Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największego sprzedawcy detalicznego IKEA, dodaje do swojego polskiego portfolio odnawialnych źródeł energii 11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 62,5 MW. Na farmie w gminie Wysoka (woj. wielkopolskie) zostały zainstalowane największe elektrownie wiatrowe w Polsce o mocy 5,5–5,7 MW każda.
Uroczyste otwarcie farmy wiatrowej odbyło się 10 września 2024 roku. Farma zapewni długoterminowy dostęp do odnawialnej energii dla IKEA Retail i jej partnerów w Polsce.
W czerwcu 2022 roku Ingka Investments Renewable Energy Poland nabyła od OX2, wiodącej firmy w dziedzinie wielkoskalowej energetyki wiatrowej i słonecznej na lądzie, gotową do budowy farmę wiatrową w miejscowości Wysoka w powiecie pilskim w województwie wielkopolskim. Wartość transakcji wyniosła wtedy 190 mln euro. Inwestycja składa się z 11 turbin wiatrowych Nordex N149 o mocy 5,5–5,7 MW każda. Całkowita wysokość każdego z wiatraków sięga niemal 200 metrów, na co składają się 125-metrowe wieże oraz łopaty o długości 72,4 metra. Na potrzeby realizacji inwestycji zbudowano 7 km dróg, które posłużą teraz lokalnej społeczności.
To kolejny krok w kierunku odnawialnej przyszłości. Z niecierpliwością wyczekujemy naszego pozytywnego, długoterminowego wpływu na wzrost udziału energii odnawialnej w Polsce, a tym samym zmniejszenie śladu węglowego całej Grupy Ingka w nadchodzących latach – mówi Peter van der Poel, dyrektor zarządzający Ingka Investments.
Produkcja energii i długoterminowe korzyści dla środowiska
Szacuje się, że farma wiatrowa Wysoka produkować będzie rocznie 180 GWh energii, co dla zobrazowania pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 90 tys. polskich gospodarstw domowych.
Uruchomienie farmy wiatrowej Wysoka to dla nas ważny moment. Jesteśmy dumni, że projekt, który realizowaliśmy dla Ingka Investments, nie tylko przyczynia się do zwiększenia produkcji zielonej energii w Polsce, ale także wspiera globalne działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Nasza współpraca w ramach tej inwestycji potwierdza, że zrównoważony rozwój oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą iść w parze, tworząc długotrwałe korzyści zarówno dla środowiska, jak i przyszłych pokoleń – komentuje Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 w Polsce.
Ingka Investments posiada szeroki portfel inwestycji w odnawialne źródła energii na całym świecie i planuje swoje zaangażowanie w Polsce w perspektywie długoterminowej – mówi Mariusz Podgórski, dyrektor operacyjny Ingka Investments w Polsce.
Dotychczasowe działania i rozwój Grupy Ingka w sektorze OZE
Ingka Investments Renewable Energy Poland to działająca od 2022 roku na polskim rynku spółka należąca do Grupy Ingka. Firma prowadzi działalność w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii. Biorąc pod uwagę inwestycję w farmę wiatrową Wysoka, spółka zarządza już w tej chwili 242,5 MW aktywów OZE o wartości 1,5 mld zł. Przekłada się to na produkcję 625 GWh energii rocznie, co odpowiada zasilaniu ponad 250 tys. polskich gospodarstw domowych.
W roku finansowym 2023 dzięki 80 turbinom wiatrowym IKEA Retail w Polsce, posiadająca od 2016 roku 6 farm wiatrowych, wygenerowała ponad 386 GWh. Oznacza to, że jeszcze przed otwarciem farmy Wysoka, IKEA wyprodukowała więcej zielonej energii niż zużyła we wszystkich jednostkach Grupy Ingka w Polsce.
Obecnie Polska, tuż po Rumunii i Francji, jest posiadaczem 3. co do wielkości portfela OZE w IKEA na świecie, zaś Ingka Investments posiada na całym świecie 45 farm wiatrowych i 12 farm słonecznych działających w 16 krajach. Łącznie daje to ponad 5 TWh, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez ponad 1,25 miliona europejskich gospodarstw domowych.
W ramach inicjatywy o wartości 7,5 mld euro, której celem jest pełna transformacja energetyczna w całym łańcuchu wartości oraz poza nim. Ingka Investments zainwestowała i zobowiązała się do przeznaczenia ponad 4 mld euro na rozwój projektów związanych z energią odnawialną, obejmujących zarówno energetykę wiatrową, jak i słoneczną. Z dostępnych środków, zostanie przeznaczony 1 mld euro na wsparcie innowacyjnych rozwiązań i technologii przejściowych, obejmujących magazynowanie energii, wodór jako nośnik energii oraz rozwój infrastruktury sieciowej.