Wsparcie od firm tech w czasie pandemii

Firmy technologiczne przygotowały aplikacje pomagające w walce z wirusem, jak również wspierające zdalną pracę lub konsultację lekarską. Operatorzy telekomunikacyjny zapewniają, że ich sieć jest przygotowana na obsługę ruchu i odkodowują kanały…

Proaktywna identyfikacja zarażonych

DataWalk opracował rozwiązanie, które może proaktywnie identyfikować supernosicieli i osoby narażone na zarażenie koronawirusem, podała spółka. To pierwsze na świecie wykorzystanie analityki sieci powiązań do walki z rozprzestrzenianiem się wirusa, podkreśliła firma.

Zamiast statycznych raportów i zagregowanego obrazu rozprzestrzeniania się wirusa (które nie odpowiadają na pytania, kto mógł być zarażony i gdzie) DataWalk przeanalizował niewidoczne zależności, relacje pomiędzy miliardami danych w symulacji prowadzącej do odkrycia powiązań pomiędzy ludźmi, lokalizacjami, środkami transportu, ruchem transgranicznym w celu odnalezienia tzw. superroznosicieli oraz pacjentów 0, podano.

W tej chwili większość krajów na świecie ma pojedyncze zachorowania i łatwo określić, które osoby są zagrożone, ale już za chwilę sytuacja może się diametralnie zmienić i będzie bardzo trudna do opanowania. Z tego powodu zrobiliśmy proste ćwiczenie, zastosowaliśmy opatentowaną przez nas technologię, łącząc w kilka dni przykładowe dane o strukturze identycznej do tej, jaką dysponują wyspecjalizowane instytucje” – powiedział prezes Paweł Wieczyński, cytowany w komunikacie.

Cyfrowe obrazowanie występowania

Esri Polska opracowało aplikację cyfrowego obrazowania występowania koronawirusa, podała spółka.

Koronawirus rozprzestrzenia się w tempie, które zaskakuje. Droga występowania i przemieszczania się wirusa zatacza coraz szersze kręgi. Z pomocą przychodzą rozwiązania pozwalające na wizualizację i analizę danych na cyfrowych mapach (GIS), które pozwalają na monitorowanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w czasie rzeczywistym. Obrazowanie w ten sposób występowania wirusa COVID-19 jest czytelne dla wszystkich, nawet dla osób bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Powstało kilka rodzajów aplikacji. Jedną z nich opracował polski oddział Esri” – czytamy w komunikacie.

Sztuczna inteligencja vs. koronawirus

Specjaliści SAS, firmy specjalizującej się w analityce biznesowej, przekonują, że wykorzystanie systemów analitycznych i podejmowanie decyzji w oparciu o dane zwiększa zaufanie społeczeństwa do decyzji rządów i służby zdrowia.

Podobnie jak w przypadku innych epidemii, na temat koronawirusa pojawia się wiele nieprawdziwych informacji. Wykorzystanie systemów analitycznych, w tym rozwiązań SAS, pozawala uargumentować konkretne decyzje dotyczące walki z wirusem. Analizy danych pochodzących z wielu źródeł dają poczucie, że osoby decyzyjne mają pełen obraz zagrożenia,panują nad sytuacją i kontrolują, jak rozprzestrzenia się wirus”  tłumaczy Radosław Pidzik, Headof Customer Advisory Central Europe w SAS.

Bezdotykowa dostawa

Pyszne.pl: Jako środek ostrożności w odpowiedzi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, serwis świadczyć będzie dostawę pozwalającą uniknąć kontaktu fizycznego. Obejmie ona wszystkie restauracje w serwisie. Dostawcy są instruowani, aby dzwonić do drzwi klientów i zostawiać torbę z jedzeniem przed drzwiami. Rozwiązanie to będzie zastosowane we wszystkich krajach europejskich, gdzie działa Takeaway.com, którego częścią jest Pyszne.pl.

Wsparcie cyfrowej edukacji

Google: Chce, żeby zwłaszcza w obecnej sytuacji jego narzędzia pomagały wszystkim znaleźć wiarygodne informacje o koronawirusie, sytuacji w Polsce i na świecie, a także ułatwiały zdalną naukę dzieciom i placówkom edukacyjnym: Google bezpłatnie udostępnia w Polsce dostęp do pakietu G Suite dla Szkół i Uczelni. Dzięki takim produktom jak Google Classroom, Dysk, Hangouts Meet i wielu innym, możliwa jest efektywna i ciekawa nauka w domu. Już teraz wszystkie szkoły mogą zarejestrować się w programie. Te same narzędzia do pracy zdalnej i współpracowania na odległość udostępniamy także polskim firmom. Wprowadziliśmy bezpłatny dostęp do zaawansowanej funkcji prowadzenia wideokonferencji za pośrednictwem Hangouts Meet dla wszystkich użytkowników G Suite. Uruchomiliśmy w Polsce alert SOS w wyszukiwarce, który pomaga znaleźć najnowsze wiadomości, wskazówki dotyczące bezpieczeństwa oraz linki do źródeł sprawdzonych informacji, jakimi są specjalna strona internetowa polskiego rządu oraz portale Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podano w informacji.

Cyfrowa komunikacja

Microsoft: Teams i inne rozwiązania Microsoft w ramach bezpłatnego Office 365 A1 stworzone dla edukacji umożliwiają uczniom i studentom swobodną i zdalną naukę. Materiały i zadania mogą zostać udostępnione w trybie online, a uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy współpracować przy pomocy zdalnych komunikatorów, które pozwalają zarówno na pracę grupową, jak i indywidualną. Źródło: spółka

Cisco: W ostatnich tygodniach w krajach dotkniętych wirusem odnotowuje 7-krotny wzrost w korzystaniu z wersji nieodpłatnej aplikacji Webex, platformy do współpracy od Cisco. W związku z ostatnimi wydarzeniami, Cisco rozszerzyło bezpłatną wersję usługi Webex, która obejmuje teraz spotkania dla maksymalnie 100 uczestników, bez ograniczeń czasowych. Ponadto Cisco zapewnia klientom niekorzystającym dotychczas z Webexa bezpłatne licencje na 90 dni. Dotychczasowi klienci otrzymują dostęp do rozszerzonych funkcji w celu spełnienia rosnących wymagań.

Domowa rozrywka

Play, Orange i Vectra przygotowały odkodowane kanały na swoich platformach.

Grupa Cyfrowego Polsatu, w tym Plus i Netia, podały że ich instrastruktura sieciowa jest przygotowana na obsłużenie rosnącego w ostatnich dniach ruchu głosowego oraz większej ilości transferowanych danych.

Zdalna konsultacja lekarska

Trustedoctor: Globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa prowadzi do wzrostu popytu na konsultacje online ze specjalistami. Naprzeciw tej potrzebie wychodzą spółka, która w ostatnim miesiącu odnotowała trzykrotne zwiększenie zapisów do lekarzy poprzez swoją platformę.

Elektroniczna kontrola pochodzenia

SoftBlue, notowana na NewConnect innowacyjna spółka technologiczna komercjalizująca projekty naukowe, stworzy kolejny projekt dedykowany społeczeństwu. Tym razem, bydgoska firma opracuje nowatorską platformę internetową „EcoScan”, dzięki której konsumenci żywności w prosty i przejrzysty sposób zdobędą szczegółową wiedzę o danym produkcie i jego składzie. W perturbacjach związanych z łańcuchem dostaw towarów, spowodowanych koronawirusem COVID-19, platforma internetowa poprzez zaimplementowane w procesach odpowiednie algorytmy umożliwi również kontrolowanie źródła pochodzenia półproduktów oraz ich przebytej drogi. Projekt otrzymał dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Jego wartość opiewa na ponad 3 mln zł, z czego 2,2 mln zł pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej.