Joint venture smarta z globalnym kierownictwem

Mercedes-Benz Logo Mercedes-Benz Logo

Z ramienia nowego, globalnego joint venture pomiędzy Geely Holding (Geely) oraz Mercedes-Benz AG (Mercedes-Benz), formalnie zarejestrowanego pod koniec 2019 r. w Zatoce Hangzhou w Ningbo w Chinach jako „smart Automobile Co. Ltd.” (smart), powstała firma „smart Europe GmbH” (smart Europe) – spółka całkowicie zależna, której celem jest dostarczanie, sprzedaż i serwisowanie przyszłych modeli smarta na rynku europejskim.

Marka smart, światowy pionier w dziedzinie miejskiej mobilności, zapisuje kolejny rozdział w swojej historii – teraz jako wspólne przedsięwzięcie Mercedes-Benz i Geely. Nowa architektura dla samochodów w pełni elektrycznych stanie się podstawą dla wejścia smarta do segmentu B premium – pierwsze zbudowane na niej auta mają wejść na rynek od 2022r.

Smart potwierdza swój globalny zespół kierowniczy

Obierając kurs na nową generację pojazdów, smart wyznaczył kierownictwo mające wspierać dyrektora generalnego Xiangbeia Tonga. Wiceprezesem ds. sprzedaży, marketingu i obsługi posprzedażnej został Daniel Lescow, który ma kilkuletnie doświadczenie w rozwoju marki smart, a przez 6 lat pracował w Chinach. Jun Yang, w branży motoryzacyjnej obecny od ponad 25 lat, jako wiceprezes ds. badań i rozwoju będzie odpowiedzialny za rozwój techniczny smartów.

Dysponuje on rozległym doświadczeniem w prowadzeniu programów kompletnych aut w ramach marek Geely Holding. Funkcję wiceprezesa ds. finansów i dyrektora finansowego będzie pełnił Ulf Nestler, który od 8 lat przyczynia się do silnego rozwoju Mercedes-Benz w Chinach.

Smart Europe z międzynarodowym zespołem

Siedziba smart Europe jako spółki w pełni zależnej zostanie zlokalizowana w Leinfelden-Echterdingen (Stuttgart). Nowo powstała firma wraz ze swoim międzynarodowym zespołem będzie zarządzać wszystkimi działaniami w zakresie sprzedaży, marketingu i obsługi posprzedażnej nowej generacji smartów na europejskich rynkach.

Xiangbei Tong mianował dyrektorem generalnym smart Europe Dirka Adelmanna, który po pełnieniu kilku funkcji kierowniczych ds. sprzedaży i marketingu w globalnej sieci Mercedes-Benz z powodzeniem przekształcił smarta w markę aut z napędem całkowicie elektrycznym. W swojej nowej roli Adelmann skoncentruje się na stworzeniu wysoce efektywnego, zorientowanego na klienta modelu biznesowego, wykorzystując pełen potencjał joint venture Mercedes-Benz oraz Geely na rynkach Europy.

Dyrektorem finansowym smart Europe GmbH został mianowany Martin Günther, doświadczony dyrektor ds. finansów i kontrolingu w organizacji Mercedes-Benz Aftersales.