SEG 2025

Już 13 kwietnia 2025 roku w Osace rozpocznie się Wystawa Światowa Expo 2025. Nasz kraj zaprezentuje się pod hasłem „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”, podkreślając, jak istotne jest czerpanie inspiracji z dorobku minionych pokoleń i przekształcanie go w siłę napędową przyszłości.

„Jesteśmy gospodarką, która się rozwija, która pokazała na przestrzeni ostatnich lat, że jest odporna na kryzysy, na które inne gospodarki europejskie okazały się być podatne. Chcemy to też pokazać w Osace. Mamy bardzo śmiałą agendę związaną z promocją polskiej gospodarki. To m.in. fora gospodarcze, które będą dotyczyły eksportu – mamy wiele dziedzin, które są na świecie oczekiwane, to są kwestie związane z najnowszymi technologiami, energetyką, energią odnawialną. To są też wydarzenia związane z promocją inwestycji, misje i spotkania biznesowe. Program promocji polskiej gospodarki przyniesie bardzo dobry efekt dla przedsiębiorców – podkreślił w trakcie konferencji minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

akpa20250313_expo25_osaka_kansai

„Pawilon Polski i otoczenie, które będzie promowało Polskę jest wyjątkowe pod wieloma względami. Ze względu m.in. na bryłę i przestrzeń, która została zaprojektowana w innowacyjny sposób. Pawilon i Wystawa Światowa w Osace będzie kolejnym krokiem w drodze do sukcesu Polski związanego właśnie z tego rodzaju wydarzeniami – powiedział minister Krzysztof Paszyk.

„Wystawa Światowa Expo 2025 to nie tylko okazja do promocji Polski na arenie międzynarodowej, ale także przestrzeń do budowania relacji i wymiany doświadczeń na najwyższym poziomie. W świecie, który zmienia się w szybkim tempie, chcemy pokazać, że Polska to kraj, który łączy tradycję z nowoczesnością, a nasze innowacyjne podejście do technologii, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej otwiera nowe perspektywy dla biznesu i nauki. Jestem przekonany, że nasza obecność w Osace przyczyni się do nawiązania długofalowych partnerstw oraz umocni pozycję Polski jako istotnego gracza na globalnej scenie gospodarczej i kulturalnej – zaznaczył Jacek Tomczak, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.

„Pawilon Polski na Expo 2025 będzie miejscem spotkań kultury, technologii oraz innowacji, które łączą tradycję z nowoczesnością. Polska, znana z bogatego dziedzictwa historycznego oraz dynamicznie rozwijającej się gospodarki, przedstawi swoje osiągnięcia w dziedzinach takich jak zrównoważony rozwój, nowe technologie, nauka i kreatywność – podkreśla Magdalena Skarżyńska, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu odpowiedzialnej za realizację udziału Polski na tegorocznym Expo.

Pawilon Polski na Expo 2025

Podczas Wystawy Światowej Polska zaprezentuje nowoczesne technologie i rozwiązania, które przyczyniają się do kształtowania przyszłości, a jednocześnie odwołują się do tradycyjnych wartości stanowiących fundament polskiego społeczeństwa. Z jednej strony pokażemy nowatorskie technologie związane z zieloną energią, transformacją cyfrową, sztuczną inteligencją, a z drugiej strony – zachowamy szacunek dla naszej kultury, tradycji rzemiosła, muzyki i sztuki. Polska przygotowała pawilon narodowy o powierzchni blisko 1000 m2, zlokalizowany w strefie tematycznej „Ratowanie Życia”.

„Koncepcja architektoniczna Pawilonu Polski została oparta na formie bryły, która budzi skojarzenia z falą polskiej kreatywności, rozchodzącej się poza granice kraju. Interaktywne instalacje artystyczne pozwolą poznać przekazywany przez pokolenia, polski „gen kreatywności”, który pozwala działać na rzecz lepszej przyszłości – mówi Maria Ostrowska, zastępca dyrektora Departamentu Wystawy Expo w PAIH, współtworząca koncepcję programową udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2025 Osaka.

Expo 2025: nowe perspektywy dla biznesu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z partnerami przygotowała szereg inicjatyw biznesowych, które umożliwią polskim firmom wejście na rynek japoński podczas największego wydarzenia promocyjno-gospodarczego na świecie.

„Kluczowym elementem promocji gospodarczej podczas Wystawy Światowej będą dwa najważniejsze wydarzenia biznesowe – Polsko-Japońskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Japońskie Forum Inwestycyjne. Oba wydarzenia zgromadzą przedstawicieli administracji, biznesu i inwestorów, tworząc przestrzeń do dialogu, nawiązywania relacji handlowych i budowania długoterminowej współpracy między Polską a partnerami z Japonii oraz innych krajów – tłumaczy Eliza Klonowska-Siwak, dyrektor departamentu Wystawy Światowej w PAIH, zastępca komisarza generalnego Sekcji Polskiej Expo 2025.

„W wymiarze dyplomatycznym, w działania promocyjne angażują się przedstawiciele wysokiego szczebla kręgów dyplomatycznych oraz administracji publicznej – w tym ambasady, instytutów oraz ministerstw z różnych obszarów. Współpraca obejmuje zarówno relacje bilateralne, w tym wizyty oficjalne między Polską a Japonią, jak również multilateralne, w gronie krajów unijnych – szczególnie w kontekście polskiej Prezydencji w Radzie UE – wyjaśnia Eliza Klonowska-Siwak.

Program wydarzeń towarzyszących na Expo 2025

„Dzięki współpracy z resortami Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Edukacji i Nauki oraz Sportu i Turystyki, a także 11 urzędami marszałkowskimi przygotowano programy promocji, które zapewnią kompleksową i unikalną w swej kreatywności prezentację Polski wśród ponad 160-ciu uczestników Expo. Tygodnie regionalne oraz tematyczne jak choćby Dni polskiej nauki i edukacji, Tydzień kultury polskiej, Tydzień Fryderyka Chopina, Tydzień sportu i turystyki wypełnią Pawilon Polski, Expo i sceny całej Japonii polską muzyką, tańcem, sztuką, rękodziełem, krajobrazem oraz polską myślą naukową, zapraszając tym samym do odwiedzenia naszego kraju – zapewnia Marta Zielińska, Zastępca Dyrektora w PAIH, koordynator programu wydarzeń towarzyszących.

Program promocji Polski na EXPO 2025 w Osace to ponad 100 wydarzeń – od konferencji i debat po warsztaty i projekty badawcze, realizowane we współpracy z 100 instytucjami partnerskimi, w tym Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Polska Organizacja Turystyczna, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, a także Filharmonia Narodowa, Instytut Adama Mickiewicza, który zaplanował szeroki wachlarz wydarzeń, angażując również artystów japońskich związanych z polską kulturą i sztuką. Program wystaw, koncertów zaprezentowany zostanie między innymi w przestrzeniach miejskich Osaki w okresie 30 marca – 23 października. I wreszcie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który pełni rolę kuratora działań promujących na Expo postać i twórczość Fryderyka Chopina.

Tradycyjnie w Pawilonie

Polski 3 razy dziennie przez 6 miesięcy wybrzmiewać będą recitale muzyki Fryderyka Chopina. Do Osaki przyjadą znakomici polscy artyści, muzycy i osobistości, w tym w Pawilonie Kobiet ze Zwiedzającymi Expo spotkają się zaproszone przez PAIH wspaniałe Polki.

Podczas Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai w Pawilonie Polski odbędzie się szereg istotnych wydarzeń takich jak: Ceremonia Otwarcia Pawilonu Polski (13.04.2025), Święto Konstytucji 3 Maja (3.05), Dzień Prezydencji Polski w Unii Europejskiej (30.06), Polski Dzień Morza (21 lipca) oraz Narodowy Dzień Polski (1.10).

Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai odbędzie się na wybudowanej na wodach Zatoki Osaka wyspie Yumeshima. Organizatorzy przewidują udział 161 krajów i regionów oraz 9 organizacji międzynarodowych. Wydarzenie potrwa do 13 października 2025 r. i szacunkowo odwiedzi je ponad 28 mln osób. Hasło przewodnie tegorocznej Wystawy to „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”, które podkreśla zbliżenie narodów i ludzi poprzez współpracę na skalę globalną i ponad wszelkimi podziałami na rzecz dobrego życia oraz lepszego jutra dla wszystkich.

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments