Daftcode uruchamia startup w jednej z najbardziej dotkniętych przez pandemię gałęzi gospodarki, czyli w branży turystycznej. Spółka Stery, pomimo pandemii, w sześć miesięcy przeszła od fazy pomysłu przez pozyskanie Grupy eSky jako partnera strategicznego aż po znalezienie pierwszego inwestora, a większość prac nad startupem odbywała się zdalnie. Stery ma pomóc firmom w organizacji podróży służbowych i pozwoli zaoszczędzić na rezerwacji lotów czy hoteli.

 

Zarządzaj i oszczędzaj

Polska fabryka startupów Daftcode, mająca w swoim portfolio już kilkanaście spółek technologicznych, właśnie powołała do życia nowe przedsięwzięcie. Stery to platforma do zarządzania podróżami służbowymi, która pozwala firmom zaoszczędzić czas i pieniądze przy organizacji oraz rozliczaniu podróży. Aplikacja będzie działała w formule end-to-end, co oznacza m.in. że na platformie Stery użytkownik znajdzie cały wachlarz usług związanych z podróżą: loty i hotele, ale też połączenia kolejowe, wypożyczalnie samochodów czy ubezpieczenia podróżne.

Dodatkowo startup będzie oferował całodobowe wsparcie zarówno osobom korzystającym z platformy, jak i tym już będącym w podróży. Wszystko to ma być wspierane przez panel analityczny, który umożliwi pracodawcom bieżącą kontrolę wydatków ze względu na faktyczne miejsce powstawania kosztów. Unikalną funkcją platformy będzie też tzw. moduł incentywizacji.

Bartłomiej Szafranow, CEO Stery

„To ogromna wartość naszego rozwiązania. Polega na zachęcaniu podróżnych do rezerwacji tańszych lotów i hoteli niż przewiduje to firmowy budżet czy limit. Do wyboru tańszych wersji mają zachęcać różnego rodzaju benefity, co przełoży się na oszczędności dla firmy” – tłumaczy CEO Stery Bartłomiej Szafranow. 

Solidni partnerzy to szybki start 

Przed pandemią branża turystyczna z roku na rok notowała duże, stabilne wzrosty, a rozwiązania typu business travel management budziły spore zainteresowanie inwestorów VC. 

„Decyzja o tym, że Daftcode zbuduje venture w tej branży zapadła pod koniec 2019 roku. Chcieliśmy wykorzystać ten trend i uruchomić startup wspólnie z partnerem, który posiada ugruntowaną pozycję w turystyce. I tak udało nam się nawiązać relację z Grupą eSky, która dostrzegła wartość w tworzonym przez nas rozwiązaniu i zdecydowała się być partnerem strategicznym Stery. Grupa eSky jest dla nas nieocenionym wsparciem, bo zna specyfikę branży, my natomiast wiemy jak budować startupy” – mówi Paweł Seweryn, CEO Daftcode.

Paweł Seweryn, CEO Daftcode (po lewej) oraz Bartłomiej Szafranow, CEO Stery (po prawej)

Pandemia nie przekreśliła ich wspólnych planów, a zmusiła do dopasowania funkcji platformy do potrzeb wywołanych przez pandemię. Dostosowane do nowej rzeczywistości Stery szybko pozyskało pierwszego zewnętrznego inwestora i w połowie sierpnia podpisało umowę o finansowaniu na milion złotych. Co ciekawe, zespół Stery fizycznie spotkał się z inwestorem dopiero w momencie zamknięcia umowy, a wcześniejsze prace, rekrutacje i negocjacje odbywały się w pełni zdalnie. Młoda spółka wykorzysta te środki na rozwój platformy, która będzie dostępna dla klientów biznesowych w połowie 2021 roku.

Podróże służbowe w czasie pandemii

„COVID-19 zatrząsł wieloma gałęziami gospodarki, a jedną z najbardziej dotkniętych branż jest właśnie turystyka. Jednak wierzymy, że rynek się odbuduje i wróci do wolumenu sprzed pandemii” – mówi Szafranow.

Jak startup w obszarze podróży ma pomóc firmom w dobie pandemii? Pandemia dla wielu organizacji oznacza nagłą konieczność optymalizacji i cięcia wydatków. Stery ma pozwolić na bieżący monitoring kosztów podróży służbowych i szukanie oszczędności w tym właśnie obszarze.

„W czasie kryzysu firmy oczekują znacznie więcej wsparcia dla swoich podróżujących pracowników: w zakresie informowania o obostrzeniach w podróży, ogniskach zachorowań w pobliżu celu podróży czy wprowadzeniu „smart lockdowns”. W takiej sytuacji lepiej mieć wszystkie informacje w jednym miejscu, a będzie nim bieżąca obsługa podróży, jaką zapewni Stery” – dodaje CEO nowej spółki.

„Podróże służbowe są nieodłączną częścią każdego biznesu, który działa na skalę międzynarodową. Teraz, w dobie pandemii, utwierdzamy się w przekonaniu, że kontakt na żywo jest niezastąpiony, szczególnie w relacjach biznesowych – stąd pomysł na współpracę strategiczną z Daftcode przy projekcie Stery. Z naszych obserwacji i przewidywań wynika, że trwająca już przed pandemią transformacja na rynku podróży służbowych znacznie przyspieszy. Wierzymy, że Stery będzie krokiem do przodu w cyfryzacji usług podróżniczych dla firm” ‒ mówi Łukasz Habaj, Prezes eSky.pl S.A.