie w Szwajcarii światowego giganta technologiczno-inżynieryjnego. W ramach digitalizacji TT PSC m.in. migruje dane do chmury AWS, optymalizuje procesy i redukuje nakłady związane z utrzymaniem i skalowalnością rozwiązania.

Billennium: Polska spółka informatyczna nawiązała współpracę z IDnow, wiodącym dostawcą platform potwierdzenia tożsamości w Europie. Dzięki kooperacji, ich aplikacja Inperly umożliwia użytkownikom MS Teams potwierdzenie tożsamości i podpisywanie dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym (QES),  z wykorzystaniem dokumentów tożsamości z ponad 200 krajów.

Empik: Pracuje nad odpowiednim przygotowaniem swoich systemów do KSeF, korzystając ze stworzonego przez Exorigo-Upos systemu SmartKSeF.

Logitech: Zaprezentował linię kompaktowych kamer internetowych typu plug and play Brio 300. Posiadają one rozdzielczość Full-HD 1080p, automatyczną korekcję światła i mikrofon z redukcją szumów, zapewniając bardziej naturalne i produktywne wrażenia podczas rozmów wideo.

Bank Millennium: Umożliwił swoim klientom potwierdzanie tożsamości za pomocą mojeID, usługi dostarczanej przez KIR. W oparciu o to rozwiązanie bank wdrożył Millennium ID – nową usługę dostępną dla użytkowników bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Huawei CBG Polska: Wprowadził do sprzedaży dwa nowe urządzenia – dokanałowe słuchawki bezprzewodowe HUAWEI FreeBuds 5i oraz smartfon HUAWEI nova Y61.

HP: Zaprezentował najnowszą serię drukarek atramentowych Smart Tank 500, przeznaczoną do użytku domowego. Seria wyprodukowana została w sposób ekologiczny, z wykorzystaniem 45% materiałów pozyskanych wtórnie od konsumentów na drodze recyklingu.

OVHcloud: Uzupełniła swoje portfolio Nutanix on OVHcloud o usługę Bring Your Own License (BYOL). Dzięki temu użytkownicy Nutanix będą mogli korzystać z własnych licencji platformy chmurowej Nutanix Cloud Platform w dedykowanej infrastrukturze OVHcloud Hosted Private Cloud, co ułatwi migrację do chmury.

Stuart: Współpracuje z polskim start-upem UpMenu, którego rozwiązanie oferuje restauratorom system do zarządzania zamówieniami z różnych źródeł. Pozwala to uniknąć kosztów związanych z prowizjami platform do zamawiania.

SoftServe: Rozpoczął pracę nad Magic Box, rozwiązaniem, pozwalającym na stworzenie symulacji dowolnego obiektu/urządzenia i wykorzystanie go do jego szczegółowego badania, eksperymentowania oraz wykrywania usterek przy pomocy m.in. okularów AR.

Apple: Przedstawił czipy M2 Pro i M2 Max, dwa systemy jednoukładowe (SoC) nowej generacji, które wynoszą rewelacyjną energooszczędność układów scalonych Apple na jeszcze wyższy poziom. Czip M2 Pro bazuje na rozbudowanej architekturze M2, mieszcząc w niej nawet 12rdzeniowe CPU i nawet 19rdzeniowe GPU, a także do 32 GB szybkiej zunifikowanej pamięci RAM.

Dell Technologies: Udostępnił nową generację serwerów Dell PowerEdge oferuje większą wydajność i energooszczędną konstrukcję.

AWS: Ogłosił dostępność rozwiązań konwersacyjnych oraz do budowy chatbotów Amazon Lex i Amazon Polly w języku polskim. Amazon Lex pozwala na budowanie interfejsów konwersacyjnych w dowolnej aplikacji z wykorzystaniem głosu i tekstu. Amazon Polly jest rozwiązaniem, które umożliwia łatwą konwersję tekstu na realistycznie brzmiącą mowę. Udostępnienie tych usług w języku polskim może znacznie ułatwić tworzenie narzędzi konwersacyjnych opartych o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w Polsce.

Infinix: Wraz z JBL zaprezentowały prototyp smartfona z nowej generacji serii NOTE, który ma trafić do sprzedaży jeszcze w 2023 r. W ramach współpracy specjaliści z JBL skupili się na parametryzacji oprogramowania smartfona.

Huawei: Ogłosił zwycięzców drugiej edycji globalnego konkursu Tech4Good. Irlandzki zespół zdobył pierwszą nagrodę za rozwiązanie „Roll On”, które pomaga osobom na wózkach inwalidzkich samodzielnie wsiadać do pociągów. Wśród najlepszych zespołów biorących udział w konkursie Tech4Good znalazła się także drużyna z Polski. Zespół HuaSquad, tworzony przez Polaków znalazł się wśród 6 czołowych i najlepiej ocenionych międzynarodowych projektów w Europie.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments