Bieżąca optymalizacja kosztów utrzymania własnej sieci i infrastruktury to jedno z kluczowych zadań, które realizują przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Długofalowe inwestycje w zakresie rozwoju i modernizacji sieci oraz urządzeń mają zapewnić spadek awaryjności, oraz stabilizację ciągłości dostaw wody i odbioru ścieków. Wydatki w tym zakresie pochłaniają znaczący budżet przedsiębiorstw, dlatego w każdym z nich trwa nieustający proces analityczny i operacyjny, który ma pomóc w podjęciu korzystnych pod kątem finansowym decyzji. Ekspercki komentarz przygotował Arkadiusz Wójcik, Starszy Menedżer Sprzedaży w Sygnity S.A.

Cały proces analityczny wspierany jest przez wiele narzędzi służących do optymalnego doboru działań w odpowiedniej kolejności. U podstaw leży aktualna wiedza o posiadanym majątku sieciowym, z bieżącym dostępem do rzetelnych danych. Narzędziem będącym fundamentem tej wiedzy w przedsiębiorstwie, które usprawnia i przyspiesza cały proces, jest niewątpliwie system do zarządzania majątkiem sieciowym klasy GIS.

Przechowywanie wszystkich danych technologicznych w jednej bazie umożliwia pracownikom codzienne, efektywne zarządzanie siecią wodociągową i kanalizacyjną oraz planowanie wszelkich działań w jej obszarze. Dodatkowo system opracowany przez Sygnity- EAM/GIS for AQUA, pomaga w podejmowaniu pewnych decyzji biznesowych dzięki symulacjom, planowaniu zadań w pracy sieci, szybszym wykrywaniu nieprawidłowości oraz ich dokładnej lokalizacji.

Wdrożenie systemu umożliwiającego gromadzenie, przetwarzanie i analizę danych pobieranych z urządzeń pomiarowych oraz zintegrowanego z innymi danymi z systemów dziedzinowych w przedsiębiorstwie, pozwala między innymi na:

• analizę wyników przeglądów eksploatacyjnych – stany techniczne, analizę awaryjności,

• określenie znaczenia sieci (odbiorcy kluczowi),

• oznaczenie parametrów sieci (średnica, rok budowy, technologia),

• lokalizację w terenie (wody gruntowe, prądy błądzące).

Dlaczego warto inwestować?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pracownicy otrzymują raporty i wizualizację na mapie obiektów o największym ryzyku wystąpienia awarii. Na podstawie tych danych następuje tworzenie wniosków inwestycyjnych i zadań eksploatacyjnych. Pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie planowaniem i realizacją inwestycji, otrzymują z kolei wsparcie w zakresie tworzenia planu rzeczowo-finansowego przyłączeń, inwestycji i likwidacji oraz nadzorowania ich realizacji.

Dzięki zintegrowaniu danych GIS z modelowaniem hydraulicznym pracownicy mają możliwość przeprowadzania symulacji modelowych dla sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Powstały model służy do wielowariantowych analiz pracy układu wodociągowego i kanalizacyjnego. Podejmowane na jego podstawie decyzje zależą od wyniku przeprowadzonych analiz.

Dobrym przykładem zastosowania integracji danych w ramach rozwiązania Sygnity jest projekt systemu zdalnego monitoringu przepływów i rozbiorów wody i ścieków, zrealizowany w PEWIK Gdynia. Celem tej realizacji była optymalizacja zarządzania majątkiem sieciowym i funkcjonowania systemu wodociągowego i kanalizacyjnego. Miało to również znaczenie w kontekście zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko oraz symulowania działań sieci podczas awarii lub skażeń środowiskowych. Zaawansowana integracja danych z innymi systemami funkcjonującymi w przedsiębiorstwie (ERP, Billing, SCADA, Inspekcje kanalizacyjne) przyniosła wymierne korzyści. W efekcie płynnego przekazywanie aktualnych i spójnych danych w formie dashboardów i raportów na poziom operacyjny udało się znacznie skrócić czas podejmowania decyzji.

Możliwości wsparcia optymalizacji kosztów utrzymania sieci wodociągowo – kanalizacyjnej z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań są szerokie. Warto przy tym dodać, że omawiane rozwiązanie jest skalowalne względem potrzeb i wielkości przedsiębiorstwa, co sprawia, że rozwiązanie jest uniwersalne i z powodzeniem sprawdza się zarówno w dużych , jak i w nieco mniejszych przedsiębiorstwach. wodociągowo-kanalizacyjnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments