Apple zaprezentował iPhone’a 14 i iPhone’a 14 Plus – w rozmiarach odpowiednio 6,1 cala i 6,7 cala z „imponująco udoskonalonymi” aparatami i „przełomowymi” funkcjami bezpieczeństwa.
iPhone 14 i iPhone 14 Plus rejestrują fantastyczne zdjęcia i nagrania wideo, wykorzystując potężny system aparatów z nowym aparatem głównym i przednim TrueDepth, aparatem ultraszerokokątnym do niepowtarzalnych ujęć i oprogramowaniem Photonic Engine – udoskonalonym strumieniem przetwarzania obrazu. Oba modele są wyposażone w czip A15 Bionic z 5-rdzeniowym GPU, który charakteryzuje się nieprawdopodobną wydajnością i efektywnością w wymagających aplikacjach oraz wbudowanymi mechanizmami ochrony prywatności i bezpieczeństwa.
W iPhonie 14 i iPhonie 14 Plus pojawiły się nowe, niezwykle istotne funkcje bezpieczeństwa, takie jak Wykrywanie wypadków i Alarmowe SOS przez satelitę – pierwsze takie rozwiązanie w branży. Zaprezentowane dziś modele – oferujące fantastyczną wydajność baterii, pierwszorzędną trwałość i superszybką komunikację 5G – są jeszcze bardziej zaawansowane niż poprzednie generacje. iPhone 14 i iPhone 14 Plus będą dostępne w kolorze północy, niebieskim, księżycowej poświaty, fioletowym i (PRODUCT)RED1. Przedsprzedaż startuje w piątek, 9 września. iPhone 14 będzie dostępny od piątku, 16 września, a iPhone 14 Plus – od piątku, 7 października.
iPhone to urządzenie, na którym nasi klienci chcą i mogą polegać na co dzień. Wraz z iPhonem 14 i iPhonem 14 Plus wprowadzamy nowe, przełomowe technologie oraz funkcje istotne dla bezpieczeństwa. iPhone’a 14 Plus wyposażono w nowy, większy ekran 6,7 cala, na którym użytkownicy mają więcej miejsca na treści stron internetowych i mogą wyświetlać jeszcze więcej tekstu”, powiedział Greg Joswiak, starszy wiceprezes Apple w pionie Worldwide Marketing. „Oba telefony mają potężny, nowy aparat główny, który jeszcze lepiej radzi sobie w słabym świetle, zaawansowane technologie komunikacyjne, w tym 5G i eSIM, oraz czip A15 Bionic, niesamowicie wydajny i dodatkowo wydłużający czas pracy telefonu na baterii. Wszystkie te funkcje i elementy, ściśle zintegrowane z systemem iOS 16, czynią z iPhone’a urządzenie jeszcze bardziej przydatne i potrzebne na co dzień”.
Piękna, trwała konstrukcja z baterią o fantastycznej wydajności
iPhone 14 i iPhone 14 Plus, dostępne w popularnym rozmiarze 6,1 cala oraz przepięknej nowej wersji 6,7 cala2, mają trwałe, smukłe obudowy z aluminium klasy lotniczej i występują w pięciu atrakcyjnych kolorach. iPhone 14 Plus, jako urządzenie z większym ekranem, szczególnie dobrze sprawdza się w grach i strumieniowaniu filmów, a przy tym może pochwalić się najdłuższym czasem pracy na baterii spośród wszystkich iPhone’ów3.
W obu modelach zmodernizowano konstrukcję wewnętrzną, uzyskując lepszą charakterystykę termiczną. Zastosowano także przepiękne wyświetlacze Super Retina XDR z technologią OLED, osiągające 1200 nitów jasności szczytowej (HDR) i kontrast 2 000 000:1, oraz umożliwiono korzystanie z technologii Dolby Vision.
iPhone 14 i iPhone 14 Plus mają także trwałą przednią warstwę Ceramic Shield – dostępną tylko w iPhone’ach i twardszą niż każde inne szkło stosowane w smartfonach. Są również odporne na wodę i pył, dzięki czemu nie szkodzą im typowe nieszczęśliwe wypadki, takie jak zalanie4.
Potężne nowe możliwości aparatów dostępne dzięki Photonic Engine
iPhone 14 i iPhone 14 Plus podnoszą poprzeczkę w dziedzinie fotografii i nagrywania wideo za sprawą nowego aparatu głównego 12 MP z większą matrycą i większymi pikselami, nowego aparatu przedniego TrueDepth, aparatu ultraszerokokątnego, który pozwala uzyskać szerszą perspektywę, i strumieniu przetwarzania Photonic Engine, który zdecydowanie poprawia działanie aparatu w słabym świetle.
Poprzez głęboką integrację sprzętu i oprogramowania Photonic Engine poprawia charakterystykę zdjęć wykonywanych każdym z aparatów w średnim i słabym świetle: nawet 2-krotnie w przypadku aparatu ultraszerokokątnego, 2-krotnie w przypadku aparatu TrueDepth i aż 2,5-krotnie w nowym aparacie głównym. Photonic Engine osiąga tak radykalną poprawę jakości poprzez zastosowanie obliczeń Deep Fusion na wcześniejszym etapie przetwarzania obrazu, co pozwala uzyskać zdjęcia o niezwykłej szczegółowości, uwidocznić subtelne tekstury, skorygować kolory i zachować więcej informacji na zdjęciu.
Do udoskonaleń i funkcji systemu dwóch aparatów należą:
 • Nowy aparat główny z większym światłem przysłony ƒ/1,5 i pikselami o rozmiarze 1,9 µm, pozwalający uzyskać w każdych warunkach oświetleniowych lepsze zdjęcia i nagrania wideo: bardziej szczegółowe, wyraźniej przedstawiające uchwycony ruch, mniej zaszumione, z krótszymi czasami ekspozycji oraz systemem OIS z automatyczną stabilizacją matrycy.
 • Nowy aparat przedni TrueDepth z przysłoną ƒ/1,9 pozwalającą uzyskiwać lepsze zdjęcia i nagrania wideo w słabym świetle. Aparat ten, po raz pierwszy wyposażony w autofokus, umożliwia jeszcze szybsze ustawianie ostrości przy słabym oświetleniu i wykonywanie zdjęć grupowych z większej odległości.
 • Nowy Tryb akcji zapewniający doskonałą płynność wideo mimo silnych wstrząsów, ruchu i wibracji – nawet gdy nagrywa osoba bezpośrednio uczestnicząca w wydarzeniach.
 • Aparat ultraszerokokątny do wyjątkowych ujęć w szerszej perspektywie i jeszcze lepszych zdjęć w słabym oświetleniu, korzystający z możliwości Photonic Engine.
 • Udoskonalony flesz True Tone – o 10 procent jaśniejszy i zapewniający bardziej równomierne oświetlenie.
 • Tryb filmowy dostępny teraz w rozdzielczości 4K przy 30 kl./s i 4K przy 24 kl./s.
 • HDR z Dolby Vision na każdym etapie przetwarzania, dostępne tylko w iPhonie.
Wykrywanie wypadków i Alarmowe SOS przez satelitę
W całej rodzinie urządzeń iPhone 14 wprowadzono przełomowe funkcje bezpieczeństwa, które mogą pomóc użytkownikom w krytycznych sytuacjach. Nowy dwurdzeniowy akcelerometr zdolny mierzyć przyspieszenia sięgające 256 g oraz nowy żyroskop o dużym zakresie dynamicznym wykorzystano do realizacji funkcji Wykrywanie wypadków. iPhone potrafi teraz wykryć poważne zderzenie samochodowe i automatycznie nawiązać połączenie ze służbami ratowniczymi, gdy zagrożona osoba jest nieprzytomna lub nie może sięgnąć po iPhone’a.
Funkcja ta korzysta także z podzespołów obecnych już w poprzednich modelach, takich jak barometr, który może teraz wykrywać zmiany ciśnienia w kabinie, GPS jako dodatkowe źródło informacji o zmianie prędkości oraz mikrofon5, zdolny rozpoznać głośne hałasy typowe dla poważnej kolizji samochodowej. O jak najwyższą dokładność wykrywania dbają zaawansowane, opracowane przez Apple algorytmy analizy ruchu, trenowane na danych z milionów godzin rzeczywistej jazdy i zapisach przebiegu wypadków drogowych. Jeśli zagrożona osoba ma również Apple Watch, Wykrywanie wypadków automatycznie korzysta z unikalnych możliwości obu urządzeń, by sprawnie wezwać pomoc. W razie wykrycia poważnej kolizji interfejs wzywania służb ratunkowych pojawi się na wyświetlaczu Apple Watch, ponieważ prawdopodobnie to właśnie zegarek będzie znajdował się bliżej zagrożonej osoby. Natomiast samo połączenie jest nawiązywane przez iPhone’a, o ile jest on w zasięgu pozwalającym na uzyskanie najlepszej jakości komunikacji6.
W urządzeniach z rodziny iPhone 14 wprowadzono także funkcję Alarmowe SOS przez satelitę, która wykorzystuje specjalne podzespoły ściśle zintegrowane z oprogramowaniem, by poprzez anteny bezpośrednio połączyć się z satelitą i umożliwić komunikację ze służbami ratunkowymi w miejscach poza zasięgiem sieci komórkowej lub Wi-Fi. Satelity przemieszczają się, a połączenie satelitarne ma niewielką przepustowość, dlatego czas przesyłania wiadomości może sięgać minut. Ponieważ liczy się każda sekunda, Alarmowe SOS przez satelitę najpierw zadaje zagrożonej osobie kilka istotnych pytań, by wstępnie ocenić sytuację, i pokazuje, gdzie skierować iPhone’a, by połączyć się z satelitą.
Odpowiedzi na wstępne pytania i kolejne wiadomości są przekazywane do ośrodków, w których przeszkoleni przez Apple specjaliści mogą wezwać pomoc w imieniu zagrożonej osoby. To przełomowe rozwiązanie techniczne umożliwia również użytkownikom ręczne udostępnianie lokalizacji z aplikacji Znajdź za pośrednictwem satelity, gdy nie jest dostępne połączenie komórkowe ani Wi-Fi. W ten sposób użytkownicy mogą czuć się bezpieczniej podczas wędrówki lub na biwaku poza zasięgiem sieci. Usługa Alarmowe SOS przez satelitę będzie dostępna dla użytkowników w USA i Kanadzie w listopadzie i przez dwa lata będzie bezpłatna7.
A15 Bionic: potężny czip z 5-rdzeniowym GPU
A15 Bionic zapewnia iPhone’owi 14 i iPhone’owi 14 Plus nieprawdopodobną wydajność. 5-rdzeniowe GPU, nadal szybsze od wszystkich układów konkurencyjnych w każdej kategorii cenowej, pozwala osiągnąć jeszcze większą płynność grafiki w aplikacjach wideo i zaawansowanych grach, a także obsługuje znakomite funkcje aparatów, takie jak Photonic Engine i Tryb filmowy. Czip zapewnia przy tym imponująco długi czas pracy na baterii oraz chroni prywatność i dba o bezpieczeństwo dzięki Secure Enclave. 6-rdzeniowe CPU płynnie i efektywnie radzi sobie z wymagającymi zadaniami, a 16-rdzeniowy system Neural Engine jest w stanie wykonywać 15,8 biliona operacji na sekundę, co przekłada się na jeszcze szybsze obliczeniowo samouczenie maszyn w systemie iOS 16 i aplikacjach innych firm.
Zaawansowane możliwości komunikacyjne
iPhone oferuje superszybkie pobieranie i przekazywanie danych, lepsze strumieniowanie i komunikację w czasie rzeczywistym dzięki technologii 5G – z myślą o kontaktach z innymi oraz udostępnianiu i korzystaniu z treści8. Technologia 5G w iPhonie jest teraz dostępna u ponad 250 współpracujących operatorów na ponad 70 rynkach świata; jednocześnie poszerzono możliwości obsługi sieci autonomicznych. Technologia eSIM umożliwia szybkie podłączenie do sieci lub przeniesienie dotychczasowej usługi drogą elektroniczną. Stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla fizycznej karty SIM i umożliwia korzystanie z więcej niż jednego planu taryfowego na jednym urządzeniu. iPhone 14 i iPhone 14 Plus przeznaczone na rynek USA nie mają tacki na kartę SIM, a ich użytkownicy mogą szybciej i łatwiej przygotować urządzenie do pracy.
Usługa Apple Fitness+ dla wszystkich użytkowników iPhone’a
Jesienią tego roku usługę Fitness+ po raz pierwszy w historii będą mogli zasubskrybować wszyscy użytkownicy iPhone’a w 21 krajach, w których jest oferowana – nawet jeśli nie mają Apple Watch. Użytkownicy iPhone’a zyskają dostęp do wszystkich możliwości oferowanych przez tę usługę, w tym ponad 3000 zajęć treningowych i medytacyjnych prowadzonych przez zróżnicowaną i inkluzywną kadrę instruktorów. Subskrybenci Fitness+ będą mogli korzystać ze wskazówek trenerów wyświetlanych na ekranie, stoperów interwałowych i informacji o szacowanej liczbie spalonych kalorii, które stopniowo domykają pierścień W ruchu. Usługa Fitness+ będzie w pełni zintegrowana z aplikacją Fitness na iPhone’a, która zagości w systemie iOS 16. Pomoże ona utrzymywać motywację do domykania pierścienia W ruchu m.in. poprzez nagrody i dzielenie się osiągnięciami. Do rejestracji w Fitness+ wystarczy iPhone, ale korzystanie z usługi będzie możliwe na iPhonie, iPadzie i Apple TV.
Z systemem iOS 16
iPhone 14 i iPhone 14 Plus działają z systemem iOS 16, który zyskał przeprojektowany ekran blokady oraz nowe funkcje do komunikacji, udostępniania i inteligentnej analizy. W wyniku tych zmian wrażenia z użytkowania iPhone’a są jeszcze lepsze. Ekran blokady jest bardziej spersonalizowany, piękniejszy i jeszcze bardziej praktyczny niż dotąd, między innymi za sprawą wielowarstwowego układu, który subtelnie eksponuje obiekty na pierwszym planie, przed zegarem, oraz nowych widżetów prezentujących informacje. W nowej galerii tapet na ekran blokady można znaleźć mnóstwo inspirujących pomysłów, takich jak kolekcje Apple, tapeta Pogoda pozwalająca obserwować zmiany warunków atmosferycznych w ciągu dnia, czy tapeta Astronomia z ujęciami Ziemi, Księżyca i Układu Słonecznego.
W aplikacji Wiadomości można teraz edytować lub wycofywać wysłane przed chwilą wiadomości, a także oznaczać konwersacje jako nieprzeczytane, by wrócić do nich później9. Udostępniana biblioteka zdjęć w iCloud sprawia, że dzielenie się kolekcją zdjęć w rodzinie jest jeszcze łatwiejsze10. Tekst na żywo zyskał możliwość rozpoznawania tekstu na obrazie wideo, szybkiego przeliczania walut, tłumaczenia tekstu i inne funkcje, a Wyszukiwanie wizualne wzbogacono o nową opcję, która pozwala stuknąć i przytrzymać obiekt na zdjęciu, tak aby wyodrębnić go z tła i umieścić w innej aplikacji, na przykład w Wiadomościach11.
iPhone a środowisko naturalne
iPhone’a 14 i iPhone’a 14 Plus zaprojektowano tak, by miały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Na przykład linie antenowe są wykonane z wytrzymałego materiału wytwarzanego poprzez upcykling plastikowych butelek na wodę. Pierwiastki ziem rzadkich we wszystkich magnesach modeli iPhone’a 14 – również w magnesach MagSafe – pochodzą w 100 procentach z recyklingu, podobnie jak wolfram w sygnalizatorze taktylnym. W obu modelach z recyklingu pochodzi 100 procent cyny w połączeniach lutowanych na różnych płytkach drukowanych oraz 100 procent złota w powłokach na różnych płytkach drukowanych i w drutach wszystkich aparatów. Opakowanie na bazie włókien nie ma zewnętrznej plastikowej folii – to kolejny krok na drodze do celu Apple, jakim jest całkowite wyeliminowanie plastiku ze wszystkich opakowań do 2025 roku.
Obecnie firma Apple osiągnęła neutralność węglową w globalnej działalności korporacyjnej, a do 2030 roku planuje uzyskać stuprocentową neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w całej swojej działalności, tj. również w łańcuchu dostaw produkcji i cyklach życia wszystkich produktów. Oznacza to, że każde sprzedawane urządzenie Apple będzie miało zerowy wpływ netto na klimat – począwszy od produkcji komponentów poprzez montaż, transport, eksploatację i ładowanie, aż po recykling i odzysk materiałów.
Ceny i dostępność
 • iPhone 14 i iPhone 14 Plus będą dostępne w kolorze północy, niebieskim, księżycowej poświaty, fioletowym i w edycji (PRODUCT)RED, w wariantach pojemności 128 GB, 256 GB i 512 GB.
 • Na stronie apple.com/pl/store, w aplikacji Apple Store oraz w sklepach Apple Store cena iPhone’a 14 wyniesie 5199 zł. Natomiast iPhone 14 Plus w cenie 5899 zł. iPhone 14 i iPhone 14 Plus są także dostępne u autoryzowanych sprzedawców Apple i wybranych operatorów telekomunikacyjnych12.
 • iOS 16 będzie dostępny jako bezpłatne uaktualnienie oprogramowania w poniedziałek, 12 września.
 • Klienci, którzy zakupią iPhone’a 14 lub iPhone’a 14 Plus, będą mogli przez trzy miesiące bezpłatnie korzystać z Apple Arcade, jeśli nie mieli jeszcze subskrypcji danej usługi.
 • Skórzany portfel z MagSafe i skórzane etui do iPhone’a 14 i iPhone’a 14 Plus będą dostępne w pięciu nowych kolorach: północy, leśnej zieleni, atramentowym, umbry i pomarańczowym. Przezroczyste etui i silikonowe etui do iPhone’a 14 i iPhone’a 14 Plus będą dostępne w kolorze północy, sztormowego błękitu, czerwonym, kredowego różu, liliowym, jagodowym, agawy i bladożółtym.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments