Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora gamingowego z okresu 22-26 sierpnia br.

Sektor gamingu: Polski sektor gamingu może liczyć na poprawę zarówno pod względem przychodów, jak i wycen giełdowych, ponieważ należy on do branż stosunkowo odpornych na spowolnienie gospodarcze, które nas czeka, uważa zarządzający funduszami w Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) Łukasz Siwek. Według niego, sektor może zyskiwać w oczach inwestorów ze względu na nadchodzące premiery gier – zwłaszcza sequeli w 2023-2024 r., a także możliwe transakcje M&A; krótkoterminowo, korzystny dla sektora jest mocny dolar.

Ultimate Games: Sprzedaż gry „Ultimate Fishing Simulator 2” w formule early access na platformie Steam przekroczyła 13,6 tys. sztuk w ciągu 72 godzin od premiery, podało Ultimate Games.

Prime Bit Games: Premiera gry „Clash 2” na komputery PC w wersji early access została ustalona na 30 września na platformie Primebitstore.com oraz na 28 października na platformach GOG i Steam, podało Prime Bit Games. „Premiera 'Clash 2′ na Xbox zostanie wyznaczona na początku 2023 r. Zarząd szacuje, że sprzedaż 30 tys. kopii zapewni spółce pełen zwrot z produkcji” – czytamy w komunikacie.

SimFabric: Podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych, podała spółka. Celem tego procesu jest wybór najlepszego sposobu realizacji długoterminowej strategii spółki, polegającej na dalszym rozwoju i maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy spółki.

Plot Twist: Autorski tytuł krakowskiego studia – „The Last Case of Benedict Fox” – otrzymał wyróżnienie jako najbardziej wyczekiwany tytuł na konsole Xbox podczas trwających targów Gamescom w Kolonii, podała spółka.

All in! Games: Ogłosił podczas Gamescom Opening Night Live w Kolonii najnowszy tytuł wydawniczy – „Phantom Hellcat”. To obecnie największa gra tworzona przez studio deweloperskie – Ironbird Creations, będące spółką zależną. Projekt jest dynamiczną grą action-adventure z widokiem z trzeciej osoby, podał All in! Games.

CI Games: Zaprezentował pierwszy zwiastun „The Lords of the Fallen” – nowej gry action RPG osadzonej w mrocznym świecie fantasy – podczas pokazu Opening Night Live, otwierającego targi Gamescom w Kolonii, podała spółka.

Klabater: Data premiery gry „Moonshine Inc.” na platformie PC została ustalona na 27 października br., podał Klabater. W ub. tygodniu spółka informowała, że „Moonshine Inc.” ma ok. 30 tys. zapisów na wishlist i podtrzymała termin premiery gry na platformie Steam w III kwartale br. Wersja konsolowa planowana jest później.

Drago entertainment: Wyznaczył termin premiery gry „Gas Station Simulator” w wersji na konsole PlayStation, Nintendo Switch oraz Xbox na 20 października 2022 r., podała spółka. Za port gry na konsole odpowiada studio MD Games. Cena za pojedynczy egz. gry wyniesie 19,99 USD i 19,99 euro.

Bloober Team: Działający od 2020 roku Fundusz Satus Games, powołany przez Bloober Team i Satus, zainwestował w firmę EpicVR – twórcę technologii i aplikacji VR/AR oraz producenta gier Virtual Reality. Dzięki kwocie 1,2 mln zł krakowska spółka wzmocni zespół pracujący m.in. nad portem do „Builder Simulator” na VR oraz swoją autorską grą „Reptile Park”.

Frozen Way: Zawarł z ConsoleWay umowę na portowanie dodatku do gry komputerowej „House Flipper” pt. „House Flipper – Pets DLC” na Nintendo Switch. Wykonawca otrzyma wynagrodzenie podstawowe za wykonanie portu gry na Nintendo Switch w wysokości 180 tys. zł, wynagrodzenie za wsparcie popremierowe oraz wynagrodzenie dodatkowe po osiągnięciu 20 tys. sprzedanych egzemplarzy gry na platformie sprzedażowej. Czas na wykonanie portu wynosi 1 rok od dnia podpisania umowy.

Render Cube: Wyznaczył termin premiery gry „Medieval Dynasty” w wersji na konsole Xbox series S/X oraz PS5 na dzień 6 października 2022 r, podała spółka. Globalna premiera Gry w sklepie Steam w wersji 1.0 odbyła się 23 września 2021 r., a sprzedaż przekroczyła już 1 mln egzemplarzy.

All in! Games: Zawarło ze swoją spółką zależną Happy Little Moments – na zasadach rynkowych – umowę o współpracy wydawniczej w zakresie stworzenia, wydania, dystrybucji oraz promocji gry komputerowej pod roboczym tytułem „Project Draw 2” oraz IP gry komputerowej Lumberhill, podało All in! Games.

Gamescom: 24 sierpnia 2022 r. rozpoczęły się największe targi gier interaktywnych i rozrywki w Europie Gamescom. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już po raz trzeci jest obecna na tym wydarzeniu. W tym roku polska obecność na targach zostanie podkreślona stoiskiem narodowym o powierzchni ponad 200 m2. W jego ramach odbędzie się promocja ponad 60 polskich firm, z czego ponad 40 jest obecnych osobiście. Targi Gamescom, które odbywają się w Kolonii, corocznie odwiedza ponad 350 tys. osób, a swoje gry prezentuje ponad 1000 wystawców z całego świata. W tym roku organizatorzy zapowiadają około 1 100 wystawców z 53 krajów.

Jujubee: Podpisał umowę z No Gravity Development (wykonawca), na mocy której wykonawca zobowiązał się do dokonania konwersji gry „Flashout 3” na konsole z serii Xbox oraz PlayStation. Wydawcą gry na tych platformach będzie Jujubee. Premiera gry na tych platfomach zaplanowana jest na IV kwartał 2022 roku. Za realizację przedmiotu umowy wykonawca otrzyma wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 65 tys. zł netto.

Gracze: Jak wynika z badania Bain & Company przeprowadzonego wśród ponad 5 tys. respondentów na świecie, młodzież do 17 roku życia spędza na graniu średnio 12,5 godzin tygodniowo i wydaje przeciętnie równowartość 42 USD miesięcznie. Wraz z wiekiem skraca się czas przeznaczany na ten rodzaj rozrywki jak również skłonność do wydawania na niego pieniędzy. Osoby w wieku 25-34 lat przeznaczają na granie 10,5 godzin tygodniowo i wydają średnio 35 USD.

Movie Games: 13 czerwca 2022 roku rozpoczął negocjacje dotyczące zawarcia umowy inwestycyjnej m.in. z Satus Games ASI, Satus Games oraz spółkami zależnymi, tj. Movie Games Mobile i Movie Games VR, na podstawie której Satus Games ASI oraz Satus Games udzielą finansowania spółce Movie Games Mobile na potrzeby realizacji projektu B+R w łącznej wysokości 1 187 000 zł. Ponadto w/w umowa inwestycyjna przewiduje przeprowadzenie procesu połączenia Movie Games VR ze spółką Movie Games Mobile jako spółką przejmowaną.

Gamedust: Cena emisyjna akcji serii H została ustalona – zgodnie z upoważnieniem zawartym w uchwale walnego zgromadzenia z 11 lipca br. – na kwotę 0,2 zł za sztukę.

VR Factory Games: Otrzymał potwierdzenie realizacji zlecenia dla Bacardi-Martini Polska, polegającego m.in. na dostosowaniu aplikacji eventowej „VR Bar” do brandingu wirtualnego baru i jego otoczenia oraz zaimplementowaniu produktów z portfolio Bacardi-Martini Polska w wirtualnym środowisku. Za pośrednictwem tak zmodyfikowanej aplikacji spółka przeprowadzi w ramach dwudniowego wydarzenia warsztaty barmańskie dla uczestników, wprowadzając ich w świat Metaverse.

GameSwift: O ile w 2021 roku inwestorzy VC przekazali projektom GameFi 874 mln USD, to w 2022 roku (do lipca 2022 włącznie) jest to już kwota 2,4 mld USD, co oznacza wzrost o 274%. Prawie połowa tych środków (48%) dotyczy rund seed. Jest to wskaźnik pokazujący, że potencjał rozwoju GameFi i metaverse jest naprawdę ogromny. Nie ulega wątpliwości, że GameFi zakończy ten rok z rekordową kwotą nowych inwestycji. Najwięksi w branży również stawiają na Web3 Gaming. Epic Games przeznaczyło 2 mld USD na rozwój metaverse. Firma finansuje także deweloperów, którzy w ramach specjalnego ekosystemu opartego na silniku Unreal Engine mogą budować własne projekty. Zgodnie z trendem podąża GameSwift. Platforma, oprócz zmiany modelu biznesowego i skupieniu się na segmentach web3 gaming i metaverse, przechodzi rebranding (dawna nazwa StarTerra) oraz przenosi się z blockchainu Terra na własny chain oparty o technologię Polygon Edge.

HyperX: Zespół ds. urządzeń peryferyjnych dla graczy w firmie HP Inc. oraz lider marki w dziedzinie gier i esportu, ogłosił premierę monitorów dla graczy HyperX Armada 25 i HyperX Armada 27. Monitory HyperX Armada to pakiet „wszystko w jednym”, obejmujący uchwyt HyperX Armada Single Gaming Mount z ergonomicznym ramieniem Armada.

Samsung: Zaprezentował monitor Odyssey Ark, pierwszy na świecie monitor do gier o przekątnej ekranu 55 cali z zakrzywieniem 1000R. Najnowszy model wyróżnia się z rodziny monitorów Odyssey silniejszym wygięciem – format „1000R” oznacza zakrzywienie na planie okręgu o promieniu 1 metra, dzięki czemu odległość obrazu od oczu użytkownika jest taka sama na całej szerokości ekranu. Obraz na ekranie jest odświeżany z częstotliwością 165 Hz, a czas reakcji (GtG) wynosi 1 ms. Monitor może pracować w trybie wyświetlania w orientacji pionowej, w trybie „kokpitu”, który oferuje perspektywę „kabiny pilota”, dzięki której można patrzeć nie tylko w linii poziomej, lecz również w dół i w górę. Jego uzupełnieniem jest specjalny płaski kontroler obrotowy Ark Dial. „Cieszymy się, że możemy zaprezentować ten absolutnie wyjątkowy monitor do gier nowej generacji. Z jednej strony mamy tu imponujące rozmiary – przekątną 55 cali i promień zakrzywienia 1 m, z drugiej – najwyższą kinową jakość obrazu z wciągającym dźwiękiem przestrzennym, a z trzeciej – niezwykle elastyczny interfejs, którego gracze coraz częściej potrzebują” – powiedział Hyesung Ha, wiceprezes Wykonawczy Wydziału Monitorów i Wyświetlaczy spółki Samsung Electronics.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments