Huge Thing wspólnie z PFR Ventures opublikował pierwszą edycję mapy korporacji aktywnie poszukujących innowacji oraz przygotował raport badawczy ,,Współpraca Startupów z Korporacjami”.

Zestawienie w formie mapy odpowiada na najważniejsze pytania startupów – które firmy chcą z nimi współpracować oraz jakie stawiają wymagania przed innowacyjnymi spółkami. Odpowiedzi znajdziecie na Huge Innovators’ Map, gdzie dwadzieścia dużych firm i korporacji działających w Polsce wskazuje, czego szukają w startupach. Z kolei raport dokładnie ukazuje sam proces współpracy pomiędzy startupami a dużymi organizacjami na polskim rynku.

Współpraca startupów i korporacji jest bardzo złożonym działaniem niosącym za sobą wiele wyzwań oraz wymaga sporej pracy obu stron. Jedną z kluczowych kwestii jest transparentność, czyli jasna komunikacja, również na samym początku, czego potrzebuje zarówno organizacja, jak i startup. Zespół Huge Thing we współpracy z PFR Ventures postanowił pomóc organizacjom w mocniejszym zaakcentowaniu swojej otwartości na startupy i komunikacji oferowanych możliwości współpracy. Pierwsza edycja Huge Innovators’ Map obejmuje 20 firm poszukujących innowacji w takich obszarach jak RetailTech, MarTech, FinTech, CleanTech i wielu innych.

Jedną z misji, jakie stawiamy sobie jako Huge Thing jest łączyć i wspierać. Na co dzień współpracujemy zarówno ze startupami, jak i korporacjami, którym pomagamy wdrażać i szukać innowacji. Stworzenie Huge Innovators’ Map było dla nas naturalnym pomysłem, odpowiedzią na wiele pytań startupów, m.in. z kim i na jakim etapie rozwoju produktów można współpracować. Co więcej, mamy nadzieję, że nasza mapa ułatwi też pracę korporacjom, do których będą trafiać zdecydowanie bardziej dopasowane startupy.Każda organizacja inaczej podchodzi do zagadnienia innowacji, proponując różne formy współpracy. Od partnerstwa biznesowego, po inwestycję. Warto, żeby startupy wiedziały czego mogą oczekiwać, dzięki czemu cały proces może przebiegać sprawniej. komentuje inicjatywę Zuzanna Kowala, Innovation Manager w Huge Thing.

Preferowane są różne formy współpracy, tak samo jak i etapy rozwoju rozwiązań oferowanych przez startupy, na jakich taka kooperacja jest możliwa. Spośród 20 organizacji ukazanych na mapie, osiemnaście z nich wyraża zainteresowanie startupami posiadającymi minimum MVP, z czego cztery z nich – Grupa Żabka, Saint-Gobain, PZU oraz InPost – rozważają współpracę z osobami, których projekt jest na etapie pomysłu lub koncepcji. Na polskim rynku jest wiele dużych przedsiębiorstw zainteresowanych rynkiem start-upów.

Niestety, dotychczas jedynie nielicznym firmom udało się przekuć to zainteresowanie w ustrukturyzowane programy, które dawałyby korzyść obu stronom. Wierzę, że w najbliższym roku pojawi się więcej inwestycji ze strony lokalnych korporacji. Pracujemy w tym zakresie nad rozwiązaniami, które pobudzą polski rynek Corporate Venture Capital. Niezależnie, dobre praktyki współpracy na linii start-up i korporacja kształtują się już teraz w firmach, które można znaleźć na naszej mapie. komentuje Jan Niedbalski, Investment Associate w PFR Ventures.

Raport ,,Współpraca Startupów i Korporacji” opracowany przez zespół Huge Thing, we współpracy z PFR Ventures, skupia się na analizie samego procesu współpracy. Na blisko stu stronach autorzy rozkładają na czynniki pierwsze całą współpracę innowacyjnych spółek z dużymi organizacjami. Dokładnie przeanalizowane i opisane zostały wszystkie etapy procesu, od samego przygotowania przez złożenie oferty, aż po wdrożenie wspólnych działań. Autorzy w publikacji zawarli też wiele rekomendacji skierowanych do startupów oraz korporacji, które pozwolą im sprawniej realizować procesy związane z obustronną współpracą.

Współpraca spółki tworzącej innowacyjne technologie z korporacją kierującą się szeregiem procedur i zasad jest zawsze ogromnym wyzwaniem. Wymaga proaktywnego podejścia oraz motywacji obu stron. Nasz raport jest swojego rodzaju przewodnikiem zarówno dla startupów jak i dużych organizacji. Wskazujemy kluczowe elementy ich współpracy, a także szereg rekomendacji wynikających z naszego wieloletniego doświadczenia w tym obszarze. komentuje publikację Maryla Wojcieszek z zespołu Huge Thing.

Pełna wersja mapy oraz raportu dostępna jest bezpłatnie na www.hugething.com (od 6.12). Autorzy już zapowiedzieli cykliczne aktualizowanie zestawienia organizacji otwartych na współpracę ze startupami. Kolejna odsłona mapy ukaże się za pół roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments