Każdego roku świat obiegają informację o rosnącym zapotrzebowaniu na specjalistów branży IT, każdego dnia media donoszą o coraz większych szansach i możliwościach nowych technologii oraz o stale poszerzającej się skali ich wykorzystania.

Business Centre Club z początkiem maja 2020 r. opublikowało listę zawodów, których pracownicy mogą czuć się bezpiecznie na rynku pracy. Jednym z wyszczególnionych w zestawieniu jest zawód informatyka, co oznacza, że globalny kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa nie zagroził rozwojowi branży IT, a wręcz w wielu aspektach nawet zwiększył zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Szacuje się, że na całym świecie brakuje obecnie około 1 miliona programistów, a branża obejmuje także fachowców w innych zakresach np. testerów.

„Branża IT jest niezwykle chłonna. Prężnie się rozwija, co przekłada się na duże zapotrzebowanie na specjalistów. Deficyt w środowisku dostrzegają przede wszystkim pracodawcy, którzy oferują bardzo preferencyjne warunki pracy, duże możliwości rozwoju, ale również pełną ścieżkę edukacyjną w zakresie określonej specjalizacji” – mówi Tomasz Cieślar, manager w dziale Cloud Infrastructure Services w Capgemini Polska.

Kompetencje cyfrowe coraz bardziej niezbędne

W ramach programu „Inwestujemy w dobre pomysły” Capgemini przygotowało szkolenia IT dla dziewcząt ze szkół średnich w ramach projektu ITGrA, szkolenia dla seniorów w ramach projektu „Wirtualne okno na świat”, a także bezpłatne platformy szkoleniowe z kursami IT – Cyber Plac i Młodzi Programiści. Szkolenia te są tworzone i udostępnione przez wolontariuszy, pasjonatów i ekspertów programowania, którzy w wolnym czasie nagrywają je z myślą o dzieciach, młodzieży, dorosłych, w tym także o seniorach, dzieląc się wiedzą i umiejętnościami cyfrowymi.

Takie działania są tym ważniejsze, im większy postęp cyfryzacji społeczeństwa. Choć w znaczniej większości w Polsce (86,7 proc.) gospodarstwa domowe mają dostęp do internetu, to wciąż wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku, nie posiada kompetencji cyfrowych. Co istotne, coraz więcej instytucji, w tym także państwowych, przenosi swoje działania do online. Trend ten nasilił się m.in. w ciągu kilku ostatnich miesięcy, gdzie pandemia znacznie ograniczyła bezpośrednie kontakty. Więc aby móc umożliwić jak największej grupie osób dostęp do takich placówek, konieczne jest poszerzanie zakresu edukacji w kwestii umiejętności cyfrowych.

„Obie platformy – „Cyber Plac” i „Młodzi Programiści” – powstały w 2020 r., aby umożliwić w pełni bezpłatne szkolenia z zakresu IT. Umieściliśmy tam ciekawe materiały, z których użytkownicy mogą korzystać w wybranym przez siebie czasie, w odpowiednim tempie i bez ograniczeń, doszkalając się i szlifując swoje kompetencje cyfrowe, które mogą stać się solidnymi podstawami do rozwoju specjalizacji w tej dziedzinie” – mówi Magdalena Rucińska, liderka programu „Cyber Plac”.

Cyber Plac dla wszystkich grup wiekowych

Projekt Cyber Plac to nielimitowany dostęp do wirtualnych kursów, artykułów eksperckich i warsztatów online. W ramach tej platformy Capgemini oferuje zróżnicowany poziom i tematykę kształcenia – od kursów uczących podstaw obsługi komputera, poprzez naukę języków programowania, aż po bardziej specjalistyczne szkolenia z zakresu technologii IT.
W obrębie platformy znajdują się poszczególne kategorie:
  • e-Akademia, która obejmuje szereg przejrzystych i prostych lekcji na temat programowania i nowych technologii (sztuczna inteligencja, boty, programowanie dla nieprogramistów), stworzonych z myślą o młodzieży i dorosłych.
  • e-Junior, w ramach którego Capgemini oferuje trzy kursy i naukę ogólnych zasad programowania dla dzieci i młodzieży.
  • e-Senior, czyli szkolenia skierowane są szczególnie do osób starszych, które nie miały do tej pory styczności z komputerem. Są one realizowane we współpracy z projektem „Wirtualne okno na świat.”
  • e-Kobieta, która powstała z myślą o paniach, które mogą zacząć naukę w dowolnym momencie i kontynuować w najlepszym dla siebie czasie. Szkolenia uczą od podstaw komputera, programowania i poszerzają wiedzę o nowych technologiach.

„Młodzi Programiści” dla dzieci i młodzieży

Celem projektu Młodzi Programiści jest wspieranie głównie młodych talentów oraz dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, umożliwiając jak najlepszy start w świecie IT, poprzez gwarancję równego dostępu do wiedzy. Projekt ten został zorganizowany we współpracy z firmą Fabryka Naukowców.

„W ramach programu „Młodzi Programiści” Capgemini przygotowało ponad 2000 licencji na kurs programowania online w trzech językach: Scratch, Python i Roblox. Szkolenie jest dostosowane poziomem trudności do osób w wieku 8-18 lat, oraz zależne od dotychczas zdobytych umiejętności. Co istotne, użytkownicy mają zapewniony dożywotni dostęp do platformy, dzięki czemu w każdej chwili mogą wrócić do zasobów. Zwieńczeniem ukończenia kursu jest certyfikat” – tłumaczy Adam Konieczny lider programu „Młodzi Programiści.”

Połączeni w sieci

Innym z projektów, który realizuje Capgemini w ramach podnoszenia kompetencji cyfrowych społeczeństwa jest „Połączeni w sieci”. W zakresie tego programu prowadzone są bezpłatne szkolenia i techniczna pomoc dla nauczycieli szkół i placówek oświatowych we wdrożeniu Microsoft Office 365 Education. Narzędzia te mają za zadanie wspierać edukację zdalną, zwłaszcza w okresie pandemii, umożliwiać bliższy kontakt pracowników placówek oświatowych i uczniów w formie online.

Celem prowadzonych projektów jest podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród polskiego społeczeństwa, poprzez udostępnienie bezpłatnej edukacji, oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Dla wszystkich zainteresowanych dołączeniem do „Cyber Plac” lub „Młodzi Programiści” wciąż jest otwarta możliwość rejestracji i dołączenia do kursów. Szczegóły dostępne na stronach poszczególnych projektów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments