January Ciszewski inwestuje 1 mln zł w Prime Bit Investments. Spółka szykuje się do wejścia na NewConnect.

Dlaczego postanowiłeś zainwestować w PBI SA?

January Ciszewski: Głównie dlatego, że sam 3 lata temu byłem na miejscu Michała. Wiem do czego dąży, wiem jaka jest droga przed nim, a takim ludziom trzeba pomagać. Mimo młodego wieku osiągnął naprawdę dużo i przede wszystkim dorobił się tego sam. Uważam, że mamy dużo wspólnego, a na dodatek firma którą tworzy, pokazuje w jakim kierunku zmierza. Jest to kwestia czasu kiedy jedna z inwestycji stanie się „Jednorożcem” i  dlatego chciałbym być przy tym sukcesie.

Czy dostrzegasz tutaj jakieś trendy?

Spółki z portfela PBI są młode, natomiast wiem, że prowadzone są przez doświadczonych ludzi, którzy odnieśli już spore sukcesy w tradycyjnym biznesie. Dobór kadry i sposób współpracy przekonuje mnie, że jest to słuszna droga do osiągnięcia potencjalnie dużych zwrotów z inwestycji.

Co do samych trendów, to uważam że mimo wojny czy pandemii,rozwiązania IT nie ucierpiały, a wręcz nabrały rozpędu. Nadal są to skalowalne biznesy, wspierające wiele procesów. W pewnym sensie stawiam na coś perspektywicznego i pewnego, widzę też możliwe synergie na przyszłość, ale czas pokaże co uda się wspólnie zrobić.

Do kiedy trwa emisja akcji i ile jeszcze zostało?

Michał Ręczkowicz: Emisja trwa do 10 listopada. Do zebrania jest łącznie 4,5 mln zł i jesteśmy już niemal na finiszu. Akcje są po 2,5 zł przy wycenie 33 mln zł. Chcielibyśmy zadebiutować wiosną 2023 roku, natomiast zobaczymy czy będzie to odpowiedni czas na tego typu wejście.

Jaki jest obszar waszych zainteresowań?

Wszystko to co związane jest z technologią czyli: rozwiązania SaaS, rozwiązania hardware + software np. w dronach, Gry (mobilne, VR, konsole i PC ale też te z NFT), biotechnologia. Ogólnie rozwiązania, które można szybko skalować. Firma ma już za sobą sporą historię, zaczynaliśmy od wytwarzania oprogramowania na zamówienie, a także produkcji własnych.

Mieliśmy też swój dział gier, który wydzieliliśmy jako część przedsiębiorstwa i tak powstało dziś notowane na giełdzie Prime Bit Games SA. Po drodze zdobyliśmy wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie nowych technologii i gier, co umacniało naszą pozycję na rynku. Osobiście mam za sobą kilka wyjść inwestycyjnych. Pierwsze z nich przeprowadziłem w 2014 roku będąc zaraz po studiach. Wtedy właśnie powstało Prime Bit Studio (obecnie brand softwarehousu), a obecnie Prime Bit Investments SA.

Nasza firma nadal wytwarza oprogramowanie – aplikacje mobilne, webowe. Bardzo często robimy nowoczesne oprogramowanie dla startupów. Historycznie w portfolio mamy mnóstwo klientów z Zachodu. Poza oprogramowaniem świadczymy usługi szkoleniowe, doradcze, a nawet organizujemy konferencje i hackathony, które na podkarpaciu są znane od wielu lat.

W ten sposób staramy się budować ekosystem, który zapewnia nam dostęp do świeżych pomysłów, w które możemy zainwestować i zacząć je skalować. Dlatego też otaczamy się firmami w które inwestujemy na wczesnym etapie ich istnienia. Doprowadzamy do momentu pierwszej sprzedaży i z tego miejsca staramy się pozyskać kapitał na dalszy rozwój startupu, który docelowo kiedyś może zadebiutować na giełdzie, tak jak pierwsza spółka portfelowa Prime Bit Games SA, której na początku byłem też Prezesem.

Jakie są plany PBI?

W planach mamy dynamiczny rozwój, chcemy poszerzać  współpracę z zagranicznymi i lokalnymi firmami aby wytwarzać nowoczesne rozwiązania IT. Mogą to być nie tylko aplikacje mobilne, webowe, ale też rozwiązania związane z dronami, sztuczną inteligencją. Nie boimy się wyzwań, a wręcz ich szukamy. Zespół PBI, to ambitni ludzie o nietuzinkowym doświadczeniu, ale mówiąc o ludziach z PBI mówię bardziej o całej grupie spółek, które z nami współpracują na co dzień.

Poza oprogramowaniem, chcemy nadal rozwijać ekosystem startupowy kapitałem prywatnym tworząc konferencje i hackathony. W najbliższym czasie patronujemy na wydarzeniu „NASA International Space Apps Challenge” organizowanym w Rzeszowie. Natomiast wiosną 2023, będziemy organizowali kolejną edycję Game Jam Rzeszów.

Zgłaszają się też do nas ludzie, którzy mają już rozwinięte biznesy. Odnieśli spory sukces rynkowy, ale chcą stworzyć kolejną firmę i sprawdzić czy ich pomysł wypali. My właśnie takich ludzi szukamy i z nimi tworzymy nasze firmy. To ludzie z doświadczeniem w biznesie, którzy doskonale wiedzą jak to wszystko działa.

Obecnie wykazujemy coraz większe wyjścia kapitałowe, chcemy też aby z ubiegiem lat nasza strategia długoterminowa przynosiła Inwestorom dywidendę z zrealizowanych inwestycji czy też nadwyżek za usługi. U nas nie będzie nudy, spółka cały czas ma coraz większe przychody z różnych źródeł, więc nie będzie trzeba czekać latami na większe wyjścia kapitałowe. Wyjścia te będą się zazębiać, a okazji będzie przybywać wraz z rozwojem spółki.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments