Agnieszka Osuch, Asset Manager Hines Polska, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o rozwiązaniach cyfrowych jak wygląda w ocenie firmy adopcja rozwiązań cyfrowych w branży real estate, czy covid przyspieszył cyfryzacje procesów czy to na poziomie modelu biznesowego, czy zarzadzania nieruchomościami czy rozwiązań dla klientów. Jak firma pozycjonuje się strategicznie wobec takich haseł jak cloud, AI, IoT.

Rozwiązania cyfrowe są już obecne na rynku nieruchomościowym od pewnego czasu. To właśnie one niejednokrotnie decydują o przewadze konkurencyjnej, przyczyniając się do zwiększenia efektywności pracy oraz redukcji kosztów. Pomagają także ograniczyć wpływ działalności gospodarczej na środowisko i podnoszą poziom bezpieczeństwa, tak ważny w czasie pandemii.

Nic więc dziwnego, że w tym roku zainteresowanie nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, zarówno ze strony zarządców nieruchomości, jaki i najemców, znacząco wrosło. Coraz więcej firm decyduje się też na ich wdrażanie.

Z rozwiązaniami cyfrowymi najczęściej spotkamy się w magazynach. Przykładem może być
automatyczna kontrola dostępu czy inteligentne systemy sterowania oświetleniem, umożliwiające jego wygaszanie i włączanie w oparciu o czujniki ruchu, a także dopasowanie jego natężenia w różnych pomieszczeniach w zależności od intensywności światła dziennego.

Rosnącą popularnością cieszą się systemy zdalnego zarządzania i monitoringu stanu nieruchomości oraz zużycia mediów, a także aplikacje mobilne oferujące potencjalnym najemcom wirtualny spacer po obiekcie. W przyszłości spodziewamy się jeszcze częstszego wdrażania oraz aktualizacji systemów BMS umożliwiających efektywne i bardziej oszczędne zarządzanie całym obiektem z jednego miejsca.

Konieczne jest przy tym zastosowanie inteligentnej infrastruktury, która będzie regularnie
raportować wszystkie, nawet najdrobniejsze odchylenia od normy. Dzięki przetwarzaniu danych dotyczących np. zużycia energii przez systemy klimatyzacji/ogrzewania w budynku można optymalizować koszty oraz identyfikować potencjalne problemy, zanim one wystąpią.

Cyfrowe rozwiązania coraz częściej stosowane są także w procesie budowy. Dzięki nim deweloperzy mogą skuteczniej kontrolować czas i budżet inwestycji, optymalizując koszty. Przyszłością będzie cyfrowa dokumentacja, ułatwiająca pracę na projekcie wielu osobom, a także system zarządzający dostawami materiałów na place budowy.

Z pewnością postępować będzie także automatyzacja. Już teraz na rynku możemy spotkać się z całkowicie zautomatyzowanymi magazynami. W tej branży nowoczesne technologie bez wątpienia odgrywają szczególną rolę, determinując dalsze kierunki rozwoju.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments