Barbara Strąk, Scrum Master w Boldare, w komentarzu eksperckim dotyczącym wpływu holakracji na procesy w organizacji, która staje się coraz bardziej międzynarodowa.
Boldare, jako firma tworząca produkty cyfrowe, działa w jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki, jakim jest IT. Nasze zespoły odważnie podchodzą do technologii i nowatorskich rozwiązań. W praktyce oznacza to nie tylko efektywność w dostarczaniu wysokiej jakości, użytecznych produktów cyfrowych. Na pierwszym planie znajduje się również budowanie i kształtowanie takiej kultury organizacyjnej, która spełni oczekiwania pracowników oraz pozwoli im rozwijać się w pożądanym kierunku i dobrze czuć w środowisku pracy.
Holakracja w Boldare działa z powodzeniem od kilku dobrych lat. Oprócz braku menadżerów i pracy w samoorganizujących się zespołach, wyróżnia nas duża przejrzystość w działaniu i komunikacji. Nasze zespoły pracują w ramach tzw. kręgów, które skupiają się na poszczególnych obszarach działalności firmy. Celem jest usprawnienie procesów, eliminowanie długich ścieżek decyzyjnych oraz maksymalne wykorzystanie potencjału pracowników. Ten model stwarza szerokie możliwości samorozwoju oraz daje dużą swobodę w proponowaniu i wdrażaniu zmian w organizacji. Umożliwia także i świetnie wspiera pracę w zespołach międzynarodowych.
Większość osób w Boldare pracuje zdalnie, z różnych miejsc Polski i Europy. Choć z jednej strony jest to wyzwanie, nie ogranicza organizacji geograficznie w budowaniu zespołów. Rozproszenie zespołów w Europie sprzyja różnorodności, a także umożliwia pełne wykorzystanie potencjału i kompetencji pracowników, z których każdy ma realny wpływ na organizację.
Ostatnio, aby być jeszcze bliżej klientów, ale także móc łatwiej rekrutować lokalnych ekspertów, otworzyliśmy dwa nowe oddziały w Hamburgu i Amsterdamie. Intrygujący może wydawać się fakt, że decyzja o tym kroku została podjęta głównie na Slacku — naszym firmowym komunikatorze. Pokazuje to, jak duże zaufanie mamy do siebie nawzajem, co raczej nie byłoby możliwe bez tak dużej samodzielności i decyzyjności w działaniu oraz holakratycznych wartości, które wspólnie wyznajemy. Dziś w Niemczech i Holandii mamy już swoich pracowników, którzy oprócz bieżących działań w ramach zespołów Boldare, wpierają firmę w dalszym rozwoju na tamtejszych rynkach.
Komunikacja i podejmowanie decyzji w międzynarodowych zespołach
Holakracja i maksymalnie pragmatyczne podejście sprawiają, że procesy decyzyjne w międzynarodowych zespołach przebiegają sprawnie i szybko. Ich członkowie mają dużą swobodę w podejmowaniu decyzji oraz proponowaniu nowych rozwiązań, które są realnie wdrażane.
W Boldare niezwykle ważna jest efektywna komunikacja. Dlatego przyjęliśmy standard codziennych spotkań zespołowych i korzystania z kamer podczas połączeń online. Dodatkowym atutem jest fakt, że mądre korzystanie ze Slacka wpływa także na produktywną pracę zdalną. Otwarte kalendarze to zwyczaj, dzięki któremu każda osoba w naszej firmie może dołączyć do dowolnego spotkania, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami, czy zaproponować zmianę w określonym temacie. W budowaniu organizacji różnorodnej, międzynarodowej, w której zespoły działają zdalne z różnych zakątków Europy, komunikacja ma ogromne znaczenie. Pozwala spojrzeć na tematy z wielu perspektyw i wypracować możliwie najlepsze rozwiązania.