Przez pierwszych 7 lat członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska była beneficjentem dedykowanego polskim przedsiębiorcom Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu (Polish Industry Incentive Scheme – PLIIS). W ramach tego programu SENER Polska rozwinął technologię Clamp Band, realizując w ten sposób główny cel PLIIS, jakim było podniesienie kompetencji krajowych firm w sektorze kosmicznym oraz ułatwienie im dalszego konkurowania w otwartych przetargach ESA oraz komercyjnych.

Clamp Band należy do rodziny urządzeń wspomagających integrację oraz montaż satelitów (ang. MGSE – Mechanical Ground Support Equipment), która – obok mechanizmów – jest wiodącą specjalizacją SENER Polska. Tylko kilka firm w Europie oferuje sprzęt tego typu w podobnej klasie, więc opracowana technologia ma dla firmy ogromne znaczenie. Nie tylko pozwoli przedsiębiorstwu na skuteczne konkurowanie na rynku globalnym, ale także stwarza korzystne warunki dla dalszego rozwoju polskiego sektora kosmicznego. 

Clamp Band można porównać do wielkiej opaski zaciskowej lub zacisku taśmowego. To jedyny element łączący satelitę z urządzeniem do transportu satelity lub rakietą nośną, dlatego jego znaczenie jest kluczowe, a Clamp Band musi zapewnić trwałe i łatwe w montażu połączenie. 

Ważne fakty:

  • Urządzenie ma masę do 60 kg i musi być zdolne utrzymać maksymalnie 10 tonowego satelitę. Clamb Band ma 1,7 metra, a jego główny element – stalowa taśma – grubość zaledwie 3 mm.  
  • Na Clamp Band będzie działać moment gnący 640 kiloniutonometrów – można to porównać do masy około 44 samochodów osobowych zawieszonych na ramieniu 1 metra.
  • Clamp Band będzie wykorzystywany w ekstremalnych warunkach próżni, w temperaturach od -40 do 70 stopni Celsjusza.

Poza know-how, w ramach programu PLIIS powstało stanowisko testowe, które zostanie w kraju i będzie służyło do sprawdzania funkcjonalności kolejnych urządzeń. Budżet projektu wyniósł ponad 300 tys. Euro, z czego znaczna część trafiła do polskich partnerów:

„Nasza firma, korzystając z możliwości międzynarodowej grupy SENER, chętnie dzieli się doświadczeniem i włącza do rynku kosmicznego firmy z innych sektorów, które być może nawet nie myślały, że mogą być jego częścią. Dzięki współpracy z nami mają możliwość zdobywania nowych umiejętności, poznawanie specyfiki tego sektora oraz późniejszego samodzielnego starania się o kolejne kontrakty. Stanowi to pozytywny impuls dla całej polskiej gospodarki, na czym nam bardzo zależy” – mówi Janusz Grzybowski, Project Manager projektu Clamp Band w SENER Polska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments