Nowy system operacyjny i narzędzia Nokii

Nokia na nowo definiuje infrastrukturę centrów danych, wdrażając nowoczesny sieciowy system operacyjny (NOS) oraz zestaw narzędzi deklaratywnych, umożliwiających zautomatyzowanie działalności operacyjnej na masową skalę.

Umożliwia on twórcom chmur obliczeniowych i centrów danych łatwe skalowanie oraz dostosowanie operacji do dynamicznie wzrastającego ruchu sieciowego i zmieniających się wymagań technologicznych wynikających z rozwoju takich technologii jak 5G czy Przemysłu 4.0.

Nowe rozwiązania – Nokia Service Router Linux (SR Linux) NOS i Nokia Fabric Service Platform (FSP) – zostały opracowane wspólnie z wiodącymi światowymi firmami z sektora usług internetowych, w tym między innymi z Apple, które wdraża tę technologię w swoich centrach danych.

Stoimy w obliczu ogromnego wzrostu zapotrzebowania na aplikacje oparte na chmurze i rosnącego zastosowania nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i AR/VR. Rozbudowana i stale rosnąca społeczność twórców chmury wymaga bezprecedensowego poziomu elastyczności i dostosowania do specyficznych potrzeb – od komponentów sieciowych po obsługę i monitorowanie rozległych centrów danych. 

Sieciowe systemy operacyjne nie były w stanie nadążać za tymi potrzebami. Tradycyjne systemy, choć podlegają ciągłemu rozwojowi, są trudne do modyfikacji, integracji i automatyzacji. Przykładowo, dzisiejsze wiodące rozwiązania udostępniają tylko ograniczone funkcje dostosowywania, a nawet wtedy wymagają żmudnej integracji.

Często oznacza to, że gdy dostawca NOS dokona aktualizacji oprogramowania, podstawowe aplikacje wymagają ponownej konfiguracji. Niemniej, pojawiają się też nowsze, otwarte systemy, ale zazwyczaj są trudne w obsłudze i na ogół nie sprawdzają się na masową skalę.

Nokia SR Linux jest architektonicznym krokiem naprzód. To pierwszy w pełni nowoczesny systemem NOS oparty na mikroserwisach, a SR Linux NDK (zestaw programistyczny) oferuje kompletny i bogaty zestaw możliwości programowania. Natomiast same aplikacje można łatwo integrować za pomocą nowoczesnych narzędzi, takich jak gRPC (zdalne wywoływanie procedur) i protobuf, bez rekompilacji, a także ograniczeń językowych czy zależności.

SR Linux odziedziczył również sprawdzone w użyciu protokoły internetowe Nokii z systemu operacyjnego routera usługowego (SROS), który jest znakiem rozpoznawczym ogromnej bazy zainstalowanych routerów klasy operatorskiej. SR Linux jest więc pierwszym w branży elastycznym i otwartym środowiskiem tworzenia aplikacji sieciowych.

 

„Od dziesięcioleci współpracujemy ze światowymi operatorami telekomunikacyjnymi. Rozumiemy więc wyzwania inżynieryjne związane z budową oraz funkcjonowaniem sieci IP o krytycznym znaczeniu dla biznesu i realizacji projektów w skali globalnej. Jednak dzisiejsze, masowe centra danych mają swoje własne, unikalne wyzwania operacyjne.” – mówi Basil Alwan, prezes ds. IP i sieci optycznych w Nokii.

„Projekt SR Linux był tzw. czystą tablicą, wymagającą koncepcyjnego przemyślenia, którą udało nam się ‘zapisać’ czerpiąc z naszej współpracy z Apple i innymi partnerami. Powstałe w jej efekcie rozwiązanie jest imponujące pod względem złożoności, skali oraz zapewnienia stabilnego funkcjonowania w przyszłości.” – zaznacza Basil Alwan.

Nokia FSP dostarcza natomiast zestaw narzędzi, których potrzebują twórcy chmur obliczeniowych do realizacji zamierzonych i opartych na regułach działań sieciowych. Należy podkreślić, że wykraczają one daleko poza systemy zarządzania skoncentrowane na węzłach.

FSP zostało bowiem zaprojektowane do budowania, wdrażania i monitorowania całej sieci centrów przetwarzania danych za pomocą zaawansowanych technologicznie systemów na poziomie sieci. Rozwiązanie zawiera technologie, które były dotychczas dostępne tylko dla największych twórców chmur obliczeniowych, jak np. wirtualny bliźniak cyfrowy, działający w czasie rzeczywistym i umożliwiający sprawną weryfikację działania i rozwiązywanie problemów.

Połączenie SR Linux i FSP zapewnia więc elastyczność, niezawodność i automatyzację, co ułatwia w efekcie skalowalność, adaptację i obsługę centrów danych i środowisk chmurowych.

„Regularnie ulepszamy wyposażenie naszych centrów danych za pomocą nowoczesnych technologii w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia zużycia energii. Korzystanie z nowego systemu Nokii umożliwi lepsze działanie sieci i routingu w naszym centrum w Viborg w Danii.” – mówi Adam Bechtel, wiceprezes ds. sieci w Apple.