9 grudnia w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbył się Ukrainian Startups Demo Day. Podczas wydarzenia swoje projekty zaprezentowało 14 ukraińskich startupów. Główna nagroda trafiła do zespołu Biolity Robotics. Wydarzenie zostało zorganizowane przez zespół projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) z Fundacji Fundusz Współpracy, która od 2018 roku wspiera rozwój ukraińskich startupów.

Ukrainian Startups Demo Day to wydarzenie organizowane w miejsce dorocznej konferencji Kyiv Tech Hub w Kijowie, której nie udało się poprowadzić ze względu na pełnoskalowy atak militarny na Ukrainę.

Z powodu rosyjskiej agresji nasz zespół został zmuszony do zmiany formatu projektu. Od 2018 roku aż do 24 lutego większość naszych działań odbywało się na Ukrainie, a w efekcie niemal całkowicie przenieśliśmy aktywność do Polski, by wspierać ukraińskie startupy, które poszukują tutaj szans rozwojowych. W efekcie na Demo Day w Warszawie zgromadziliśmy ponad 30 najciekawszych ukraińskich startupów. Będziemy nadal wspierać ukraińskie projekty i pokazywać polskim i europejskim inwestorom, że Ukraina jest krajem, gdzie nadal rozwijane są innowacje na światowym poziomie. – mówi Łukasz Wawak, szef projektu PUSB.

O nagrodę główną w wysokości 10 000 zł od partnera wydarzenia ICU Ventures rywalizowało 14 ukraińskich startupów: Ninja Lender, Biolity Robotics, Mobility EU, Anna, Fruittorg, Phygit, Zeely, Getpin, Scalemate, 2Event, Stanpass, Recoshelf, IVR i Greenbin. Nagroda trafiła do zespołu Biolity Robotics, a jury zwróciło również uwagę na fantastyczny występ zespołu Zeely.

Projekt Biolity Robotics to zrobotyzowane narzędzie do mikro rozmnażania roślin (biologiczna metoda tworzenia kopii roślin), które dzięki algorytmowi opartemu na sztucznej inteligencji przyspiesza pracę nawet o 2000%. Rozwiązanie widzi lepiej niż człowiek, działa dłużej niż człowiek, nie ma problemów z czynnikiem ludzkim i może działać z najmniejszymi eksplantatami.

Laboratorium Biolity Robotics znajdowało się w Dnipro niedaleko “Jużmasz”. Udało się nam ewakuować sprzęt na 2 dni przed uderzeniem rosyjskich rakiet w budynek obok. Po udanej ewakuacji mamy jeszcze większą motywację do pracy i zwycięstwa. Obecnie nasze laboratorium znajduje się w Warszawie, a zespół pracuje w przestrzeni coworkingowej PUSB. Dziękuję zespołowi projektu za wsparcie ukraińskich startupów. – podzielił się wrażeniami z konkursu Yevhenii Naishtetik, założyciel Biolity Robotics.

Pitching startupów oceniało pięć jurorów z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii: Roman Nikitov (przewodniczący ICU Ventures, Ukraina), Christian Kumar (CEO Capital Kinetics, Wielka Brytania), Krzysztof Grochowski (CEO Simpact VC, Polska), Daria Yanieva (Investment Dyrektor Sigma Software Labs, Ukraina) i Oleksandr Romanyshyn (Biuro Reform Gabinetu Ministrów Ukrainy).

Ukrainian Startups Demo Day

Bardzo się cieszę, że ukraińscy wynalazcy technologiczni kontynuują swoją pracę pomimo wszystkich negatywnych okoliczności. Dla mnie wszyscy są zwycięzcami, podobnie jak cały sektor. Procent rentowności ukraińskiego IT jest bardzo wysoki – 96% firm przetrwało tę wojnę. Nie tylko przetrwali, ale także zapłacili o 20% więcej podatków niż w zeszłym roku i brali udział w wielu kampaniach i wydarzeniach, które pomagają Ukrainie zbliżyć się do zwycięstwa. Armia IT i myśl technicznologiczna naszego kraju jest jedną z najpotężniejszych na świecie. Dziękujemy organizatorom za wydarzenie, które przypomina inwestorom i światu o sile i potencjale ukraińskich inżynierów. – komentuje Roman Nikitov, prezes ICU Ventures.

Oprócz oficjalnego pitchingu na scenie głównej, podczas wydarzenia odbywały się również spotkania przy stolikachi B2B przgotowanych w celu rozmów między startupami a inwestorami VC i akceleratorami. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele ffVC, Simpact VC, Zubr Capital, Accelpoint, ICU Ventures, AIP Seed, EIT Food Seedbed Incubator, LT Capital oraz Mindlab Ventures.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 uczestników, w tym ukraińskie startupy, fundusze venture capital, przedstawiciele akceleratorów i instytucji wsparcia biznesu, dziennikarze i partnerzy Polish-Ukrainian Startup Bridge, którzy wspierają ukraińskie projekty i całą Ukrainę. Występy uczestników można obejrzeć pod linkiem.

Polish-Ukrainian Startup Bridge to nie tylko możliwość prezentacji swoich pomysłów podczas konferencji, ale to przede wszystkim okazja dla ukraińskich startupów do poznania i skorzystania z innych programów rozwojowych dedykowanych dla startupów z zagranicy. Dzięki otworzonemu w tym roku w FFW co-workowi to również możliwość codziennej pracy i kontaktu z innymi innowatorami, mentorami i trenerami, którzy pomagają w rozwoju ukraińskich firm. Cieszę się, że Warszawa stała się dla wielu startupów azylem w tak trudnym czasie. Mamnadzieję, że w niedalekiej przyszłości wszystkie wydarzenia PUSB będą mogły odbywać się znowu w Ukrainie. – mówi Daniel Prędkopowicz, dyrektor Biura Zarządzania Projektami FFW.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Fundusz Współpracy w kooperacji z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach programu Polska Pomoc. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu partnerów strategicznych: Giełdy Papierów Wartościowych, ICU Ventures, Ukrainian Startup Fund, oraz partnerów merytorycznych: Simpact VC, Sigma Software.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments