J. Falkiewicz z Ericsson o „stosie zaufania” sieci 5G

Jacek Falkiewicz, dyrektor sprzedaży Ericsson Polska, o filozofii cyberbezpieczeństwa sieci 5G.

Z punktu widzenia technologicznego, budowa bezpiecznej sieci 5G wymaga absolutnie holistycznego podejścia, a nie skupiania się na pojedynczych elementach technicznych.

Sposób w jaki wszystkie technologie związane z 5G są budowane, zintegrowane, czy kontrolowane stanowi główne zagadnienie zarządzania zaufaniem. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że sieć 5G należy traktować jako infrastrukturę krytyczną.

„Trust stack”

Filozofia cyberbezpieczeństwa sieci 5G opiera się na 4 podstawowych aspektach, które w firmie Ericsson nazywamy stosem zaufania („trust stack”). Uwzględniają one wszystkie elementy powstawania sieci, od momentu procesu standaryzacji, przez produkcję elementów oraz oprogramowania, budowę sieci i jej eksploatację.

W procesie standaryzacji operatorzy i dostawcy sprzętu uzgadniają w jaki sposób sieci na całym świecie będą ze sobą współpracować czy też w jaki sposób będą chronić użytkowników przed złośliwym atakiem.

Z kolei dostawcy sprzętu przekładają uzgodnione standardy na fizyczne elementy i oprogramowanie. Następnie mamy proces planowania i konfiguracji sieci – jej budowa również musi uwzględniać konieczność zapewnienia docelowego poziomu bezpieczeństwa.

Wykorzystywane w procesie eksploatacji sieci procesy operacyjne także muszą być projektowane z taki założeniem. Skuteczność bezpieczeństwa sieci 5G jest zależna od wszystkich powyższych elementów.  Ta filozofia „security by design” towarzyszy działaniom Ericsson od początku pracy nad 5G.

Projekty w Polsce

Ericsson jako pierwsza firma uruchomiła komercyjne sieci 5G na czterech kontynentach. Teraz jesteśmy także pierwsi w Polsce. Bardzo intensywnie pracowaliśmy nad tym projektem i bardzo cieszymy się z uruchomionych pierwszych stacji 5G w siedmiu miastach Polski, które już służą abonentom sieci Plus.

Co ważne, współpracujemy ze wszystkimi operatorami sieci mobilnych w Polsce, a także z uczelniami, instytucjami naukowymi oraz start-upami, aby zapewnić szybką i bezpieczną łączność mobilną.