GAIA-X, Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Danych i Chmury (European Association for Data and Cloud, AISBL) zostało oficjalnie ustanowione. Po podpisaniu i złożeniu dokumentów założycielskich we wrześniu 2020 roku, GAIA-X została ustanowiona jako podmiot prawny wraz z końcem stycznia 2021 roku. Organizacja posiada teraz osobowość prawną jako międzynarodowe stowarzyszenie non-profit podlegające prawu belgijskiemu (AISBL).

Gaia-X to ekosystem rozwiązań i usług cloud computing, którego powstanie zainicjowały europejskie firmy. Pracują nad stworzeniem środowiska, w którym dane mogą być udostępniane i przechowywane pod kontrolą ich właścicieli i użytkowników, gdzie zasady są jasno określone i przestrzegane. Dane i usługi mają być łatwo dostępne, kompilowane i wymieniane.

GAIA-X ma potencjał stworzenia bezprecedensowych możliwości dla innowacyjnych, opartych na danych modeli biznesowych i nowych rozwiązań, które pomogą europejskim przedsiębiorstwom – każdej wielkości i z każdej branży -zwiększyć skalę działania i konkurować na arenie międzynarodowej.

Niemcy i Francja mają wspólny cel –  stworzenie przestrzeni danych w chmurze, która jest zarówno suwerenna, jak i godna zaufania –  w celu wzmocnienia strategicznej europejskiej niezależności. Ten cel nabiera realnego kształtu właśnie poprzez utworzenie stowarzyszenia GAIA-X.

Przyszłość to nie chmura, jaką znamy, ale raczej multi-chmura. Właśnie interoperacyjność ekosystemów chmurowych jest kluczem do wprowadzenia na rynek użytecznej i konkurencyjnej oferty – nie tylko pochodzącej od poszczególnych dostawców, ale też wspólnej. Jesteśmy dumni z bycia współzałożycielem i członkiem zarządu GAIA-X. Chcemy gromadzić europejskich graczy z branży chmury i danych, odzyskać suwerenność i zapewnić europejskim klientom swobodę wyboru, jego odwracalność i jednolity front” – podkreśla Yann Lechelle, CEO Scaleway, drugiego największego europejskiego dostawcy chmury obliczeniowej i jednego z 22 założycieli GAIA-X.

Scaleway wirtualnie “udał się” na oficjalne podpisanie statutu stowarzyszenia. Od czasu złożenia dokumentów założycielskich przez 22 pierwotnych członków jesienią ubiegłego roku, wnioski o przyjęcie do stowarzyszenia złożyło ponad 200 firm i organizacji badawczych. Zostaną one rozpatrzone przez zarząd stowarzyszenia na początku marca.

„Nadszedł czas na zmianę paradygmatu. Firmy, które pozyskują, wykorzystują i wytwarzają dane, powinny właśnie teraz podjąć decyzję o sposobie obrony przed niepewnością geopolityczną, która czeka je w przyszłości. Powinny wybrać współpracę z podmiotami – zazwyczaj z europejskimi dostawcami – które działają w oparciu o najsurowsze zasady dotyczące ochrony danych wrażliwych” – twierdzi Yann Lechelle.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments