Nolensum jest spółką akcyjną założoną przez Jacka Dukaja, najczęściej nagradzanego polskiego pisarza science fiction. Pomysły i gotowy materiał literacki pisarza staną się kanwą produkcji audiowizualnych i interaktywnych – gier komputerowych, ale nie tylko.

Co ważne, w odróżnieniu od wielu produkcji opartych na zakupionych od pisarzy ich IPs, Dukaj wniósł do Nolensum własne IP i jest głównym właścicielem studia. Jest zaangażowany bezpośrednio w produkcję pierwszej gry, odpowiadając za kreację jej świata i bazowy scenariusz.

Pierwsza gra

Spółka Nolensum rozwija pierwszy projekt: grę „Hardware Dreams” opartą na powieści „Starość aksolotla”. Ten tytuł spotkał się z międzynarodowym uznaniem i sprawdził w mediach audiowizualnych – na jego podstawie Netflix zrealizował serial pt. „Kierunek: Noc” („Into the Night”), który doczekał się już tureckiego spinoffu („Yakamoz S-245”).
Podczas pracy nad „Hardware Dreams” twórcy skupiają się na jakości wykonania i głębokości świata gry. Reżyserem gry, odpowiedzialnym także za jej stronę wizualną, jest Maciej Jackiewicz: dyrektor artystyczny i współtwórca licznych animacji i cinematików do gier („Cyberpunk 2077”, „Wiedźmin”) autor m. in. spotu kinowego do pierwszego wydania „Starości aksolotla” dla Allegro.

26.05.2019. Warszawa Targi Ksiazki dla Wydawnictwa Literackiego. Jacek Dukaj .
Fot. Albert Zawada

Można pisać na papierze i można pisać na świecie. Od wielu lat obserwowałem z bliska, jak środek ciężkości kultury przesuwa się z form opartych na piśmie w media audiowizualne. Postępuje rewolucja technologiczna umożliwiająca przeżywanie treści tych mediów w bezpośrednich doświadczeniach zmysłowych. Duża część mojej twórczości opisywała konsekwencje takich przemian. Aż nadszedł czas, gdy przynajmniej niektóre z tych moich pomysłów zamiast na papierze, mogę realizować naprawdę, w świecie. Utworem, w którym najpełniej opisałem świat metaversów, NFTs, uniwersalnego dochodu gwarantowanego, social credit system i podobnych fenomenów była „Linia oporu” z 2010 r.. Z niej pochodzi termin „nolensum”, oznaczający sytuację, gdy cywilizacja technologiczna na tyle dobrze zaspokaja nasze potrzeby, że tożsamości i cele musimy sobie tworzyć sztucznie. Powstaje potrzeba projektowania ludziom sensów życia. A pionierami inżynierii sensów życia są pierwsi praktycy gamifikacji losu ludzkiego: twórcy gier komputerowych. – mówi Jacek Dukaj.

Współpraca pisarza o kultowym statusie wśród miłośników fantastyki i gier komputerowych z doświadczonymi twórcami z branży cyfrowej rozrywki ma szansę zaowocować kolejnym polskim hitem na rynku globalnym.

„Bogactwo światów Dukaja ma skalę, której nie powstydziłyby się budżety hollywoodzkich blockbusterów. Hardware Dreams wyróżnia uniwersalność i skalowalność. Jej akcja toczy się w Tokio, a post-apokaliptyczna wizja życia w sieci komputerowej z pewnością zyska uwagę odbiorców na całym świecie. – mówi Marcin Kobylecki, producent kreatywny Hardware Dreams.

Rozwój spółki 

Strategiczny plan zakłada stopniową rozbudowę zespołu i mocy produkcyjnych, aby Nolensum równocześnie rozwijało kilka projektów. Nie muszą się one sprowadzać do gier; spółka zamierza eksplorować różne media i technologie, w tym te najnowsze, właśnie tworzone. Zespół nie będzie ograniczony do specjalistów od gier.

Nolensum SA jest powiązana – poprzez fundusz Bellwether Rocks, w którym Dukaj jest także udziałowcem i członkiem rady nadzorczej – ze spółkami zajmującymi się m. in. NFTs, crypto, metaverse, tokenizacją itp. W najbliższej przyszłości Nolensum zamierza współpracować także z wykonawcami zewnętrznymi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments