Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 22-26 sierpnia.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Praca w IT: Liczba ogłoszeń o pracę dla juniorów w IT wzrosła do 15,03% w I połowie 2022 r. wobec 6,7% ogłoszeń rok wcześniej, wynika z danych serwisu No Fluff Jobs. Coraz częściej pojawiają się również oferty pracy z opcją fully remote (w pełni zdalna). W 2021 roku 52,6% ogłoszeń uwzględniało taki model, a w tym roku – 71,8%.

E-commerce: Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (ceny bieżące) spadł do 8,4% w lipcu 2022 r. z 8,6% przed miesiącem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wartość sprzedaży przez internet spadła o 0,4% w ujęciu miesięcznym. „Spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez internet spadek udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: 'prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach’ (z 22% przed miesiącem do 21,5%) oraz 'meble, rtv, agd’ (odpowiednio z 16,4% do 16,1%), natomiast wzrost udziału odnotowano w grupie 'tekstylia, odzież, obuwie’ (z 21,7% do 22,8%)” – czytamy w komunikacie.

Eksploracja kosmosu: 29 sierpnia br. planowany jest start misji Artemis I, co potwierdził zakończony na tydzień wcześniej kompleksowy przegląd gotowości do lotu. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii światowego kosmosu od czasu ostatnich misji księżycowych. Celem programu Artemis jest długotrwała i zrównoważona eksploracja na orbicie i powierzchni Księżyca, jak również przygotowanie do przyszłej eksploracji Marsa. Polska jest krajem biorącym udział w programie, dwoje reprezentantów Polskiej Agencji Kosmicznej będzie obserwatorami wydarzenia bezpośrednio w Centrum Kosmicznym im. J. F. Kennedy’ego na Florydzie. Eksperci POLSA będą dla Państwa komentować na żywo kolejne etapy procedury startowej.

Wiadomości online: W 2021 r. około dziewięć na dziesięć (89%) osób w UE w wieku od 16 do 74 lat korzystało z internetu (przynajmniej raz w ciągu trzech miesięcy przed datą badania), a aktywność kulturalna, w tym m.in. czytanie wiadomości online, była jednym z najpopularniejszych sposobów korzystania. Dane za rok 2021 pokazują, że 72% internautów UE w wieku 16-74 lat czyta internetowe serwisy informacyjne, gazety lub magazyny informacyjne, co oznacza wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z rokiem 2016. Wśród państw członkowskich UE najwyższy odsetek internautów czytających wiadomości online zarejestrowano w Finlandii (93%), na Litwie i w Czechach (po 92%) oraz w Chorwacji i Grecji (po 90%). Najniższe wykorzystanie odnotowano w Rumunii (59%), Niemczech (62%), Francji (63%), Włoszech (64%) i Belgii (67%). W Polsce wskaźnik ten wyniósł 81%.

Cyberbezpieczeństwo: Brytyjska firma analityczna Comparitech, która specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie oraz prywatności w sieci, co roku na podstawie wyspecjalizowanych wskaźników tworzy ranking najbezpieczniejszych cyfrowo krajów. W tym roku zwiększyła się liczba analizowanych państw (z 60 do 75) oraz podwoiła kryteriów (z 7 do 15), które brano pod uwagę, tworząc zestawienie. Pod uwagę wzięto m.in. procent urządzeń mobilnych zainfekowanych malware’ami, ilość spamu wyprodukowanego w danym kraju, komputerów zaatakowanych przynajmniej raz, czy sprawność cyber-fortyfikacji poszczególnych państw. Mnogość analizowanych obszarów sprawia, że ranking jest obiektywny i arbitralny, a przez to cieszy się zaufaniem branży.  Na tle 75 państw z całego świata Polska wypadła przyzwoicie. Co prawda, nasz kraj nie pojawił się wśród trzech najlepiej chronionych państw w żadnym z 15 zestawień, ale z drugiej strony – próżno go szukać również wśród najgorszej trójce któregoś z rankingów. W klasyfikacji ogólnej jesteśmy na 17. miejscu, o wiele wyżej niż np. Francja (miejsce 40), Niemcy (m. 44) czy Hiszpania (m. 59). Zadecydował o tym bardzo niski procent użytkowników zaatakowanych przez trojany ransomware, także te mobilne. Jak zauważono, Polska jest jednym z niewielu krajów, w których wraz z rozpoczęciem się pandemii, liczba cyberataków zmalała, bądź po prostu się nie zwiększyła. Na początku 2020 roku 11% komputerów zmierzyło się przynajmniej raz z lokalnym atakiem malware, w trzecim kwartale było to już tylko 7%. Dla porównania, w Indiach procent ataków typu telnet w pierwszym kwartale 2020 wynosił 3,14, a w drugim kwartale już 19,99.

Cyberbezpieczeństwo: Fortinet przedstawiła „Global Threat Landscape Report” z I półrocza 2022 roku. Z przygotowanego przez FortiGuard Labs raportu wynika m.in., że: w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaobserwowano łącznie 10 666 wariantów kodu ransomware, w porównaniu z 5 400 w II półroczu 2021 r.; wojna w Ukrainie przyczyniła się do znacznego rozwoju zagrożeń typu wiper, które celują przede wszystkim w infrastrukturę krytyczną; celem cyberprzestępców pozostają urządzenia końcowe wykorzystywane do pracy zdalnej.

Infrastruktura: Z najnowszego raportu #RegionyNEXERY2022 wynika, że przyciągnięcie inwestorów iutworzenie nowych miejsc pracy jest uważane za kluczową kwestię rozwojową przez 45% mieszkańców Polski. Tylko co trzeci ankietowany ocenia Polskę jako miejsce atrakcyjne pod względem zatrudnienia. Jednym zzasadniczych czynników decydujących omigracji biznesu na tereny mniej zurbanizowane jest możliwość dostępu do nowoczesnej infrastruktury technicznej, wtym niezawodnego szerokopasmowego internetu. Tę opinię podziela aż 63% mieszkańców, którzy uważają, że budowa sieci światłowodowej bezpośrednio przełoży się na podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju.

Cyberbezpieczeństwo: Niemal wszystkie ataki ransomware wiążą się z próbą zniszczenia kopii zapasowych firmy, wynika z raportu firmy Veeam. Badanie wskazało również, że: aż 76% firm przyznaje, że zapłaciły okup przestępcom; mimo tego co czwarte przedsiębiorstwo nie było w stanie odzyskać zasobów; złośliwe oprogramowanie wciąż najczęściej przedostaje się do systemów w wyniku błędów popełnianych przez użytkowników; atakujący za cel obierają repozytoria kopii zapasowych, aby zwiększyć presję i uniemożliwić ofierze odzyskanie danych bez zapłacenia okupu; w 7 na 10 przypadkach przestępcom udaje się przynajmniej częściowo naruszyć kopie zapasowe. Jak wskazuje ekspert Veeam, niewiele firm w Polsce posiada bezpieczne kopie danych, dlatego ataki ransomware mają dla nich bardzo poważne konsekwencje.

Cyberbezpieczeństwo: Użytkownicy iPhone’ów, iPadów oraz Maców mogli paść ofiarą ataków hakerskich. To efekt dwóch luk w zabezpieczeniach, które mogły umożliwić atakującym przejęcie kontroli nad urządzeniami. „Krajobraz zagrożeń szybko ewoluuje, a luki w zabezpieczeniach urządzeń mobilnych i złośliwe oprogramowanie stanowią istotne i często pomijane zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa osobistego jak i korporacyjnego – twierdzi Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software w Polsce. Apple wydało już łatki bezpieczeństwa. Jak zapewniają eksperci, użytkownicy posiadający wysokiej klasy rozwiązania zabezpieczające (takie jak Harmony Mobile) mogą czuć się bezpiecznie.

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

CCC: Michał Pachnik został nowym dyrektorem e-commerce w CCC, podała spółka. Do tej pory pełnił on funkcję wicedyrektora w tym samym zespole, od pięciu lat budując jego podstawy, współtworząc strategię tej części biznesu i rozwijając sprzedaż online.

Digital Network: Skonsolidowane przychody wyniosły 3,3 mln zł w lipcu br. i były wyższe o 71% r/r, podała spółka, prezentując szacunkowe dane. Po siedmiu miesiącach br. szacunkowe przychody grupy wyniosły 24,4 mln zł i były o 58% wyższe r/r.

Ekipa Holding: Laniakea Pictures – spółka należąca do Ekipa Holding z portfela JR Holding – planuje do końca 2022 roku zaprezentować szczegóły realizowanych produkcji filmowych i audiowizualnych, które mają mieć globalny zasięg, poinformował prezes spółki Mateusz Kowalski. Obecnie pracuje sześcioma projektami fabularnymi.

Ekipa Holding: Spółka z portfela JR Holding celuje w swojej strategii do 2024 roku w zwiększenie liczby zarządzanych IP, istotne poszerzenie portfolio oferowanych produktów i zwiększenie przychodów na rynku FMCG oraz rozpoczęcie budowy marek własnych, podała spółka. Duży nacisk położony zostanie na produkcje filmowe.

LiveChat Software: Odnotowało 36,01 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I kw. roku obrotowego 2022/2023 (kwiecień-czerwiec 2022) wobec 26,61 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 66,78 mln zł w I kw. r.obr. 2022/2023 wobec 48,91 mln zł rok wcześniej.

Comarch: Planuje komercyjny start nowej odsłony platformy handlowej wszystko.pl na grudzień, poinformował wiceprezes i Business Unit Director wszystko.pl Marcin Bojarski. Na platformie ruszyła właśnie rejestracja sprzedawców.

Comarch: Spodziewa się realizacji planu osiągnięcia 500 mln zł sprzedaży segmentu ERP na koniec przyszłego roku, poinformował wiceprezes Comarch i dyrektor sektora ERP Zbigniew Rymarczyk.

Noctiluca: Jest po walidacji emitera 3. generacji w kolorze zielonym u niemieckiego partnera biznesowego i liczy na przejście do fazy umowy na dostawy w tym roku, poinformował ISBtech członek zarządu Krzysztof Czaplicki.

Grupa K2: Odnotowała skonsolidowany zysk EBITDA w wysokości 6,8 mln zł w I poł. 2022 r. (wzrost o 4,6% r/r) z uwzględnieniem sprzedanej w czerwcu spółki Octawave lub 5,4 mln zł zysku EBITDA (wzrost o 1,9% r/r) bez uwzględnienia tej spółki zaleznej, podała Grupa K2, prezentując szacunkowe dane.

Kino Polska TV: Odnotowało 8,74 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2022 r. wobec 12,98 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 72,89 mln zł w II kw. 2022 r. wobec 61,57 mln zł rok wcześniej.

Creotech Instruments: Liczy na szybkie rozstrzygnięcia w kwestii nowych kontraktów na sprzedaż satelitów, poinformował ISBtech prezes Grzegorz Brona.

Grupa WP: Spodziewa się 0-6% dynamiki wzrostu rynku reklamy internetowej w III kwartale i ok. 5% wzrostu tego rynku w całym 2022 roku, poinformował prezes Jacek Świderski. Grupa chce utrzymać ponadrynkowy wzrost przychodów reklamowych, a dwucyfrową dynamikę wzrostu w III kwartale mają zapewnić biznesy turystyczne.

Grupa WP: Odnotowała 45,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2022 r. wobec 41,12 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 266,61 mln zł w II kw. 2022 r. wobec 218,18 mln zł rok wcześniej.

Digitree Group: Miała 0,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2022 r., podała spółka, powołując się na wstępne dane. Szacunkowa EBITDA grupy w I półroczu 2022 roku wyniosła w przybliżeniu 1 965 tys. zł, wobec 2 116 tys. zł w poprzednim roku.

Vigo: Sąd dokonał wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zmiany statutu Vigo System, która dotyczyła zmiany nazwy na Vigo Photonics, podała spółka.

Atende: Odnotowało 3,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2022 r. wobec 50 tys. zł zysku rok wcześniej, podała spółka, prezentując szacunkowe dane. Przychody ze sprzedaży wyniosły 60,97 mln zł w II kw. br. wobec 48,34 mln zł rok wcześniej, wymieniono w komunikacie.

Asbis: Szacunkowe skonsolidowane przychody Asbisu za czerwiec br. wyniosły ok. 202 mln USD i były o ok. 12% niższe r/r, podała spółka, prezentując wstępne szacunkowe dane.

InPost: Od 24 sierpnia 2022 roku Füsun Wehrmann dołącza do zespołu jako Chief of Technology (CTO), nowej roli stworzonej w strukturze firmy. Füsun Wehrmann będzie odpowiedzialna za stworzenie, wraz z zespołem ekspertów, długoterminowej strategii optymalizacji i maksymalizacji korzyści skali w procesach biznesowych. Do jej zadań należeć będzie również opracowanie rozwiązań technologicznych zwiększających zadowolenie klientów z usług oferowanych przez Grupę InPost.

Orange Polska: W I półroczu 2022 roku Orange Polska sprzedało ok. 550 tys. smartfonów. TOP5: Realme C11, Samsung Galaxy A52s #5G, Samsung Galaxy A22 #5G, Xiaomi Redmi 9A i Samsung Galaxy A13. Warto zauważyć, że telefon Realme pierwszy raz był bestsellerem, podał rzecznik Wojtek Jabczyński na swoim profilu na Twitterze.

Eaton, Microsoft: Podpisały umowę ramową, której celem jest włączenie technologii EnergyAware Eatona do projektów data center. Dzięki rozszerzeniu współpracy: na całym świecie zostanie przyspieszone wdrażanie interaktywnych centrów danych typu grid-interactive; możliwe będzie wykorzystanie systemów UPS w centrach danych jako rozproszonych źródeł energii, reagujących w czasie rzeczywistym na zmiany zapotrzebowania na moc; centra danych będą mogły świadczyć usługi stabilizacji sieci dla operatorów systemu przesyłowego i sieci.

BauApp: Aplikacja wykorzystywana jest już przez ponad 120 generalnych wykonawców, ponad 500 podwykonawców na 2000 projektów w regionie.

Xiaomi: Magazyn Forbes China umieścił Xiaomi w raporcie „China ESG 50” na 2022 rok wśród firm wyróżnionych za najlepsze praktyki w zakresie poszanowania środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego.

Google: W marcu ogłosił powołanie Google for Startups Ukraine Support Fund w wysokości 5 mln USD. 17 pierwszych startupów, które otrzymały finansowanie od Google wyłoniliśmy już w pierwszej połowie roku. Teraz wybraliśmy kolejne 16 firm, które dołączą do Google for Startups Ukraine Support Fund.

Schneider Electric: Polski oddział powołał Wojciecha Świątka na nowo utworzone stanowisko dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju. W nowej roli Wojciech Świątek będzie odpowiedzialny za realizację strategii firmy związanej z obszarem zrównoważonego rozwoju (ang. sustainability) oraz wsparcie współpracy firmy z klientami i partnerami w tym zakresie.

Vertiv: Cheryl Lim została nowym dyrektorem ds. zasobów ludzkich. Lim będzie podlegać bezpośrednio prezesowi Robowi Johnsonowi, a jej zadaniem będzie wspieranie celów biznesowych Vertiv poprzez realizację strategii HR oraz kierowanie jej rozwojem. Lim ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w kierowaniu zespołami HR i wspieraniu transformacji organizacyjnej. Przed dołączeniem do Vertiv pracowała na stanowisku kierowniczym w dziale kadr m.in. w firmie Honeywell, była też wiceprezesem ds. HR w ITT Inc.

Dynatrace: Na stanowisko nowego Software Development Directora powołano Elizę Staniszkis. Eliza Staniszkis, wcześniej Dyrektor Departamentu Platform Danych i Integracji Systemów w Nationale-Nederlanden, pokieruje obszarem Log Monitoring. Do jej głównych obowiązków będzie należało zarządzanie zespołem odpowiedzialnym za rozwój funkcjonalności umożliwiającej monitorowanie logów systemowych, w tym pozyskiwanie, przetwarzanie, przeszukiwanie i analizowanie dużej ilości informacji generowanych przez systemy i aplikacje biznesowe.

DataWalk: Spółka planuje podsumować III etap rozwoju przy okazji raportu za II kwartał, który zostanie opublikowany 14 września. Obecnie spółka skupia się na rozpoczęciu prac w związku z IV etapem strategii.

GIEŁDA, EMISJE, M&A

BLIK: Polski Standard Płatności (PSP) – operator systemu płatności mobilnych BLIK – podpisał umowę zakupu 100% udziałów słowackiej firmy VIAMO – dostawcy usług płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw, podała spółka. Umowa wejdzie w życie po uzyskaniu zgody banku centralnego Słowacji – Národná banka Slovenska (NBS).

SP Tech Solutions: Pozyskał prawie 5 mln zł na dalszy rozwój oraz podpisał umowę na obsługę Lotos Kolej, podano w komunikacie. Fundusze zostaną wykorzystane do prac technologicznych oraz budowaniu pozycji spółki.

Unfold.vc: Fundusz Unfold.vc zainwestował ponad 1 mln zł w startup rolniczy AgronetPRO, podano w komunikacie. Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane do rozwoju spółki oraz do jej dalszej ekspansji zagranicznej.

Choice QR: Pozyskał 7 mln zł (1,5 mln USD) w rundzie seed, której przewodził fundusz Presto Ventures, podano w komunikacie. Finansowanie zapewniły też Reflex Capital, J&T Ventures i Purple Ventures oraz brytyjski Seedcamp.

Datawalk: Zawarł z inwestorami umowy objęcia łącznie 246 940 akcji zwykłych na okaziciela serii P emitowanych w granicach kapitału docelowego z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, podała spółka. Cena emisyjna akcji serii P to 155 zł, w związku z czym w wyniku emisji spółka pozyska 38 275 700 zł.

Intel: Intel i kanadyjska firma Brookfield Asset Management zgodziły się wspólnie zainwestować 30 mld USD na rzecz rozbudowy wiodących fabryk chipów w Arizonie, tym samym podsycając ambicję Intela, aby zwiększyć produkcję chipów w Ameryce bez obciążania bilansu firmy, unikając dodatkowego opodatkowania. Podmiot partnerski Brookfield Infrastructure zainwestuje 15 mld USD w projekt rozbudowy, zyskując 49% udziałów, podczas gdy Intel zyska większość udziałów i kontrolę operacyjną nad dwiema fabrykami chipów, które mają produkować zaawansowane chipy w Chandler w stanie Arizona. Ta inwestycja jest rozszerzeniem umowy między Intel i Brookfield, podpisanej w lutym, w celu znalezienia różnych opcji finansowania, które pomogą wesprzeć nowe zakłady produkcyjne firmy Intel.

eBay: Ogłosił, że planuje nabyć TCGplayer – internetowy rynek kolekcjonerskich gier karcianych – w transakcji o wartości do 295 mln USD. „Ta inwestycja dopełnia strategię marketingową firmy eBay, skupioną na doskonaleniu kategorii oferowanych produktów, i wzmacnia zobowiązanie firmy wobec entuzjastów kart kolekcjonerskich, zapewniając użytkownikom eBay strategiczne rozwiązanie omnichannel, takie jak realizacja zamówień i optymalizacja koszyka. W ten sposób firma zachowa swoją pozycję na rynku jako atrakcyjna platforma dla sprzedawców kart handlowych i poprawi ogólne wrażenia wszystkich klientów” – czytamy w komunikacie. Firma określiła karty handlowe jako „atrakcyjną kategorię”, która odnotowała ostatnio „znaczny wzrost” oraz zapewniła, że aplikacja TCGplayer będzie nadal działać autonomicznie po zakończeniu transakcji. eBay spodziewa się finalizacji transakcji w pierwszym kwartale 2023 r.eo Networks: Po dołączeniu do Grupy Euvic, notowana na New Connect spółka aktywnie uczestniczy w konsolidacji rynku IT. Po ubiegłorocznym zaangażowaniu kapitałowym w TEKKER eo Networks zainwestuje w szybko rosnący software house – Hand2band, który pod koniec ubiegłego roku miał na pokładzie ponad 100 osobowy zespół, a w tym zakłada jego dwukrotne powiększenie.

Planeat (dawniej Nielone): Polski startup, który produkuje roślinne zamienniki mięsa, pozyskał 1,1 mln zł na rozwój od aniołów biznesu. Dzięki pozyskanym środkom startup może zwiększyć moce produkcyjne oraz poszerzyć sieć dystrybucji. Wcześniej Planeat pozyskało grant od Fundacji Carrefour, a od czerwca produkty firmy są dostępne w wybranych sklepach sieci.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

Allegro: Uruchomiło 2001. automat paczkowy Allegro One Box w Warszawie przy ulicy Sejmu Czteroletniego i podtrzymuje plan ustawienia przynajmniej 3 000 zielonych automatów do końca tego roku, podała spółka. Automaty One Box są trzecią największą siecią w Polsce pod względem liczby automatów i drugą pod względem liczby skrytek, do których docierają przesyłki z platformy, podkreślono.

PGG: W sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zaopatrzyło się ponad 190 tys. klientów od początku roku, podała spółka. Nabyli oni łącznie ok. 800 tys. ton węgla.

InPost: Wprowadził abonament online „Micro Firma 150 InPost” dla początkujących i rozwijających się w e-commerce, podała spółka. Nowe rozwiązanie daje możliwość nadania i odbioru przesyłki poprzez Paczkomat InPost oraz z wykorzystaniem usług kurierskich.

Biedronka: Nową aplikację Biedronki pobrano 3 mln razy od 30 maja, kiedy sieć udostępniła ją w Apple App Store i Google Play, podała Biedronka.

Amazon: Do końca tego roku Amazon zakończy działalność Amazon Care – wirtualnej usługi opieki zdrowotnej, początkowo stworzonej dla swoich pracowników, podał „Washington Post”. Jak zauważa gazeta, jest to zaskakujący ruch, biorąc pod uwagę ostatnią inwestycję firmy w zakresie opieki zdrowotnej. Według dwóch osób znających sprawę, które zastrzegły sobie anonimowość, ponieważ podpisały umowy o zachowaniu poufności, osoby pracujące w Amazon Care dowiedziały się o tym podczas spotkania w środę. Amazon Care początkowo rozwinął się jako wewnętrzna usługa opieki zdrowotnej dla pracowników Amazona, który jest drugim co do wielkości prywatnym pracodawcą w kraju. Obecnie korzystają z niej pracownicy pół tuzina klientów korporacyjnych, w tym Silicon Labs, Precor, Whole Foods należącego do Amazon oraz Hilton, największego partnera, który podpisał umowę z Amazon Care dopiero w grudniu.

Escola: Spółka tworząca aplikacje mobilne i webowe wypracowała 4,6 mln zł skonsolidowanych przychodów w II kw. 2022 r., co stanowi wzrost o blisko 119% kw/kw. Escola odnotowała także 4-krotny wzrost w koszyku przychodów w USD i 2-krotny wzrost w EUR w tym samym okresie. Firma inwestowała znaczną część kapitału w rozbudowę grupy kapitałowej przez venture building i powiększanie zespołu.

PGNiG: Spółka opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego. Dzięki wynalazkowi możliwa będzie pełniejsza kontrola i badanie jakości ładunków LNG m.in. transportowanych do Polski. Wcześniej, w przypadku cystern przywożonych zza granicy, takiej możliwości nie było.

Packeta: Logistyczna platforma dla e-commerce poszerza współpracę z Pocztą Polską. Klienci zyskają możliwość odbioru przesyłki z zagranicznych e-sklepów w sieci punktów odbioru Poczty Polskiej – Pocztex Punkt (ponad 17 tys. punktów).

Biedronka, PayU: 22 sierpnia Biedronka uruchomiła oficjalnie nowy sklep internetowy z ofertą artykułów przemysłowych – Biedronka Home. W asortymencie znajdują się przedmioty użytkowe do domu, ogrodu czy warsztatu. Płatności dla klientów korzystających z oferty Biedronki dostarcza PayU. Od 2019 roku PayU odpowiada za system płatności internetowych drogerii Hebe, należącej do grupy Jeronimo Martins, przedsiębiorstwa, które jest także właścicielem lidera branży retail, czyli sieci sklepów Biedronka.

Łazik Curiosity: System nawigacyjny zaprogramowany w łaziku Curiosity agencji kosmicznej NASA wymusza na nim częste zatrzymywanie się, w celu sprawdzenia jego położenia, lecz wkrótce aktualizacja oprogramowania pozwoli mu poruszać się niemal bez przerwy, jak podaje „NewScientist”. Nowa aktualizacja oprogramowania wkrótce zwiększy prędkość łazika NASA Curiosity o 50%, dzięki czemu będzie mógł pokonać dłuższy dystans i wykonać więcej badań. Aktualizacja niemalże się nie udała, z powodu tajemniczego błędu w oprogramowaniu, z którym inżynierowie zmagali się od lat.

Beesafe: Startup ubezpieczeniowy Beesafe, oferujący dotychczas internetowy kalkulator OC/AC będzie ubezpieczać także nieruchomości. Marka ponownie stawia na pełną digitalizację i maksymalne uproszczenie procesu wyceny i zakupu polisy. Należący do jednej z największych grup ubezpieczeniowych w Europie Środkowo-Wschodniej – VIG – start-up Beesafe wkroczył na polski rynek w 2020 roku i po roku miał na swoim koncie 100 tys. klientów.

Fortinet: Przedstawił rodzinę zapór sieciowych FortiGate 4800F. Urządzenia posiadają 16 procesorów sieciowych siódmej generacji (NP7), dzięki czemu zapewniają najwyższe wskaźniki wydajności spośród wszystkich kompaktowych firewalli. Ponadto FortiGate 4800F zapewnia ultraszybkie połączenia między centrami danych, 6-krotnie szybszą niż w rozwiązaniach konkurencji inspekcję SSL i ochronę hybrydowej architektury IT.

F5: F5 NGINX Management Suite 1.0 został już w oficjalnie udostępniony do pełnego użytku. Ulepszone rozwiązanie umożliwia zarządzanie systemami oraz kontrolę nad dostępnymi instancjami rodziny NGINX. Wspomaga również zarządzanie procesami API Management, czyli całym procesem projektowania, publikowania, dokumentowania i analizowania interfejsów aplikacji w bezpiecznym środowisku.

Omega Pilzno: Operator logistyczny podpisał umowę z firmą TIMATE na wdrożenie systemu do zarządzania pracownikami i procesami. Głównym celem implementacji jest zwiększenie efektywności funkcjonowania przez optymalizację procesów i lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich w obszarze logistyki kontraktowej.

Comarch: Dostawca usług prywatnej opieki medycznej podpisał umowę na dostęp do Loyalty Marketing Cloud (LMC) – innowacyjnej platformy do zwiększania zaangażowania klientów. Medicover wykorzysta technologię Comarch do rozwoju swojego programu lojalnościowego 'MediClub’.

NaviParking: Ukończył działania z zakresu cyfrowej transformacji na szóstym piętrze parkingu znajdującego się na terenie Forum Gdańsk. Od sierpnia br., kierowcy mogą między innymi rezerwować miejsca postojowe na portalu Cyfrowyparking.pl, a także realizować szybkie płatności online za pośrednictwem aplikacji mobilnej NaviPay. W realizację projektu jest także zaangażowany Car Park, dostawca i autoryzowany partner AMANO Europe, globalnego lidera w zakresie dostarczania zaawansowanych systemów parkingowych. Forum Gdańsk jest pierwszym centrum handlowym w regionie, które wprowadza nowoczesne technologie parkingowe.

Atende: W ostatnich tygodniach zawarło osiem nowych umów na rynku Enterprise na realizację projektów z dziedziny integracji IT o wartości ponad 18 mln zł. Nowe projekty dotyczą wdrożeń technologii oraz rozwiązań wiodących globalnych dostawców, w szczególności Cisco, F5 oraz Dell Technologies. „Cieszy nas fakt, że otrzymujemy z rynku nieustanne potwierdzenie naszych unikalnych kompetencji dotyczących budowy sieci operatorskich – w postaci zawartych, nowych kontraktów. Z kolei projekty związane z rozbudową sieci LAN/WLAN pokazują, że Klienci w dużym stopniu wracają do pracy biurowej. Obserwujemy ponadto coraz większe zainteresowanie proponowanymi przez nas rozwiązaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz obszaru Data Center. To przybliża nas do realizacji ambitnych celów strategii Atende Next, zgodnie z którymi koncentrujemy nasze działania na rozbudowie oferty, dywersyfikacji dostawców, a docelowo staniu się zaufanym partnerem w kompleksowej transformacji cyfrowej u naszych klientów” – powiedział dyrektor sprzedaży w Pionie Integracji Atende Gabriel Grudzień.

Philips: W sklepach pojawiła się kolejna generacja najbardziej popularnych ekranów OLED z oferty Philips TV. Telewizor jest wyposażony w najnowszy panel OLED-EX, udoskonalony procesor P5 AI oraz oferuje szereg modyfikacji dla jeszcze lepszej wydajności i parametrów.

Toyota Leasing Polska: Udostępniła nowy sposób podpisywania umów dotyczących finansowania pojazdów w 100% online z każdego miejsca i w dowolnym czasie. Dzięki platformie Autenti, procesowanie i zatwierdzanie dokumentów jest jeszcze prostsze i szybsze.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments