Rozpoczyna się kolejna edycja społecznej inicjatywy „Programowanie = Nasz Drugi Język”, wspierającej naukę programowania dla uczniów szkół podstawowych. W nowym roku szkolnym program obejmie 50 000 dzieci ze 100 gmin w całej Polsce.
W pilotażu projektu, zrealizowanym w Chełmie, Sycowie, Zduńskiej Woli i Warszawie aż 80% uczniów zrealizowało program, osiągając wyniki bardzo dobre i dobre, jednocześnie zdobywając płynność w nowym języku – języku programowania. Dodatkowo 6-klasiści w znaczący sposób poprawili umiejętność czytania ze zrozumieniem, co potwierdziło niezależne badanie think tanku Evidence Institute.
Projekt „Programowanie = Nasz Drugi Język” to strategiczne i systemowe rozwiązanie, które odpowiada na największe bolączki systemu edukacji w zakresie nauczania informatyki – kluczowej umiejętności w XXI wieku. Mądrze wyskalowany, pozwoli w pełni wykorzystać potencjał uczniów i nauczycieli, zbuduje na szeroką skalę nie tylko kompetencje w zakresie programowania, ale także logicznego myślenia i czytania ze zrozumieniem.
Inwestując w naturalny potencjał drzemiący w Polakach – talent i umiejętności informatyczne – możemy sprawić, że Polska znacząco rozwinie się jako gospodarka i dokona skoku cywilizacyjnego, stając się 1 z 10 najbogatszych krajów na świecie do 2050 r. Taka szansa trafia się raz na 120 lat. Programowanie i szeroko rozumiane kompetencje cyfrowe to bez wątpienia jeden z kluczowych aspektów myślenia o edukacji – zarówno na poziomie państwa, jak i na poziomie człowieka i jego rozwoju zawodowego. Dlatego ważne są wszystkie inicjatywy i programy, które mają przełamać strach przed wchodzeniem w świat technologii. Cieszę, że po pilotażu projekt jest dalej rozwijany i coraz więcej podmiotów myśli o zaangażowaniu się w to przedsięwzięcie. Każda tego typu inicjatywa zwiększa potencjał na rozwój innowacji oraz budowania nowych kompetencji przyszłości – powiedział Krzysztof Gawkowski, Wicepremier i Minister Cyfryzacji.
„Najbardziej cieszą nas wiadomości od rodziców dziewczynek, które nigdy wcześniej nie były zainteresowane komputerami, a dzisiaj informatyka jest ich ulubionym przedmiotem. Roczny pilotaż potwierdził, że inwestycja w nauczycieli to najlepsza inwestycja w przyszłość polskich uczniów. Każda złotówka wydana na edukację polskich dzieci to nie danina, ale inwestycja w nasz rozwój gospodarczy. Rok temu przedstawiliśmy ambitny plan 5-letni,
który doprowadzi do powszechnej edukacji programistycznej. Rozszerzenie programu z 4 do 100 gmin to realizacja drugiego etapu. Polska ma szansę stać się pierwszym krajem na świecie, w którym wszyscy absolwenci szkoły podstawowej znają podstawy programowania. To zmieni polską gospodarkę i da nam szansę na skokowy wzrost gospodarczy. Polska ma szansę na awans do grona 10 najbogatszych krajów na świecie do połowy tego stulecia – zawalczmy o to – podkreśla inicjator programu Miron Mironiuk, założyciel i CEO Cosmose AI.
W pilotażu programu „Programowanie = Nasz Drugi Język”, realizowanym w roku szkolnym 2023/2024 udział wzięły 4 gminy: Chełm, Syców, Zduńska Wola i Warszawa. Projektem objęto wszystkich nauczycieli i uczniów klas 4, 5 i 6 z mniejszych gmin. W ramach zajęć, dzieci rozwiązały średnio 99 zadań programistycznych na platformie InstaKod, większość z nich w trakcie lekcji informatyki. Pokazuje to bardzo dużą skalę praktycznego ćwiczenia umiejętności rozwiązywania problemów informatycznych, która do niedawna była niemożliwa do osiągnięcia przez nauczycieli. Co ważne, aż 80% uczniów zrealizowało cały program, osiągając bardzo dobre i dobre wyniki. Do sprawdzianów umiejętności podeszło średnio 92% uczniów, osiągając średni wynik 87%.