Kancelaria Lawsome, specjalizująca się m.in. w procesach inwestycyjnych dla funduszy VC & PE i transakcjach M&A, dokonała podsumowania minionego 2022 r., w ramach którego doradzała przy projektach o łącznej wartości sięgającej ponad 700 mln zł. Jedną z największych transakcji, przy której w 2022 r. pracowali prawnicy Lawsome, było pozyskanie finansowania przez hiszpański Typeform, który w ramach rundy C pozyskał 135 mln USD. Zespół transakcyjny kancelarii ma również na swoim koncie współpracę przy utworzeniu funduszu Supercharge oraz przeprowadzenie pierwszej inwestycji funduszu w spółkę Restaumatic, której wartość wyniosła blisko 30 mln zł.

W 2022 roku Lawsome uczestniczyła w 4 procesach tzw. fund-formation, doradzając zespołom zarządzającym wehikułami inwestycyjnymi, jak również inwestorom (LP) przystępującym do funduszy, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Cezary Miąskiewicz, Partner odpowiadający za praktykę transakcyjną w kancelarii Lawsome

Ważnym aspektem w rozwoju kancelarii Lawsome w ub.r. był fakt, że kolejny rok z rzędu doradzała Klientom, w co najmniej kilku złożonych procesach fund-formation i stają się one w ostatnim czasie bardzo ważnym segmentem naszej działalności. Dzięki doświadczeniu pozyskanemu w ramach projektów transgranicznych, w tym w zakresie tworzenia funduszy wspieranych przez Europejski Fundusz Inwestycyjny, mamy możliwość zaoferowania Klientom konstrukcji zgodnych z aktualnymi standardami rynkowymi, stosowanymi w Europie, a także w USA. Jest to o tyle istotne, że coraz więcej zespołów zarządzających chce, lub jest wręcz zobowiązane, do stosowania standardów zgodnych z wytycznymi ILPA lub Invest Europe. To doświadczenie i know-how z pewnością wyróżnia nasz zespół na tle rynku. Spodziewamy się umocnienia tej praktyki w 2023 r., wraz z pojawieniem się na rynku dużej liczby nowych funduszy realizujących nowy program NCBR – BRIdgeUp, co może stymulować ten obszar rynku, zwłaszcza że wartość programów jak deklaruje NCBR ma wzrosnąć z 1,5 mld do ponad 1,9 mld zł. – mówi Cezary Miąskiewicz, Partner odpowiadający za praktykę transakcyjną w kancelarii Lawsome.

Jedną z takich transakcji, w której kancelaria Lawsome wykorzystała swoje know-how, związane z procesami tzw. fund-formation, było utworzenie funduszu Supercharge Capital, wraz z postępowaniem anty-monopolowym przed UOKiK. Zarządzającymi funduszem są: Daniel Surmacz, współzałożyciel RTB House, Jakub Filipowski i Wiktor Schmidt, twórcy Netguru, oraz Grzegorz Kazulak, założyciel m.in. Unamo, czy Flatcare. Wiodącym inwestorem pierwszego funduszu Supercharge, tworzonego w formule deal-by-deal jest Grupa Wirtualna Polska.

Lawsome wspierała także Supercharge Capital w pierwszej inwestycji w spółkę Restaumatic, której wartość oscylowała w okolicach 30 mln zł. Start-up założony przez Marka Skubacza jest pionierem rozwiązań wykorzystywanych do zamawiania posiłków online, dostarczając oprogramowanie i aplikacje restauracjom, które mogą obsługiwać zamówienia składane elektronicznie, bez udziału pośredników. Co ciekawe – transakcja została przeprowadzona z wykorzystaniem wyłącznie funduszy krajowych.

Spośród 24 transakcji przeprowadzonych przez Lawsome w 2022 roku, 15 stanowiły rundy inwestycyjne. Jednym z największych procesów, przy jakim współpracowali prawnicy z kancelarii Lawsome w poprzednim roku, było pozyskanie przez firmę Typeform 135 mln USD w ramach tzw. rundy C. Pochodzący z Barcelony start-up specjalizuje się w tworzeniu spersonalizowanych formularzy i ankiet on-line. Poprzednia runda finansowania była przeprowadzona ponad 4 lata wcześniej, a jej wartość wynosiła blisko 35 mln USD. Teraz dynamiczna spółka pozyskała 135 mln USD, a jak podał Typeform – jego wycena po zakończeniu rundy sięgnęła 935 mln USD.

W ubiegłym roku doradzaliśmy jednemu z naszych Klientów przy kolejnej rundzie inwestycyjnej w Typeform. To przykład długofalowej współpracy, w ramach której fundusz inwestycyjny zaufał nam już w ramach rund seed, a obecnie doradzaliśmy przy rundzie C. W ramach kilku lat inwestycji w Typeform mieliśmy okazję współpracować z takimi funduszami jak: Point Nine Capital, Index Ventures, General Atlantic, czy ostatnio Sofina i Top Tier Capital Partners. – dodaje Cezary Miąskiewicz.

W minionym roku Lawsome współpracowało również z funduszami i start-up’ami w Polsce. Na koncie ma m.in. reprezentowanie funduszu LT Capital w kolejnych inwestycjach typu seed i pre-seed, m.in. w Apropo – start-up rozwijający system do automatyzacji procesu ofertowania dla branży IT, czy Hydropolis – spółkę dostarczającą technologię hydroponicznej i wertykalnej uprawy roślin. Dodatkowo kancelaria doradzała przy pozyskaniu finansowania przez cyfrową platformę Simpl.rent, działającą na rynku najmu mieszkań, która pozyskała finansowanie w wysokości 1,5 mln zł., gdzie wiodącym funduszem był Black Pearls VC, jak również założycielom Fyrtel przy pozyskaniu środków w ramach kolejnej rundy na ekspansję zagraniczną.

Rok 2022 był ciekawy z perspektywy rodzaju transakcji przy których doradzaliśmy. Zaobserwowaliśmy znacznie więcej inwestycji przeprowadzanych w kraju przy dużym udziale pieniędzy publicznych, a znacznie mniej przenoszenia struktur transgranicznych (tzw. flip’ów) do innych jurysdykcji, co było domeną 2021 roku. Ubiegły rok był również okresem realizacji zysków dla naszych Klientów, którzy zrealizowali kolejne procesy tzw. exit’ów, czyli wyjść kapitałowych z inwestycji. Bardzo cieszy nas, że możemy wspierać Klientów nie tylko na początkowym etapie, ale również na końcu procesu, gdy po kilku latach decydują się na zakończenie całego procesu inwestycyjnego z sukcesem. Jesteśmy przy tym bardzo ciekawi, jak będzie wyglądał kolejny rok na rynku transakcji. Utrzymująca się wysoka inflacja i spodziewana recesja, to z jednej strony zagrożenie dla rynku inwestycji, a z drugiej niższe wyceny i gorsza kondycja niektórych spółek tworzą okazje na rynku M&A. – podsumowuje Cezary Miąskiewicz.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments