Technologiczne i zielone magazyny

Michał Białas, Country Head, Poland w Accolade, w komentarzu dla ISBtech o technologicznych i ekologicznych trendach w branży magazynowej.

Zastosowanie nowoczesnych technologii oznacza nie tylko większą efektywność w zarządzaniu obiektami magazynowymi, ale także bardziej zrównoważony rozwój w sektorze nieruchomości przemysłowych.

Znaczenie ekologicznego podejścia sukcesywnie wzrasta we wszystkich dziedzinach nowoczesnego biznesu, co potwierdzają oczekiwania naszych najemców z bardzo zróżnicowanych branż.

Jeśli możliwe jest efektywne wykorzystywanie zielonych technologii, aby sprostać wymaganiom klientów, przy jednoczesnym wpływie na zrównoważone środowisko rynku przemysłowego, to właśnie tego chcemy w Accolade.

Od 2015 roku skupiamy się na rozwoju wielu ulepszeń, pozwalających na zrównoważony rozwój. Jedną z kluczowych kwestii pozostaje zarządzanie wodą, w ogromnym stopniu wpływającą na ograniczanie niekorzystnych zmian klimatycznych.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu udało nam się wdrożyć unikalny system, pozwalający na zmniejszenie zużycia wody pitnej o 84% w porównaniu ze standardem branżowym.

Najczęściej stosowanym w halach rozwiązaniem w zakresie optymalizacji wykorzystania energii elektrycznej jest wykorzystanie oświetlenia LED. Równie popularne są czujniki światła w alejkach magazynowych, system zdalnego odczytywania mediów czy system automatycznie rozpoznający tablice rejestracyjne.

Jako Accolade znamy te rozwiązania i je stosujemy. Oprócz tego, zainwestowaliśmy w innowacyjne, przeszklone fasady w budynkach na terenie naszych dwóch inwestycji. Takie rozwiązanie w częściach biurowo-socjalnych poskutkowało podwyższoną izolacyjnością ścian i dachów oraz szczelnością, dzięki czemu została ograniczona emisja spalin i dwutlenku węgla.

Części biurowe wyposażone są również w klimatyzację sterowaną indywidualnie dla każdego z pomieszczeń. Ciekawym pomysłem, wdrożenie, którego rozważamy jest zastosowanie pomp ciepła, które w znacznym stopniu zwiększają wydajność energetyczną budynku.

W ten sposób pozyskuje się czystą, ekologiczną energię przy niewielkich kosztach. Innymi rozwiązaniami, którym przyglądamy się uważnie są systemy wentylacji nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego, co miałoby spowodować znaczny spadek zużycia energii cieplnej.

Wszystkie stosowane przez nas rozwiązania mogą przyczynić się do 56 procentowej redukcji zużycia energii i 58 procentowej redukcji śladu węglowego. Modelowym przykładem proekologicznego podejścia Accolade jest hala w Cheb, która zdobyła certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, spełniając jego kryteria w rekordowych jak do tej pory 90,68 procentach.

Oznacza to, że pozostaje obecnie najbardziej przyjaznym dla środowiska budynkiem przemysłowym na świecie. Cała branża magazynowa zdaje sobie sprawę z tego, że bez zastosowania metod mających na celu wsparcie środowiska nie będziemy mogli mówić o prawdziwym, zrównoważonym rozwoju.

Stąd widzimy przyszłość w stosowaniu kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych czy wykorzystaniu wody deszczowej do podlewania roślinności. Myśląc o ekologicznych rozwiązaniach, wprowadziliśmy car sharing, dzięki czemu pracownicy naszych najemców mogą zredukować koszty związane z dojazdem do pracy, tym samym ograniczając zanieczyszczenia powietrza.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments