Pandemia koronawirusa gwałtownie przyspieszyła rozwój rynku aplikacji skierowanych dla branży budowlanej i nieruchomości. Konieczność zdalnego delegowania części zadań napędziła m.in. wyniki spółki PlanRadar, która kilka miesięcy temu zadebiutowała na polskim rynku i skokowo zwiększyła sprzedaż. Autorzy aplikacji spodziewają się jednak, że to nie koniec wzrostów, a dopiero początek cyfrowej rewolucji na rynkach.

Wprowadzony na początku 2020 roku lockdown, a następnie ograniczenia w sposobie funkcjonowania firm, znacząco wpłynęły na tempo wdrażania rozwiązań IT wspierających pracę zdalną. Przedsiębiorstwa masowo poszukiwały narzędzi umożliwiających mobilne zarządzanie projektami i zapewniających zdalne delegowanie zadań. Ostatnie miesiące okazały się niezwykle intensywne m.in. dla austriackiej spółki PlanRadar, która w sierpniu ubiegłego roku oficjalnie rozpoczęła działalność na polskim rynku. Oprócz siedziby w Warszawie, tylko w minionym roku firma otworzyła swoje placówki m.in. w Moskwie, Sztokholmie, Paryżu czy Madrycie. Warto przy tym podkreślić, że spółka odnotowała także wzrost o blisko 100 proc. w 2020 roku. Aktualnie z aplikacji PlanRadar korzysta już ponad 10 tys. klientów i 80 tys. użytkowników w 46 krajach, w tym również w Polsce.

Pojawiliśmy się na polskim rynku w trudnym i wymagającym okresie pandemii, jednak już od początku spływało do nas mnóstwo zapytań. Firmy doceniły możliwość zdalnego delegowania zadań i mobilnego zarządzania projektami, ponieważ jest to rozwiązanie szyte na miarę dzisiejszych potrzeb biznesowych, które równie efektywne i przydatne pozostanie także po wygaszeniu pandemii. Jesteśmy przekonani, że to dopiero początek cyfrowej rewolucji. Firmy, które raz przekonają się do cyfrowych rozwiązań, nie będą już chciały wracać do analogowych pierwowzorów, a konkurenci nie będą mogli zostawać w tyle”oceniają Sander van de Rijdt i Ibrahim Imam, współzałożyciele PlanRadar.

Istotną zaletą aplikacji, takich jak PlanRadar, jest prosta oraz intuicyjna obsługa. Mimo zaawansowanych funkcji oraz dużych możliwości oprogramowania, nowy użytkownik już
po zaledwie 10-minutowym szkoleniu jest w stanie zacząć z niego efektywnie korzystać. Cała praca odbywa się zdalnie, co pozwala nie tylko przyspieszyć i usprawnić jej przebieg, ale również zachować dystans społeczny, minimalizując ryzyko związane z zakażeniem koronawirusem.

Rok pod znakiem digitalizacji 

Według raportu „Przemysł 4.0 w Polsce – rewolucja czy ewolucja?”, sporządzonego przez firmę Deloitte, aż 70% liderów firm na polskim rynku uważa, że transformacja cyfrowa jest kluczem do utrzymania rentowności. Aspekt ten okazuje się szczególnie istotny w czasach spowolnienia gospodarczego, z którym mierzymy się obecnie. Zmiana modelu pracy, będąca skutkiem pandemii, na formę zdalną lub hybrydową, istotnie przyspieszyła postęp digitalizacji procesów zarządzania projektami. Rewolucja nie ominęła także branży budowlanej i nieruchomości, które musiały przystosować się do nowych obostrzeń oraz zadbać o przygotowanie zrealizowanych już budynków do obowiązujących norm bezpieczeństwa. Firmy z tych sektorów poszukiwały też narzędzi, które usprawnią komunikację w ramach organizacji oraz zabezpieczą ciągłość pracy, unikając tym samym opóźnień w przyjętym harmonogramie.

Podczas największego w historii, globalnego przejścia firm w tryb home office mieliśmy szansę przekonać przedsiębiorstwa do naszego rozwiązania. W dobie społecznego dystansu firmy zmuszone były do implementacji narzędzi, które w szybki sposób pomogą przenieść komunikację do kanałów online i umożliwią koordynację prac, bez potrzeby fizycznego kontaktu z pozostałymi członkami zespołu. Wdrożenie aplikacji PlanRadar ukazało przedsiębiorcom, że takie rozwiązania są skuteczne i podnoszą efektywność realizacji poszczególnych zadań nie tylko w czasie pandemii. Nasi klienci korzystają z naszego narzędzia podczas przeprowadzania kontroli pracowników, raportowania bieżących przedsięwzięć czy na potrzeby wewnętrznych procesów. Praca wykonywana jest w sposób znacznie bardziej skuteczny, a jego użytkownicy są w stanie zaoszczędzić nawet do siedmiu godzin roboczych tygodniowo, co znacząco przekłada się na korzyści finansowe” – mówi Bartosz Pietruszewski, Country Manager PlanRadar w Polsce. 

Ekspert PlanRadar dodaje, że branża budowlana nadal jest jednym z najmniej zdigitalizowanych sektorów w naszym kraju.

„Jednym z głównych powodów tego stanu jest późne pojawienie się odpowiednich narzędzi skrojonych na potrzeby tej branży. W tej sytuacji wyzwaniem dla firm IT jest wdrożenie rozwiązań, które nie zmienią diametralnie kultury organizacji, ale będą stanowić realne wsparcie w przeniesieniu dotychczasowej pracy do świata cyfrowego” – tłumaczy Pietruszewski.

Odpowiedzią PlanRadar na bieżące potrzeby rynku i klientów jest systematyczne udoskonalanie oferowanego narzędzia i wzbogacanie go o kolejne, nowe funkcje. W ostatnim czasie aplikacja została zintegrowana z technologią BIM, która pozwala na modelowanie poszczególnych projektów w modelu 3D, a dodatkowo uzyskała też certyfikat ISO 27001, potwierdzający zgodność z najwyższymi standardami bezpieczeństwa przechowywanych i przetwarzanych informacji. Sama aplikacja posiada wsparcie dla użytkowników w języku polskim, ale na wszechstronną pomoc mogą liczyć również wielojęzyczne zespoły, których nie brakuje w polskiej branży budowlanej i nieruchomości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments