Jesteśmy świadkami cyfryzacji przemysłu, w której znaczącą rolę odgrywa wykorzystanie przez przedsiębiorstwa produkcyjne zaawansowanych technologii związanych z Internetem Rzeczy czy też zastosowanie algorytmów machine learning. Elementy te, składają się na ideę Przemysłu 4.0., w myśl której dokonuje się zmiana z prewencyjnego modelu utrzymania ruchu, na ten o charakterze predykcyjnym. W ten trend wpisuje się działalność Elmodis – polskiej spółki technologicznej, która jest jednym z partnerów projektu Factory of the Future firmy Microsoft, mówi w rozmowie z ISBtech Paweł Jachyra, dyrektor sprzedaży w Elmodis.

W koncepcji ‚Fabryki Przyszłości’ znalazło się nasze kompleksowe rozwiązanie, służące do monitorowania, diagnozowania oraz predykcji stanu maszyn przemysłowych. Oferujemy dostęp do informacji, które pozwalają podejmować odpowiednie decyzje. Informacje te pochodzą z naszego rozwiązania, systemu Elmodis, który pozwala monitorować pracę maszyn w czasie rzeczywistym i określać ich stan oraz wykrywać nieprawidłowości w oparciu o technologię uczenia maszynowego, a także, finalnie, zapobiegać awariom i zachować ciągłość działania. Rozwiązanie wykorzystuje technologię chmurową Microsoft, jako że jest to jedyne tak elastyczne i wydajne narzędzie pozwalające na efektywną analizę dużej ilości danych” – wyjaśnia Jachyra.

W jego ocenie projekt „Factory of the Future” stwarza możliwość zaprezentowania rozwiązań  bazujących na IoT, firmom z branży przemysłowej, które by zachować konkurencyjność muszą otwierać się na nowe technologie i innowacje.

„Microsoft to jeden z naszych kluczowych partnerów. Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w gronie partnerów biorących aktywny udział w projekcie Fabryki Przyszłości. Liczymy, że pozwoli on na rozpowszechnienie i rozwijanie naszego rozwiązania na polskim, a następnie globalnym rynku, a w efekcie dotarcie do nowych, zagranicznych klientów, reprezentujących zróżnicowane branże – dodaje dyrektor sprzedaży w Elmodis..