Niemal cały świat doświadcza dziś skutków kryzysu zdrowotnego, społecznego i gospodarczego. Szczególnie mocno odczuwają to firmy z sektora MŚP. Wiele z nich by przetrwać potrzebuje przebudowy procesów wewnętrznych oraz budowy nowych sposobów komunikacji z rynkiem. Restart biznesu nie oznacza jednak powrotu do gospodarki sprzed pandemii. To raczej nowy początek, w którym wiodącą rolę odgrywać będzie transformacja cyfrowa. 

Chmurą w recesję

Nagła i niespodziewana sytuacja w jakiej firmy znajdują się od marca ubiegłego roku obnażyła wrażliwość MŚP na kryzys. Liczne biznesy straciły ciągłość działania, a wiele z nich zamroziło swoją działalność. Konieczna dla przetrwania okazała się duża elastyczność i wdrożenie rozwiązań pozwalających funkcjonować w nowej, „zdalnej” rzeczywistości. Kluczowe okazały się rozwiązania chmurowe, które nie tylko usprawniają sposób prowadzenia firmy, ale także przyczyniają się do optymalizacji kosztów. 

Z opracowanego przez Polcom i Intel raportu „Cyfryzacja, chmura i nowe technologie”, jasno wynika, że cloud computing to ważny element rozwoju i restartu MŚP. Sama migracja do chmury wymaga pewnych przygotowań, jednak proces ten przynosi liczne korzyści, jak chociażby niższe koszty, wygodę, bezpieczeństwo, pewność, czy skalowalność” – mówi Agnieszka Dymek, Key Account Manager w Polcom. 

Z kolei inny raport, przygotowany przez międzynarodową firmę consultingową 7N i dotyczący wdrożenia chmury w firmach, zwraca uwagę na najpopularniejsze cele biznesowe, jakie organizacje chcą osiągnąć przez inwestowanie w chmurę. Na szczycie listy znajdują się: poprawa szybkości dostarczania usług IT, większa elastyczność w reagowaniu na zmieniające się warunki na rynku, umożliwienie ciągłości działania i usprawnienie systemu wsparcia klientów. 

Mądrzejsi po szkodzie

Doświadczony pandemią sektor MŚP bacznie obserwuje rynek, wyciąga wnioski z porażek i dostrzega rolę chmury obliczeniowej w procesie restartu po pandemii. Widać to po zawartych w raporcie wskaźnikach, które mówią, że aż 36 proc. małych i średnich firm wdrożyło już rozwiązania chmurowe w swoich zasobach IT, 21 proc. jest w trakcie implementacji, a kolejne 10 proc. ma to w planach” – dodaje Agnieszka Dymek.

COVID-19 nie zmienił biznesu i podstaw jego prowadzenia. Zdecydowanie wpłynął jednak na zwiększenie zapotrzebowania na elastyczność i szybszą adaptację do zmian rynkowych. Bez nich zapewnienie ciągłości organizacji jest trudne. Cyfryzacja, której elementem są rozwiązania chmurowe, to dziś nie tylko sposób na przetrwanie, ale także na budowanie konkurencyjności firm. 

Jest to o tyle istotne, ponieważ jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „Jak pandemia wpłynęła na biznes” aż 21 proc. firm z sektora MŚP COVID-19 przyniósł przyspieszenie cyfryzacji. Oznacza to, że dla co 5. przedsiębiorstwa rozwój cyfrowych narzędzi i kanałów stał się sposobem na adaptację do nowej rzeczywistości i przetrwanie. 

Jest jeszcze wiele do zrobienia, jednak w obliczu obecnych zmian na podstawie naszych analiz i badań, możemy sformułować wniosek, że przyszłość MŚP jawi się zdecydowanie cyfrowo” – podkreśla Agnieszka Dymek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments