Pracujący w Norblinie i odwiedzający centrum będą mogli poruszać się i załatwiać sprawy za pomocą dedykowanej aplikacji, która będzie lojalizować użytkownika. Pierwsi najemcy i pierwsze zakupy w centrum na warszawskiej Woli pojawią się pod koniec lata.

Norblin zapowiada się wyjątkowe miejsce na mapie modnych miejsc stolicy. Dotychczasowe rewitalizacje schlebiały głównie podniebieniu i gustom klientów, którzy chcą nosić ciuchy na czasie. Centrum po fabryce platerów ma ambicje aby dostarczyć swojej klienteli coś dla ducha. Muzea, galerie i gildia reżyserów polskich to tylko mała zapowiedź oferty kulturalnej. Wszystko spinać ma smartfonowa aplikacja, która będzie przepustką do biur, przewodnikiem po centrum i muzeum, kelnerem na obszarze restauracyjnym w jednym.

Przez pandemię Norblin musiał się zdefiniować na nowo. Spora grupa pierwotnych najemców zrezygnowała z planów najmu, jak chociażby operator kina, czy najemca wielkiej części klubowej. Zarządzający nowopowstającym centrum zrobili burzę mózgów i w efekcie postawili na nowy w Polsce koncept centrum artystycznego.

Retail w międzyczasie miał cieżki okres. Musieliśmy szukać innych konceptów. Obok garstronomii nasze centrum zaoferuje kulturę i rozrywkę na wyższym poziomie, a to oznacza zupełnie nowe marki dotąd nieobecne w Polsce. Galerie, muzea, aukcje sztuki, gildia reżyserów polskich – to będzie clue części handlowo-rozrywkowej. Rozmawiamy m.in. z grupą mediową z którą możemy stworzyć szeroką ofertę wydarzeń i koncertów” – wymienia członek zarządu Capital Park, właściciela Norblina, Kinga Nowakowska.

Kiedy Norblin otworzy swoje podwoje? Early access dla wynajmujących przestrzenie biurowe to koniec lata. Na początku września ruszy Biobazar jako pierwszy koncept części handlowej.

Norblin – fasada od ul. Żelaznej

Na ostatniej prostej

Rewitalizowana przez Grupę Capital Park Fabryka Norblina na warszawskiej Woli wkroczyła w ostatnią, finalną fazę prac przed otwarciem. Uruchomienie pierwszych funkcjonalności na terenie projektu nastąpi już na początku września, a kolejne z nich będą udostępniane dla odwiedzających sukcesywnie w kolejnych miesiącach.

Prace przy rewitalizacji Fabryki Norblina rozpoczęły się pod koniec listopada 2017, a zakończą się już pod koniec tegorocznych wakacji. Prawie 2-hektarowy teren dawnych zakładów platerniczych Norblin, Bracia Buch i T. Werner, a po II wojnie światowej – Walcowni Metali Warszawa – jest przywracany do świetności z inicjatywy Grupy Capital Park. Pofabryczne zabudowania i maszyny odzyskują dawny blask i wraz z nowo dobudowaną częścią biurową, będą służyć warszawiakom jako miejsce pracy, rozrywki, edukacji i spędzania wolnego czasu.

Budowa na postindustrialnym, zabytkowym terenie, jest niezwykle złożonym, ale i ekscytującym wyzwaniem. Najważniejsze i najbardziej skomplikowane prace konstrukcyjne już za nami – warto wspomnieć tu choćby o przesuwaniu jednego z zabytkowych budynku w całości, czy podwieszaniu dwóch innych. W chwili obecnej rewitalizacja większości zabytkowych obiektów jest już zakończona, trwają prace nad detalami architektonicznymi w ich wnętrzach – mówi Sylwia Filewicz, dyrektor działu Construction & Development w Grupie Capital Park.

Noblin – hala przyszłego BioBazaru

Intensywnie pracujemy wraz z naszymi najemcami, by już po wakacjach wszyscy warszawiacy, ale też i pracownicy, którzy wprowadzą się do biur zlokalizowanych na terenie Fabryki, mogli skorzystać z jak największej ilości ciekawych konceptów, które dla nich przygotowaliśmy. Powrót kultowego BioBazaru w zupełnie nowej aranżacji, butikowe kino według naszego autorskiego pomysłu, galeria sztuki, foodhall z 26 oryginalnymi stoiskami gastronomicznymi, liczne restauracje, piano bar z muzyką na żywo, otwarte, multimedialne muzeum, które opowie wyjątkową historię tego miejsca – to tylko część z atrakcji, jakie będą stopniowo odsłaniane już od początkowych dni września – dodaje Nowakowska.

Obecnie większość prac związanych z budynkami została już zakończona lub jest na finalnym etapie. Pracownicy wykonawców skupiają się na zagospodarowaniu terenu pomiędzy obiektami, a także  przygotowaniach do rozpoczęcia niezbędnych odbiorów technicznych. Prowadzone są także testy instalacji. Duża część robót skoncentrowana jest na przygotowaniu alejek i aranżacji przestrzeni pomiędzy historycznymi zabudowaniami fabrycznymi – pojawiają się na nich m.in. tory transportowe i podłogowe płyty żeliwne, które zostały zachowane z czasów funkcjonowania fabryki i starannie odrestaurowane. Zaraz po nich działalność rozpoczną wykonawcy odpowiedzialni za aranżację zieleni na terenie projektu.

Norblin – wewnętrzny dziedziniec

W nowo wybudowanych budynkach biurowych, oferujących 41 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni klasy A+, trwają intensywne prace związane z aranżacją wnętrz oraz przygotowujące do odbiorów technicznych.

Pierwsi najemcy pojawią się w nich już na początku września. Do największych z nich należą Allegro.pl (16,2 tys. mkw.), globalne centrum usługowe Japan Tobacco International (8,5 tys. mkw.), czy SEB Bank (3,3 tys. mkw.). Zakończone zostały również prace budowlane i aranżacyjne związane z budową parkingu podziemnego dla samochodów i ponad 200 rowerów. Zakończyła się także budowa konstrukcji pod pierwszy w Polsce w pełni zautomatyzowany, podziemny parking rowerowy. Produkcja systemu od hiszpańskiego podwykonawcy jest przewidziana na sierpień. Potem rozpocznie się specjalistyczny montaż i szereg czynności rozruchowych oraz testowych. Pełna gotowość dla użytkowników jednośladów jest planowana na koniec października.

Zabytkowe i historyczne zabudowania oraz maszyny i urządzenia, będą włączone w strukturę Muzeum Fabryki Norblina. Przewodnikiem po nim będzie mobilna aplikacja, dzięki której każdy zainteresowany będzie mógł samodzielnie zapoznawać się z historią tego miejsca w ciekawy i atrakcyjny sposób. Prace budowlane i konserwatorskie związane z fasadami i wnętrzem ośmiu zabytkowych budynków (B2 – ciągarnia II, B7 – pomocniczy budynek administracyjno-mieszkalny, B8 – zespół hal wydziału mechanicznego prasy 1000T i trawialni, B9 – trzynawowa hala wykańczalni, B15 – hala zakuwarek i czyszczarni, B17 – hartownia, B18 – laboratorium mechaniczne, B19 – budynek administracyjny i namiarownia) zostały już zakończone.

Obecnie trwają w nich działania wykończeniowe natury konserwatorskiej oraz doszlifowywane są ostatnie detale architektoniczne. Prace konstrukcyjne prowadzone są jeszcze na wschodniej ścianie dawnej hali odlewni oraz przy obiekcie B25, który pełnił wcześniej funkcję zespołu hal 520T i ciągarni pierwszej.

Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, obiekt ze względu na zły stan techniczny został zdemontowany, ale jest odbudowywany z wykorzystaniem odrestaurowanego, historycznego budulca. Na finalnym etapie jest już także konserwacja maszyn i urządzeń pofabrycznych. 80% z nich znajduje się już w swoich docelowych miejscach na terenie projektu.

Czekają je jeszcze ostatnie szlify związane z zabezpieczeniem ich pokrycia warstwą estetyzującą. Dzięki zastosowanej technice konserwatorskiej, maszyny zostały zachowane w stanie, który odzwierciedla ich stan wizualny z czasów, gdy fabryka jeszcze funkcjonowała. Ostatnich 10 maszyn znajduje się jeszcze w pracowni konserwatorskiej. Trwa również odbudowa dwóch pieców żarowych po zachodniej stronie budynku 22. Będą one eksponowane na zewnątrz, zatem czeka je jeszcze wykonanie osłon, które zabezpieczą je przed szkodliwymi czynnikami.

Ostatnimi warstwami estetyzującymi i zabezpieczającymi zostaną także jeszcze pokryte historyczne elementy, które zdobić będą teren Fabryki – m.in. wspomniane wcześniej tory transportowe czy płyty żeliwne. Równie zaawansowane prace toczą się w kinie, które rozpocznie działalność już po wakacjach. Sale kinowe są już wybudowane i zaaranżowane prawie w całości, trwa także montaż sufitów oraz nagłośnienia. Już niebawem pojawią się w nich fotele, a także projektory i nagłośnienie. Na lipiec zaplanowane jest wykończenie foyer oraz montaż oświetlenia dekoracyjnego. W sierpniu pojawi się nagłośnienie koncertowe w sali nr 5. Zamontowany zostanie także bar, a w częściach wspólnych pojawią się komfortowe meble. Dzięki temu pierwsi kinomani będą mogli zapoznać się z ofertą KinoGramu już na początku września.

Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiedzialna jest firma Monument Service.

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments