SEG 2025

Fundacja Digital Poland ogłosiła Listę Digital Shapers 2024, zestawienie liderów i innowatorów, którzy wyróżniają się kształtowaniu cyfrowej rzeczywistości w Polsce. W tegorocznej edycji, już siódmej z kolei, uhonorowano 24 przedstawicieli firm i instytucji technologicznych. Wyboru dokonała kapituła Digital Academy pod przewodnictwem Piotra Ciskiego, CEO Symfonii.

Tytuł Digital Shaper przyznawany jest wybitnym postaciom świata cyfryzacji i nowych technologii. O tym, kto znajdzie się na prestiżowej liście, decyduje Digital Academy – kapituła składająca się z 232 osób reprezentujących różne branże, świat nauki, organizacje publiczne oraz laureatów poprzednich edycji. Nagrody Digital Shapers nazywane są „cyfrowymi Oscarami”.

„Bez współpracy nie ma rezultatów”

Digital Shapers to ludzie, którzy potrafią skutecznie wykorzystywać technologię do rozwiązywania istotnych problemów społecznych i biznesowych. Fundamentalna prawda o cyfryzacji jest jednak taka, że nawet najlepsze rozwiązania technologiczne nie przyniosą oczekiwanych rezultatów bez efektywnej współpracy między ludźmi, zespołami organizacjami. Dlatego też w tym roku wprowadziliśmy nową kategorię – współpraca – powiedział Piotr Ciski, prezes Symfonii, jednocześnie przewodniczący tegorocznej Digital Academy.

Wyróżnieni w tej kategorii zostali Sebastian Kondracki z Fundacji SpeakLeash, Kinga Stanisławska i Katarzyna Piasecka z European Women in VC i Natalia Ćwik za jej działalność dla Wikimedia Polska.

Jak przekonuje Ciski, w erze AI i automatyzacji to właśnie umiejętności miękkie, jak zdolność do budowania mostów między różnymi interesariuszami, stają się kluczowym czynnikiem sukcesu projektów technologicznych. – Polska, jako kraj graniczny Unii
Europejskiej, musi też brać pod uwagę geopolityczne wyzwania, takie jak skutki wojny w Ukrainie czy ryzyko działań hybrydowych. Jednak te wyzwania mogą paradoksalnie stać się szansą na wzmocnienie pozycji Polski jako lidera technologicznego w regionie – przewiduje CEO Symfonii.

Digital Shapers 2024. AI wspólnym mianownikiem

Obszary, na które szczególnie zwracano uwagę w tym roku przy wyboru Digital Shapers to cyberbezpieczeństwo, technologie chmurowe, automatyzacja procesów, integracja systemów oraz zaawansowana analityka danych. Wszystkie są silnie powiązane z rozwojem sztucznej inteligencji, która może znacząco wesprzeć automatyzację procesów decyzyjnych, analizę klientów i przewidywanie trendów.

To właśnie AI okazała się wspólnym mianownikiem dla wielu wyróżnionych. Prof. Andrzej Dragan optymistycznie kreśli jej przyszłość, pokazując, jak zmienia biznes i społeczeństwo. W kategorii Edukacja uhonorowano naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy kształcili specjalistów pracujących dziś w OpenAI. Z kolei wyróżnienie dla bielik.ai podkreśla znaczenie budowy otwartych modeli językowych. Kapituła Digital Academy oceniała kandydatów za działania podejmowane w roku poprzedzającym otrzymanie statuetki w jednej z sześciu kategorii: edukacja cyfrowa, transformacja cyfrowa, inwestycje, innowacje i technologie, współpraca oraz wizjoner.

Digital Shapers 2024. Lista laureatów

Edukacja
● prof. Jan Madey, prof. Krzysztof Diks | Uniwersytet Warszawski
● Jarek Łojewski | Fundacja Dobra Porażka
● Ewa Gąsienica-Samek | InstaKod

Transformacja cyfrowa
● Szymon Wałach | InPost
● Michał Kurasiński | Polpharma
● Jakub Marcinkiewicz i Michał Błaut | PKO BP

Inwestycje
● Rafał Brzoska | InPost
● Wojciech Sobieraj i Wojciech Sass | Vodeno
● Jakub Dwernicki | cyber_Folks

Innowacje i Technologie
● dr hab. Grzegorz Brona | Creotech Instruments
● Krzysztof Klimczak, Marek Rogoziński, Jarosław Sygitowicz | Authologic
● Stanisław Dałek | CloudFerro

Współpraca
● Sebastian Kondracki | Fundacja SpeakLeash
● Kinga Stanisławska, Katarzyna Piasecka | European Women in VC
● Natalia Ćwik | Wikimedia Polska (Wikipedia)

Wizjoner
● prof. Andrzej Dragan | Uniwersytet Warszawski
● Jacek Dukaj | Pisarz
● Łukasz Jankowski | Naczelna Izba Lekarska

Symfonia to ekosystem technologiczny wspierający ponad 55 tysięcy firm i biur rachunkowych w Polsce i Rumunii. Jako część międzynarodowej Grupy Symfonia, do której należą spółki HRTec, moreBIT, Softeh Plus i Nefeni, integruje najlepsze światowe praktyki i technologie. Współpraca z globalnym funduszem inwestycyjnym Accel-KKR oraz
MidEuropa pozwala na rozwijanie rozwiązań i dostosowywanie ich do potrzeb rynku. Dążąc do wzmocnienia pozycji MŚP w gospodarce, Symfonia dostarcza rozwiązań, które pozwalają przedsiębiorcom skupić się na strategicznych celach i szybciej podejmować decyzje. Jej oprogramowanie jest dostępne w wersjach chmurowych, desktopowych i hybrydowych.

Fundacja Digital Poland zamienia cyfrowe wyzwania w szanse dla polskiej gospodarki. Pozycjonujemy Polskę jako wiodący ośrodek innowacji cyfrowych na świecie, promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji.

Digital Shapers jest prestiżową listą wyróżniająca wybitne osobowości cyfrowego świata i nowych technologii w Polsce. Digital Academy wyłania osoby, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w naszym kraju. Celem listy jest promowanie kompetencji digital poprzez pozytywne przykłady oraz oddanie hołdu dokonaniom wybitnych osobowości. Kandydaci do tytułu Digital Shapers, muszą posiadać udokumentowane wybitne osiągnięcia w ostatnim roku w jednej z konkursowych kategorii.

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments