Carlson Investments S.A., notowana na NewConnect grupa inwestycyjna, nabyła i wykonała opcję kupna 100% udziałów w Paymiq Financial Group Ltd. Kanadyjski start-up tworzy narzędzia do zarządzania codziennymi finansami dla osób fizycznych i firm. Ostateczna wartość transakcji wyniosła 2,6 mln zł. Jednocześnie spółka zakończyła emisję akcji, z której pozyskała 5,9 mln zł.

Carlson Investments S.A. nabył za 2,5 mln zł opcję na zakup 100% udziałów w Paymiq Financial Group Ltd. Dotychczas opcja przysługiwała Bouchard et Cie SA w zamian za pokrycie wszystkich kosztów utworzenia Paymiq Financial Group, jak również ubiegania się przez spółkę o licencję na prowadzenie działalności w zakresie usług pieniężnych (MSB) w FINTRAC oraz finasowanie firmy, aż do osiągnięcia przez nią etapu pełnej operacyjności. Bouchard et Cie jest jednym z akcjonariuszy Carlson Investments, posiada akcje dające ponad 15% udziału w głosach na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Carlson Investments S.A. jednocześnie wykonał opcję kupna, płacąc 20 tys. euro za 100% udziałów w Paymiq Financial Group.

Aleksander Gruszczyński, prezes zarządu Carlson Investments S.A.

Paymiq został sfinansowany przez Bouchard et Cie w okresie kiedy Carlson Investments był w trakcie tworzenia. W dalszym etapie uzyskiwała koncesję, co uniemożliwiało formalne zmiany, więc Bouchard et Cie finansował podmiot do czasu uzyskania stanu operacyjności. W ramach transakcji defacto zwróciliśmy koszty stworzenia Paymiq. Naszym celem jest dynamiczny rozwój tego projektu. – powiedział Aleksander Gruszczyński, prezes zarządu Carlson Investments S.A.

Carlson Investments wykonał przysługujące mu prawo i nabył wszystkie udziały w Paymiq Financial Group Ltd od Maksima Naruty, który odpowiadał za dotychczasowy rozwój spółki oraz proces uzyskania licencji.

Paymiq jest kanadyjskim fintechem na wczesnym etapie rozwoju. Firma tworzący narzędzia do zarządzania codziennymi finansami dla osób fizycznych oraz firm w zakresie rachunków płatniczych, bankowości mobilnej, płatności SWIFT, płatności SEPA oraz funkcjonalnej platformy wymiany walut. Aktualnie startup jest na etapie opracowywania infrastruktury operacyjnej, nawiązywania relacji z SWIFT oraz przygotowywania się do osiągnięcia pełnej operacyjności.

Nabycie udziałów Paymiq to element realizacji strategii biznesowej funduszu. To kolejna spółka z obszaru FinTech w naszym portfelu inwestycyjnym. Inwestycja w Paymiq zapewnieni nam stopniowe wchodzenie na szybko rozwijający się rynek fintech na całym świecie, a w szczególności na rynku północnoamerykańskim. – dodał Gruszczyński.

W portfelu Carlson Investments, poza Paymiq, znajduje się spółka FinTech Helvexia PTE. Ltd. Natomiast fundusz Carlson ASI EVIG ALFA wspiera m.in. epeer oraz MMPay.
Transakcja została sfinansowana dzięki emisji akcji serii S o wartości 5,9 mln zł. Środki pozyskane od inwestorów zostaną przeznaczone na inwestycje w kolejne projekt z branż FinTech, MedTech i CleanTech.

W kwietniu tego roku Carlson Investments ujawniło, że chce być czołowym graczem na rynku inwestycji w startupy i bardzo dynamicznie powiększyć swój portfel inwestycyjny w 2021 i 2022 r., stąd jego liczne inwestycje i pozyskiwanie innych spółek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments