Królewski Instytut Technologiczny (KTH), czyli wiodący dostawca usług superkomputerowych dla badań naukowych w Szwecji, poczynił ważną inwestycję w rozbudowę swoich mocy obliczeniowych o system napędzany przez procesory AMD EPYC i akceleratory AMD Instinct. Tak powstał nowy superkomputer, który nazwano Dardel, i którego zadaniem jest m.in. przyspieszenie badań np. nad chorobą Alzheimera, zrównoważonym transportem morskim i innymi projektami.

Po całkowitym wdrożeniu projektowana szczytowa moc obliczeniowa nowego systemu ma osiągnąć poziom 13,5 Petaflops w takich zastosowaniach jak komputerowa dynamika płynów, biofizyka, badania nad genomem, nauki materiałowe i chemia obliczeniowa.

Dla porównania polski superkomputer Athena osiąga maksymalnie 7,7 PetaFlops mocy obliczeniowej korzystając z tych samych procesorów AMD EPYC 7742 skonfigurowanych w 48 dwuprocesorowych węzłach. Dardel został skonfigurowany z podziałem na dwie partycje – CPU i GPU. Partycja GPU składa się z 56 jednoprocesorowych węzłów także z AMD EPYC 7742 i aż czterema akceleratorami AMD Instinct MI250X każdy. Obecnie Athena jest sklasyfikowana na 113 pozycji listy Top500 i na 17 pozycji listy Green500, podczas gdy Dardel GPU jest 68 w rankingu Top500 i 5 w Green500.

Zakup superkomputera przez KTH wiązał się z wyzwaniem dostosowania go do tego zróżnicowanego ekosystemu aplikacji. Wybrano zestaw procesorów AMD EPYC i akceleratorów AMD Instinct, ponieważ zapewniał wysoką wydajność poszczególnych rdzeni, dużą przepustowość pamięci oraz odpowiednią efektywność energetyczną, dzięki czemu udało się stworzyć system, który jest co najmniej sześciokrotnie wydajniejszy niż poprzednik KTH.

Zauważyliśmy, że wydajność AMD Instinct MI250X jest porównywalna do dwóch układów NVIDIA A100 zużywając połowę energii. Większość systemów, które ostatnio wdrażaliśmy bazuje na procesorach AMD EPYC, ponieważ zapewniają one znakomitą wydajność w typowo naukowych aplikacjach. – powiedział profesor Dirk Pleiter, dyrektor Centrum PDC ds. komputerów wysokiej mocy w KTH.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments