Nokia wprowadza na rynek technologię FP5, czyli piątą generację wydajnego procesora ruchu sieciowego dla swoich rozwiązań routerów IP. Będący sercem najnowszych platform usługowych IP Nokii, układ FP5 umożliwi dostawcom usług sprostanie współczesnym wymaganiom w zakresie zapewnienia efektywnego wzrostu przepustowości sieci, świadczenia nowych, szybszych usług IP oraz zapewnienia niezrównanej ochrony sieci operatorskich przed nowymi zagrożeniami.

Bazując na czterech wiodących na rynku generacjach procesorów sieciowych, Nokia podnosi poprzeczkę na zupełnie nowy poziom, pozwalając swoim klientom na obsługę dużej liczby interfejsów 800G Ethernet, zmniejszenie zużycia energii aż o 75% oraz wbudowując nowe funkcje szyfrowania strumieni ruchu sieciowego z pełną szybkością łączy.

Aby być w stanie sprostać wymaganiom architektur chmurowych, sieci 5G i oraz inicjatyw takich jak Przemysł 4.0, usługodawcy telekomunikacyjni muszą traktować swoje sieci jako infrastrukturę krytyczną oraz odpowiednio reagować na wyzwania w zakresie ich transformacji tak, aby były one coraz bardziej bezpieczne, elastyczne i zapewniały możliwość rozwoju w dłuższej perspektywie czasu. Gwarantując wysoką wydajność i integralność w obliczu rosnących zagrożeń związanych z atakami sieciowymi oraz innego typu naruszeniami bezpieczeństwa, muszą one być w stanie dostosowywać się do nieprzewidzianych zmian, a także wspierać rozwój usług przez cały okres eksploatacji sieci. Ponadto, sprzęt sieciowy IP musi być coraz bardziej energooszczędny, aby zminimalizować jego wpływ na środowisko.

Wraz z zapowiedzią nowego procesora sieciowego FP5, Nokia ogłasza również wprowadzenie na rynek nowej generacji platform routingowych, które pomogą dostawcom usług przekształcić ich infrastrukturę tak, aby móc sprostać tym nowym, nieustannie zmieniającym się wymaganiom.

Nokia od dawna przoduje w dostarczaniu zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa operatorskich sieci IP. Dzięki poprzedniej generacji układów, FP4, firma umożliwiła kompleksową ochronę przed wolumetrycznymi atakami DDoS bezpośrednio w warstwie transportu sieciowego. Nowa technologia, FP5, obejmuje mechanizmy ‘ANYsec’ pozwalające na implementację dodatkowej warstwę ochrony indywidualnych strumieni IP z pełną szybkością łączy dzięki integracji bezpośrednio w chipsecie. ANYsec pozwala dostarczanie bezpiecznych usług IP, w tym opartych na technikach MPLS i Segment Routingu, bez negatywnego wpływu na wydajność oraz efektywność energetyczną. W ten sposób usługodawcy mogą zapewnić integralność i poufność wszystkich strumieni danych przepływających przez ich sieci.

Dzięki FP5 Nokia wykona skok generacyjny w zakresie przepustowości routerów. Nowe routery usługowe Nokii będą pierwszymi, które będą w stanie obsłużyć duże gęstości interfejsów 800GE oraz zapewnić przezroczysty transport 1,6 Tb/s (tzw. clear channel). Możliwości te będą dostępne w szerokim zakresie aplikacji obejmujących transport ruchu mobilnego, sieci szkieletowe IP, międzyoperatorską wymianę ruchu (peering), zarządzanie abonentami (BNG) oraz routing brzegowy. Nowe karty liniowe oparte na FP5 będą obsługiwać przepustowość 14,4 Tb/s (lub do 19,2 Tb/s dzięki możliwości inteligentnej agregacji). Nowo oferowana seria 7750 Service Router-1 umożliwi wykorzystanie zalet FP5 również w mniejszych lokalizacjach sieciowych, dzięki małym, stałym konfiguracjom sprzętowym.

Procesory sieciowe FP5 pozwolą na zmniejszenie zużycia energii w przeliczeniu na bit aż o 75%. Ponieważ FP5 jest wstecznie kompatybilny z FP4 i w pełni zintegrowany z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego routerów usługowych (SR OS) Nokii, wszystkie dotychczasowe funkcjonalności są obsługiwane już od pierwszego dnia pracy na nowym sprzęcie. Dzięki takiej strategii rozwoju sprzętu i oprogramowania, Nokia zapewnia swoim klientom niezrównaną i trwałą ochronę inwestycji.

Jako w pełni programowalny procesor sieciowy, FP5 umożliwia ewolucję sieci w miarę zmian standardów i aplikacji. Jego deterministyczna wysoka wydajność w połączeniu z bogactwem możliwości w zakresie telemetrii zapewnia operatorom sieci możliwość rozbudowy i eksploatacji sieci IP zarówno dziś, jak i w przyszłości.

Neil McRae, Dyrektor zarządzający i główny architekt, BT: BT ma długoletnie relacje z Nokią i cieszymy się, że dzięki FP5 firma kontynuuje wdrażanie innowacji, które zapewnią sieciom IP odpowiednią skalowalność i elastyczność, a także oferuje nowe funkcje, które pomogą nam odpowiedzieć na stale rosnący popyt ze strony naszych klientów indywidualnych, mobilnych i biznesowych. W szczególności cieszy nas nacisk na optymalizację zużycia energii, ponieważ zarówno BT, jak i Nokia zobowiązały się do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W ciągu ostatnich 18 miesięcy nasze życie zostało wywrócone do góry nogami, a nasza zależność od sieci została drastycznie zwiększona i niezawodność jest dla klientów kluczowa. Podejście Nokii, w którym w platformę wbudowano większą liczbę funkcji bezpieczeństwa, jest fantastyczne i pozwala nam zaadresować stale rosnące znaczenie tych aspektów dla odbiorców naszych usług.

 

Nasza sieć musi stale ewoluować, aby sprostać wymaganiom konsumentów i przedsiębiorstw. Wierzymy, że dzięki najnowszym innowacjom w dziedzinie procesorów sieciowych Nokii, jej dużej dbałości o ochronę naszych dotychczasowych inwestycji oraz elastyczności w dostosowywaniu się do nowych wymagań, stworzymy właściwe podstawy, które zapewnią naszym sieciom IP możliwość skutecznego skalowania i przekształcania, aby mogły wyprzedzać stale zmieniające się wymagania rynku. — tłumaczy Hiroyuki Oto, Starszy wiceprezes i Dyrektor generalny działu rozwoju sieci szkieletowej, NTT DOCOMO, INC.

Christian Gacon, Wiceprezes ds. sieci szerokopasmowych, Orange France: Nasza współpraca z Nokią trwa od dawna, od momentu wypuszczenia pierwszego procesora sieciowego. Ponieważ nasza sieć stale się rozwija, aby sprostać wymaganiom naszych klientów, innowacje takie jak FP5 firmy Nokia pozwolą nam zrównoważyć przepustowość, łatwość eksploatacji i bezpieczeństwo, aby zapewnić klientom jak najlepszą jakość usług. Wprowadzenie tej ekscytującej innowacji do istniejących platform zapewni nam możliwość stopniowej ewolucji naszych sieci, ponieważ chcemy w zrównoważony sposób zarządzać zarówno planowanymi, jak i nieoczekiwanymi wymaganiami.

Nokia po raz kolejny pokazuje, że rozumie i angażuje się w sprawy dostawców usług, co było kluczem do zdobycia przez nią pozycji lidera na wartym 12 miliardów dolarów rynku. Wierzymy, że wraz z wprowadzeniem piątej generacji układów procesorów sieciowych dla routerów, Nokia przybliża się do utrzymania pozycji preferowanego dostawcy dla operatorów, którzy chcą rozwijać swoje sieci IP w taki sposób, aby stały się bardziej elastyczne, wydajne i bezpieczne, zapewniając jednocześnie odpowiednią ochronę inwestycji. — mówi Ray Mota, Prezes zarządu i Główny analityk, ACG Research. 

Nasi klienci wymagają, aby ich sieci były wystarczająco wytrzymałe, sprawne i elastyczne, co pozwoli poradzić sobie ze wszystkim, co życie rzuca im pod nogi — od destrukcyjnych zagrożeń dla bezpieczeństwa po globalną pandemię. FP5 to znaczący krok naprzód pod względem wydajności, bezpieczeństwa i efektywności, a w połączeniu z najwyższą jakością naszego oprogramowania oraz inwestycjami w automatyzację sieci i narzędzia otwiera kolejny rozdział w wieloletniej historii Nokii jako lidera w dziedzinie sieci IP. — tłumaczy Federico Guillén, Prezes ds. infrastruktury sieciowej, Nokia.

Nowe platformy sprzętowe oparte na procesorze FP5 będą oferowane przez Nokię od pierwszej połowy 2022 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments