W ciągu ostatnich kilku lat wiele organizacji w szybkim tempie wdrażało zmiany napędzane technologią. W miarę jak społeczeństwo staje się coraz bardziej cyfrowe, stosowanie nowych technologii i skuteczne zarządzanie nowymi procesami jest kluczem do sukcesu niemal każdej firmy.

Czego więc możemy się spodziewać w 2023 roku, biorąc pod uwagę szybką transformację sposobu pracy, widoczną we wszystkich branżach, niezależnie od tego, czy chodzi o przejście na pracę hybrydową czy przyjęcie nowych technologii? Anders Beck, wiceprezes ds. strategii i innowacji w Universal Robots, omawia pięć przewidywań na nadchodzący rok.

1. Rozwiązania pod klucz sprawią, że automatyzacja będzie dostępniejsza niż kiedykolwiek wcześniej

W ostatnich latach byliśmy świadkami rozwoju wielu różnych rodzajów zaawansowanych technologii. Postępy w dziedzinie robotyki, uczenia maszynowego i innych technologii dziesięciokrotnie zwiększyły tempo tych zmian. Choć obiecują zmienić lub zrewolucjonizować świat biznesu, wszystkie firmy technologiczne mają ten sam problem – nie mogą być dobre we wszystkim.

W świecie robotyki nie jest inaczej. Stworzenie systemu robotycznego wymaga rozwoju sprzętu, oprogramowania, aplikacji, czujników i interfejsów, by wymienić tylko kilka. Dlatego rok 2023 będzie rokiem rozwiązań pod klucz. Producenci oryginalnego sprzętu (OEM) – firmy tworzące nowe aplikacje i produkty wokół istniejących technologii – będą znajdować się w samym sercu tego zjawiska. Są oni w stanie napędzać innowacje poprzez łączenie technologii w celu dostarczenia kompletnych rozwiązań dla najbardziej powszechnych zastosowań, takich jak spawanie i paletyzacja. Efekt? Automatyzacja, przy rosnącym zaawansowaniu, stanie się prostsza w obsłudze niż kiedykolwiek wcześniej.
Enabled Robotics, firma OEM z siedzibą w Danii, jest tego doskonałym przykładem. Od 2016 roku pracuje nad połączeniem dwóch rodzajów najnowocześniejszych technologii, montując współpracujące ramiona robotyczne (coboty) na autonomicznych robotach mobilnych (AMR). Ta hybrydowa technologia funkcjonuje obecnie w przemyśle, gospodarce magazynowej i produkcji oraz wprowadza robotykę do zastosowań usługowych i intralogistyki szpitalnej.

Właśnie takie nieszablonowe rozwiązania ułatwiają firmom integrację kluczowych technologii. Pomysłowość przedsiębiorców w zakresie łączenia ludzi i maszyn w środowisku pracy nie ma ograniczeń.

2. Producenci zwrócą się w stronę produkcji modułowej

Tradycyjne roboty przemysłowe pozostają kluczowe w niektórych obszarach produkcji, ale obserwujemy też tendencję do wdrażania bardziej elastycznych modeli. Wynika to w dużej mierze z faktu, że tradycyjne roboty przemysłowe są zazwyczaj duże i nieruchome, a ich wdrożenie jest skomplikowane.

Tymczasem coboty mogą wykonywać podobny zakres czynności, jak tradycyjne roboty przemysłowe, ale są mniejsze, lżejsze i znacznie łatwiejsze do wdrożenia. Są zaprojektowane do pracy z ludźmi, więc stanowią mniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa i lepiej nadają się do zastosowań wymagających elastyczności i zdolności adaptacyjnych. Ponadto są one najbardziej opłacalne dla firm chcących wdrożyć automatyzację, co jest kluczową kwestią w perspektywie roku 2023.

Przewiduje się, że branża cobotów wzrośnie do 2,2 mld USD do 2026 roku (The Collaborative Robot Market 2022 Report, Interact Analysis). Ponieważ coboty ciągle zmieniają sposób wykonywania pracy w takich zastosowaniach jak pakowanie, paletyzacja, spawanie i montaż, w 2023 roku będziemy obserwować zwrot większych firm ku lekkim cobotom, w celu zwiększenia modułowości produkcji. Waga robota i jego wszechstronność będą kluczowymi czynnikami dla organizacji poszukujących nowych rozwiązań automatyzacji, przez co liczba rekonfigurowalnych zrobotyzowanych stacji roboczych wzrośnie do poziomów nigdy wcześniej nienotowanych.

3. Większy udźwig i większy zasięg cobotów zmieni krajobraz dla niektórych zastosowań

Ponieważ coraz więcej firm przechodzi na automatyzację z wykorzystaniem cobotów, znajdą się wśród nich także takie, które będą chciały wykorzystać roboty do obsługi ciężkich ładunków. Dobrą wiadomością jest to, że ostatnio byliśmy świadkami wprowadzenia kilku cobotów o podwyższonej ładowności i zasięgu. W 2023 roku będą one nadal wpływać na zmianę części przemysłu produkcyjnego, poprawiając życie zawodowe wielu pracowników.

W tym roku firma Universal Robots zaprezentowała nowego cobota, UR20, który został zbudowany z myślą o większym udźwigu, większych prędkościach i doskonałej kontroli ruchu, a wszystko to w ramach lekkiego urządzenia o niewielkich wymiarach. Udźwig 20 kg znajdzie doskonałe zastosowanie w paletyzacji, natomiast zasięg 1750 mm – w spawalnictwie. Producenci, poszukujący dodatkowej elastyczności, znajdą robota na tyle lekkiego, że będzie można go odkręcić i przenieść w inne miejsce lub przymocować do ciężkiej mobilnej podstawy. Stworzy to nowe możliwości zastosowań i będzie napędzać innowacje w całej gospodarce. Pierwsze UR20 trafią do klientów w 2023 roku.

4. Długoterminowy wzrost instalacji robotów przemysłowych będzie kontynuowany pomimo globalnej niepewności

Według danych z ostatniego raportu IFR World Robotics , instalacja robotów przemysłowych w 2021 roku osiągnęła rekordowy poziom, zwiększając się o 31% w stosunku do roku poprzedniego. Łączny światowy wolumen instalacji robotów w latach 2015-2021 wzrósł ponad dwukrotnie. Chociaż dynamika wzrostu w 2022 roku wydaje się być wolniejsza w całym sektorze, jest to w dużej mierze spowodowane globalną niepewnością wywołaną pandemią i niedoborem komponentów elektronicznych.

Oczekujemy, że trend wzrostowy automatyzacji cobotów wróci w 2023 roku. Dlaczego? Ponieważ przedsiębiorstwa na całym świecie borykają się z niedoborem siły roboczej i umiejętności, a pomimo codziennych wyzwań stojących obecnie przed przemysłem, jesteśmy w trakcie transformacji w kierunku przemysłu 5.0, gdzie praca obok robotów stworzy bardziej skoncentrowane na człowieku, zrównoważone i odporne przedsiębiorstwa.

5. Klienci znajdą się w centrum rozwoju produktu

Chociaż szeroko mówimy o współpracy robotów w miejscu pracy, współpraca ludzi jest tym, co napędza innowacje. Klienci znają swoje potrzeby lepiej niż ktokolwiek inny, a ponieważ rynek automatyki dojrzał, są w stanie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej zaoferować wkład w realizację swoich wymagań. Oznacza to, że firmy z branży robotyki będą w znacznie większym stopniu angażować klientów końcowych w rozwój produktów. Dlatego też firma Universal Robots zreorganizowała swoje zespoły projektowe. Zanim rozpocznie się faza opracowania rozwiązań, pracownicy koncentrują się na zrozumieniu problemów, z którymi borykają się klienci.

Liczba wspólnych projektów rozwojowych, w ramach których firmy z branży robotyki i klienci współpracują przy opracowywaniu konkretnych rozwiązań, również z pewnością wzrośnie w 2023 roku i latach kolejnych. Działania takie pozwalają klientom bezpośrednio wpływać na produkt, który kupują, a jednocześnie dostarczają cennych informacji zwrotnych firmom robotycznym – co oznacza, że będą one w stanie wprowadzać kolejne produkty lepiej przystosowane do potrzeb rynku.

Przyszłość cobotów

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, firmy muszą stale wprowadzać innowacje i dostosowywać się, aby przetrwać i rozwijać się. Wchodząc w 2023 r., będą coraz bardziej polegać na technologii i innowacjach, aby otwierać nowe możliwości dzięki rozwiązaniom „pod klucz” – wszystko to sprawia, że nadchodzący rok będzie ekscytującym okresem dla automatyzacji!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments