epoint

Łukasz Pierwienis, dyrektor generalny Binance Poland, w wywiadzie dla ISBtech o planach rozwojowych platformy w Polsce i najważniejszych trendach w branży krypto.

Jakie Binance na plany w Polsce?

Polski rynek jest dla Binance na pewno w top 5 w Europie pod względem użytkowników i wolumenów. Mamy jako platforma krypto naprawdę bardzo solidną pozycję w Polsce i jak najbardziej mamy plany inwestowania w Polskę.

Interesuje nas m.in. zwiększenie adopcji poprzez rozszerzenie kanałów płatniczych. Wiemy, że ludzie w Polsce są przyzwyczajeni do określonych metod płatniczych. Bardzo dużo osób pyta o lokalne metody płatnicze, przede wszystkim o Blika. Chcemy się otworzyć na współpracę z partnerami, którzy są spoza strefy krypto, rozmawiać z nimi i spróbować nawiązać współpracę i zdobywać te nowe kanały płatnicze.

Innym kolejnym celem jest na pewno zwiększenie naszej obecności na polskim rynku
poprzez kampanie edukacyjne, inicjatywy offline. Chcemy te działania zintensyfikować, żeby ludzie czuli, że jesteśmy częścią społeczności. To jest właśnie niesamowite w Binance, że jesteśmy globalną giełdą, ale bardzo jesteśmy blisko lokalnych społeczności przez naszych przedstawicieli (angelów), ale też przez to, że staramy się uczestniczyć w życiu offline. Mieliśmy na przykład ostatnio bardzo fajną akcję Ice Cream Giveaway i liczba nowych zarejestrowanych użytkowników po tym offline’owym evencie była po prostu rekordowa. Widzimy bardzo duże zainteresowanie i na pewno będziemy realizować właśnie takie inicjatywy i wręcz w perspektywie długoterminowej budować lokalną obecność i być jak najbliżej użytkowników.

A jeśli chodzi o rozszerzenie metod płatności, jak Blik, to zaczęliście już rozmowy?

Jeszcze nie rozpoczęliśmy oficjalnych rozmów. Natomiast mamy przeanalizowanych partnerów, do których chcemy się odezwać i będziemy rozpoczynali rozmowy. Oczywiście najważniejsze dla nas w całym procesie jest zapewnienie odpowiedniego poziomu dostosowania do regulacji, zapewnienia compliance i bezpieczeństwa użytkowników. I teraz jak wchodzi europejska regulacja MICA i mamy polską ustawę, to jest tak, że MICA, o ile reguluje kryptoaktywa, to też wpływa na regulacje, które są związane z usługami płatniczymi.

Trzeba wziąć to pod uwagę przy nawiązywaniu takiej współpracy z partnerami, żeby na pewno spełnić wszystkie standardy regulacyjne, które obecnie mamy w Polsce. To jest dla nas istotne, żeby monitorować polską ustawę jak mamy dostosować biznes do wymogów MICA i wtedy jak mamy rozplanować naszą strategię, jeżeli chodzi o kanały płatnicze.

Udało się też reaktywować Mastercard. Wcześniej udostępnialiśmy tylko Visa. Mamy Apple Pay i Google Pay, jako pośrednicy, a także Zen. Z perspektywy użytkownika atrakcyjna jest też możliwość po prostu bezpośredniego przelewu jak w e-commerce. Natomiast będziemy chcieli na pewno też przeprowadzić badania wśród użytkowników, żeby faktycznie zobaczyć metody, na których im po prostu jak najbardziej zależy.

Jak wyglądają inwestycje Binance w zakresie bezpieczeństwa użytkowników?

To jest ponad 200 mln USD w zainwestowanych środkach, żeby rozwijać compliance,
poszukiwanie nowych talentów, procesy, rozwój technologii. W Polsce też to widzimy, bo też
już zainwestowaliśmy w nasz zespół lokalny jeżeli chodzi właśnie o compliance, AML i planujemy dalszą rozbudowę.

My wychodzimy z takiego założenia, że możemy mieć giełdę krypto, możemy mieć giełdę zdecentralizowaną, która świadczy usługi użytkownikom w różnych krajach, gdzie są różne wymogi regulacyjne m.in. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom. Więc chcemy mieć obecność lokalną po to, żeby dostosować się do tych wymogów regulacyjnych właśnie lokalnie, żeby użytkownicy byli pewni, że są chronieni i że ich aktywa są chronione,

W Twojej ocenie teraz takie najważniejsze trendy, czy kryptotrendy, które będą powiedzmy definiować w krótko, średnioterminowej perspektywie ten rynek?

Na pewno jeżeli chodzi o kryptotrendy, które obserwuję, to eksperymentowanie giełd. Mamy właśnie rynki scentralizowane (CEXy) i zdecentralizowane (DEXy). Tymczasem widzę na przykład, że pojawiają się nowe giełdy, które są giełdami zcentralizowanymi, a na przykład używają technologii zdecentralizowanej, czyli charakterystycznej dla giełd zdecentralizowanych, żeby zapewnić czy to większą optymalizację, czy większą efektywność. To jest ciekawy trend.

Widzę też na pewno rosnącą siłę bitcoina poprzez ETF-y, które wchodzą do tradycyjnego rynku finansowego. I teraz też nowe ETF na Ether czy Solanę. Także widzimy, że to zaczyna właśnie wchodzić do mainstreamu, do tego tradycyjnego środowiska finansowego.

W Polsce widzimy bardzo duże zainteresowanie instytucji finansowych branżą kryptowalutową. Zaczynają eksperymentować z adopcją krypto na razie w zakresie infrastruktury przy przelewach międzynarodowych, aby nie było trzeba się opierać na tradycyjnych kanałach płatniczych, tylko można wykorzystać zdecentralizowany rynek, aktywa cyfrowe i system tokenizacji. To są takie właśnie ciekawe trendy, które na pewno będą kształtowały nasz rynek.

Ponadto oczywiście dążenie do harmonizacji i ujednolicenia standardu, jeżeli chodzi właśnie o wymogi regulacyjne. To jest coś, co jest tak naprawdę kluczowe i czuję też, że w pewnym momencie Stany Zjednoczone będą działały bardzo podobnie jak Europa, po prostu przyjmą odpowiedni standard, który teraz Europa proponuje w zakresie MICA. Zapewnia transparentność, określone wymogi, więc zarówno my jako twórcy rynku, regulatorzy jako nadzorcy i użytkownicy korzystający z platformy będą się czuli bezpieczni.

ETF-y na krypto też będziecie oferować, może jako coś dla bardziej zachowawczych inwestorów?

Jeżeli chodzi o ETF-y, to tutaj są określone wymogi regulacyjne, wymagane do oferowania tego typu produktów i na pewno będzie zainteresowanie tym produktem jeżeli my dopełnimy wymogów regulacyjnych.

Więc nie mówimy nie, ale na ten moment skupiamy się na naszych produktach z branży krypto, ale też jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie custody z instytucjami finansowymi, żeby wspierać ich jak najbardziej w tym procesie.

Czyli obok podstawowego biznesu platformy też możecie oferować usługi technologicznego, konsultingu czy wsparcia dla instytucji w obszarze blockchain?

Na pewno jesteśmy otwarci na współpracę i na partnerstwa i na wspólne projekty, żeby eksplorować ten obszar. Naprawdę jest bardzo żywe zainteresowanie instytucji finansowych w tym zakresie. Jesteśmy też jak najbardziej otwarci, żeby po prostu porozmawiać. Mamy bardzo duże doświadczenie, jesteśmy liderem na rynku, więc myślę, że to jest coś czym oni mogą być zainteresowani.

A ryzyka? Co w Twojej ocenie jest jeszcze słabą stroną, jeśli chodzi o kryptoświat?

Myślę, że na pewno to się zmieni z nadchodzącymi regulacjami, ale było dużo graczy na rynku, którzy szli w innym kierunku niż zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom i to spowodowało czarny PR dla tego rynku. To są zagrożenia, ale to się teraz zmieni z regulacjami, bo będzie trzeba być podmiotem licencjonowanym, żeby świadczyć te usługi w Europie, co jest mega in plus. I pewnie też takim ryzykiem, które widzimy jest brak edukacji. Dalej mamy oczywiście ludzi, którzy planują tak zwane złote strzały, wchodzą na rynek i nie rozumieją jak ten produkt działa i myślą po prostu o bardzo wysokim wzroście z inwestycji.

Planujemy bardzo dużo kampanii edukacyjnych, społecznych, żeby ludzi przekonać, że to jest rynek, który naprawdę jest do zrozumienia. Tylko trzeba po prostu poświęcić temu czas. Mamy materiały w Binance Academy, które są darmowe, z których każdy może skorzystać, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Czy AI też wchodzi w kryptoświat?

Wcześniej mówiliśmy o trendach, które będą kształtowały branże krypto. AI też na wiele sposobów odciśnie swoje piętno. To co widzimy to przede wszystkim np. projekty, które budują własne coiny, tokeny, na finansowanie różnych projektów z zakresu AI. Cieszą się one obecnie bardzo dużą popularnością.

I co jest jeszcze też istotne, my jako Binance też korzystamy z rozwiązań AI. Mamy nasz engine, który zajmuje się oceną ryzyka. Jest też wspierany przez AI, żeby zapewnić jak najwyższy standard oceny tego ryzyka. Mamy też manualne instrukcje, które pozwalają nam zapewnić właściwą ocenę ryzyka, czyli tak naprawdę łączymy AI i czynności manualne, żeby zapewnić jak najwyższy standard bezpieczeństwa. Więc jak najbardziej tutaj idziemy z trendem AI. Jesteśmy na to otwarci i widzimy też wpływ AI na rynek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments