Tworzenie sztuki z pomocą sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej popularne. Konkurs Digital Ars to szansa dla wszystkich artystów, którzy tworzą sztukę we współpracy ze sztuczną inteligencją. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody, a zwycięskie prace zostaną wystawione w Muzeum Narodowym.

Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI) już dawno przestała być futurystyczną ciekawostką technologiczną. To dziś jeden z najważniejszych trendów transformacyjnych światowej gospodarki. Jest obecna nie tylko w biznesie, ale również w życiu codziennym – od prywatnych asystentów w telefonie po ochronę naszych pieniędzy w banku. Tak szeroki zakres jej zastosowania sprawia, że coraz więcej branż interesuje się potencjałem AI – w tym również sektor kreatywny.

Do popularyzacji pojęcia sztucznej inteligencji w znacznym stopniu przyczyniła się właśnie kultura i sztuka, które dziś czerpią z możliwości oferowanych przez technologię. Uczenie maszynowe i sztuczne sieci neuronowe ręką robota tworzą dzieła, które na światowych aukcjach osiągają zawrotne ceny. Systemy AI coraz lepiej samodzielnie radzą sobie z różnymi zadaniami, a artyści traktują je jako jedno z narzędzi pracy.

Sztuka w nowym wydaniu

Sztuczna inteligencja na nowo definiuję pojęcie sztuki oraz umożliwia eksperymentowanie z formą. Dlatego Fundacja Digital Poland wspólnie z partnerami w ramach tegorocznego Festiwalu Cyfryzacji stworzyła konkurs Digital Ars. To pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób, które w swojej pracy artystycznej wykorzystują dane i algorytmy.

„Powinniśmy przestać rozdzielać technologie i sztukę.Myślę, że są to obszary, które idą ręka w rękę i jestem przekonana, że artyści coraz odważniej posługują się tymi narzędziami w swojej pracy. Widzimy takie realizacje na styku bardzo klasycznych dziedzin jak sztuki wizualne, taniec czy balet i właśnie technologii” – podkreśla Katarzyna Stanny, pełnomocnik wydziału Sztuk Mediów ASP w Warszawie oraz członkini rady konkursowej Digital Ars.

Polska może pochwalić się wieloma fantastycznymi, kreatywnymi twórcami.Organizatorzy konkursu chcą pokazać, że rozwój technologii pozwala nam korzystać nie tylko z nowych środków wyrazu, jakimi mogą być grafika komputerowa, ale oferuje znacznie więcej.

„Wychodzę z założenia, będąc bardzo wierna temu co klasyczne w sztuce, że technologie i sztuczna inteligencja mogą poszerzyć świat sztuki o zupełnie nieznane w tej chwili obszary. Trzymając się tradycyjnych metod widzimy pewną przewidywalność idei. W momencie, kiedy artyści dostają nowe narzędzia, może się okazać, że pomysły na sztukę zupełnie wykraczają poza sfery, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Obraz jest czymś podstawowym, natomiast przypuszczam, że istnieją tak dalece nieznane nam w tej chwili formy, które właśnie dzięki sztucznej inteligencji mogą okazać się interesujące” – tłumaczy członkini rady konkursowej.

Digital Ars

Celem Digital Ars jest wsparcie rozwoju innowacji w Polsce poprzez promocję możliwości AI oraz oswajanie lęków w obszarze sztucznej inteligencji.

„Pamiętajmy o tym, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było komputerów. One też wydawały się zagrożeniem. Natomiast w tej chwili każdy ma smartphona, który jest narzędziem towarzyszącym człowiekowi. Komputery nie zastąpiły do końca ludzi właściwie w żadnym obszarze. Pomagają nam jednak rozwijać się w wielu aspektach. Zadaniem konkursu jest pokazanie zmieniającego się świata sztuki. Technologia wpływa nie tylko na biznes i świat finansów, ale także inne dziedziny naszego życia.Chcemy przybliżyć nowoczesną sztukę szerokiemu gronu odbiorców” – mówi Konrad Korzeniewski, partner w firmie Enky Consulting oraz członek rady konkursowej.

Fundacja Digital Poland pragnie przybliżyć społeczeństwu możliwości AI oraz zachęcić do dialogu o nowych technologiach i ich roli we współczesnym świece. Jak wynika z raportu organizatorów na temat ekosystemu sztucznej inteligencji w Polsce, mimo jej rosnącej popularności tylko 0,1 proc. wszystkich specjalistów w Europie pracuje w sektorze sztuki i kultury. Publikacja uwidacznia potrzebę rozwoju niezagospodarowanego obszaru, który ma duży potencjał.

„To szansa na odsłonę innego rodzaju sztuki. Już dziś istnieją programy, które pozwalają tworzyć trójwymiarowe rzeźby przy użyciu głosu. To jest coś zaskakującego, że przekładamy ton na trójwymiarową formę. Jeszcze niedawno było to wręcz niemożliwie, żeby dłuto rzeźbiarskie zastąpić głosem. Okazuje się, że na skutek rozwoju technologicznego po prostu poszerzamy spektrum dostępnych narzędzi” – dodaje Katarzyna Stanny.

Zasady konkursu

Konkurs skierowany jest do zespołów oraz indywidualnych artystów i programistów, którzy tworzą dzieła sztuki w postaci obrazu, video, dźwięku bądź tekstu pisanego za pomocą algorytmów AI. Zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Nagrody konkursowe zostaną przyznane w trzech kategoriach:

  • Otwarta – dowolna sztuka i styl 
  • Nowa – stworzenie unikalnego dzieła sztuki przy użyciu AI 
  • Metamorfozy | Transformacje – artystyczna interpretacja znanych utworów i obrazów

Prace laureatów zostaną wystawione w galerii Muzeum Narodowego oraz zlicytowane na specjalnej aukcji. W każdej kategorii na twórców zwycięskich dzieł czeka nagroda pieniężna w wysokości 1.000 PLN ufundowana przez Digital Poland. Czas na nadesłanie zgłoszeń upływa z dniem 30.11.2020 roku. Więcej na stronie Festiwalu Cyfryzacji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments