Aż 3,2 mln internautów w Polsce gra u nielegalnych operatorów hazardowych, wynika z badania populacyjnego przeprowadzonego przez firmę badawczą CXStream.

„Z badania przeprowadzonego przez CXStream wynika, że spośród 3,2 mln osób grających u nielegalnych operatorów 2,7 mln z nich korzysta z kasyna online, a 1,4 mln typuje u bukmacherów bez zezwolenia Ministra Finansów. Co więcej, niemal co trzecia osoba typująca zakłady bukmacherskie (30%) korzysta z nielegalnych operatorów” – czytamy w komunikacie.

„Większość jednak decyduje się obstawiać zarówno u licencjonowanych i nielicencjonowanych bukmacherów (94%). Taki model widoczny jest ogólnie wśród graczy (korzystających z bukmacherów i kasyn online), którzy w znacznej mierze korzystają przemiennie z usług legalnych i nielegalnych operatorów oraz jednocześnie grają w kasynie online i typują u internetowych bukmacherów. Aż 44% graczy gra legalnie i nielegalnie, 43% wyłącznie legalnie, a 14% wyłącznie na nielegalnych serwisach” – czytamy dalej.

Najczęściej z usług operatorów hazardowych korzystają mężczyźni, osoby do 34. roku życia oraz mieszkańcy średnich i największych miast. Co jednak ciekawe, to kobiety częściej przyznają się do korzystania z nielegalnych serwisów, podano także.

„Badanie populacyjne przeprowadzone na internautach w końcówce 2020 roku pokazuje podobnie jak raport EY o wielkości szarej strefy w grach hazardowych online, że w Polsce nadal znacząca część rynku jest zagospodarowana przez nielegalnych operatorów. Negatywne skutki są widoczne nie tylko w wysokiej kwocie nieodprowadzonych danin na rzecz budżetu państwa, ale również w społeczeństwie. Nielegalne witryny nie stosują się do wymogów polskiego prawa i m.in. nie chronią niepełnoletnich osób przed dostępem do hazardu w sieci. Skali zjawiska nie można lekceważyć, bowiem aż 15,5% ogółu populacji internautów korzysta z nielegalnych serwisów online” – powiedziała prezes Stowarzyszenia Graj Legalnie Katarzyna Mikołajczyk (na zdjęciu), cytowana w komunikacie.

EY oszacował, że w Polsce w latach 2016-2020 obroty generowane przez nielegalną część rynku hazardowego online wzrosły z 3,5 mld zł do 12,6 mld. W tym czasie przełożyło się to na straty dla budżetu państwa w wysokości ponad 2 mld zł. Jednymi z przyczyn sytuacji, w której zagraniczne podmioty bez zezwolenia osiągają wysokie obroty, jest zarówno otoczenie prawne, jak i system podatkowy, wymieniono w informacji.

„Z raportu EY wynika, że w Polsce średnia efektywna stawka opodatkowania w latach 2010-2019 wyniosła około 33% wartości przychodów netto, co stanowi jedną z najwyższych wartości spośród krajów UE. W samym 2020 r. stawka ta ukształtowała się w Polsce na jeszcze wyższym poziomie i wyniosła 38,5%. Ponadto polskie otoczenie prawne związane z kasynami online jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w UE” – wskazano także.

Badanie populacyjne CXStream przeprowadzono wśród internautów – uczestników panelu badawczego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie internautów w wieku 18+ oszacowano skalę zjawiska. N= 1500.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments