„5G jest kontynuacją 4G. To ewolucja, nie rewolucja”

Gospodarka 4.0. jest dla jednych rewolucją, a dla innych naturalną koleją rzeczy, będącą skutkiem rozwoju polskiego rynku. Z całą pewnością daje możliwość powstania nowych dziedzin gospodarki związanych z automatyzacją procesów, autonomicznymi pojazdami czy wirtualną rzeczywistością. Na zdjęciu Tony Bao, CEO Huawei Polska.

Bieżąca transformacja stwarza nowe możliwości biznesowe i napędza postęp. Za tymi zmianami musi iść w parze rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, która jest filarem przemysłu 4.0. Takie wnioski płyną z 18. Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury, które odbywa się w Warszawie. 5G jest coraz bardziej popularnym terminem używanym w kontekście rozwoju Internetu mobilnego.

IoT (Internet of Things), samochody autonomiczne i digitalizacja maszyn, to tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań, które nie byłyby osiągalne, gdyby nie nowa, tak oczekiwana, generacja Internetu. Do tego dochodzą kwestie związane ze Smart City, czy wirtualną rzeczywistością.

5G jest narzędziem i antidotum na wiele problemów – sektorowość, resortowość w gospodarce. Cyfryzacja pozwala te ograniczenia i bariery znosić. Kwestia trybu cyfryzacji w rozwiązywaniu problemów. Jestem umiarkowanym optymistą. 2020 r. to rok na pilotaż. I ten pilotaż nie jest kwestią skali – czy Warszawa czy Kowalowo Pom. To chodzi, by pilot musi mieć przełożenie na 2025 r., kiedy musi się on przełożyć na większe miasta i szlaki komunikacyjne.” – mówił na Sympozjum Rafał Sukiennik, Dyrektor Departamentu Rozwoju Cyfrowego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Wdrożenie wymaga zmiany przepisów regulujących kwestie związane z budową odpowiedniej infrastruktury. 18. Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury to miejsce, w którym z różnych perspektyw można było spojrzeć na piątą generację łączności. Pozwoliło szukać odpowiedzi na pytania o to czy jesteśmy gotowi na te zmiany patrząc na polską gospodarkę, dostawców, firmy produkcyjne czy użytkownika końcowego oraz jak oceniamy próby wdrożenia tej sieci w Łodzi, czy centrum Warszawy?

5G jest kontynuacją 4G. To ewolucja, nie rewolucja. Poprzednia generacja jest jak fundament domu, to początek na którym jest budowana nowa technologia. Z tej perspektywy jest łatwo przejść z 4G na 5G. Ile to będzie kosztować i czy będziemy w stanie inwestować i w jakiej skali? Jeżeli będziemy postępować ewolucyjnie to nie ma z tym problemu. Pozostaje kwestia do czego zostanie wykorzystana ta sieć i jakie mogą być z niej korzyści? To są pytania do operatorów i rządów. Z wydarzeń w Europie, Chinach i nawet Ameryce to większość krajów stosuje to podejście ewolucyjne” – mówił Tony Bao, CEO Huawei Polska.

To jest wyścig z czasem żeby nie być w tyle w stosunku do naszych partnerów z Unii, żeby wdrożyć sieć 5G. Trzeba się liczyć z ilością kapitału potrzebną do wdrożenia jej tak, aby objęła swoim zasięgiem sensowną ilość populacji i dała możliwość realizacji wszystkich elementów sieci, związanych z prostym przesyłaniem danych od użytkownika do użytkownika. To są gigantyczne inwestycje. Patrząc na naszych operatorów, trzeba znaleźć model gdzie państwo i operatorzy znajdą złoty środek.” – mówił Jacek Niewęgłowski, Senior Advisor, P4.

50% przedsiębiorstw na świecie korzysta z usług chmurowych w najbardziej zaawansowanych technologicznie krajach. Dla porównania w Polsce to jedynie 10%. Niedługo może się to zmienić. Już w 2020 roku planowane jest wprowadzenie Narodowej Chmury, zarówno dla polskiej administracji, jak i biznesu. Rozpocznie to zupełnie nowy etap w cyfrowym rozwoju krajowych przedsiębiorstw. Już od jakiegoś czasu bardzo widoczny staje się trend promowania rozwiązań chmurowych, zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym w całej Europie. Jest to nowoczesne i efektywne rozwiązanie, którego nie mogło zabraknąć w agendzie 18. Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury.

Spotkali się na nim prezesi największych polskich firm, przedstawiciele administracji publicznej i reprezentacja rządowa, by wspólnie dyskutować nad stanem obecnym i przyszłością krajowej chmury narodowej. Już wiele prywatnych, dużych firm zdecydowało się na migrację do chmury. Jakie mają refleksje? Jakie mają uwagi odnośnie pomysłu modelu gospodarki współdzielonej dla wszystkich instytucji rządowych i urzędów centralnych?

To główne pytania poruszone na sympozjum  jest poświęcone rozwojowi bardzo ważnych dziedzin czyli telekomunikacji i informatyki, w kontekście rozwijającej się polskiej gospodarki. Mówimy o tym, czego gospodarka potrzebuje dzisiaj od operatorów i jakie wyzwania stoją przed operatorami telekomunikacyjnymi czy dostawcami usług teleinformatycznych. Teleinformatyka i infrastruktura to dziedziny wiedzy i rozwoju, które stają się już dzisiaj siłą napędową gospodarki 4.0, stanowiącą fundament strategii zrównoważonego rozwoju rządu Premiera Mateusza Morawieckiego” – twierdzi Piotr Muszyński, Przewodniczący Rady Programowej, Założyciel i Prezes, FixMap.